Opinia na temat książki Żółty pies

@jatymyoni @jatymyoni · 2024-04-11 20:40:54
Przeczytane 12 krajów 12 klasyków w 12 miesięcy Audiobook Dobra ksiązka Kryminał, sensacja, horror L. beneluksu
Zachęcona serialem z Rowanem Atkinsonem i opiniami @almosa sięgnęłam po audiobook w interpretacji Wojciecha Żołądkowicza. Lubię klasyczne kryminały, jednowątkowe, dotyczące wyłącznie śledztwa. Maigret jest komisarzem w Paryskiej Policji. Komisarz ma ciekawy sposób prowadzenia śledztwa, chociaż sam uważa, że nie ma żadnej metody, a na pewno nigdy nie używa dedukcji.

Maigret zostaje wysłany do Concarneau, nadmorskiego miasteczka w Bretanii. Zostaje zamordowany miejscowy notabl, handlarz winem. Miejscowi notable co wieczór przesiadują w restauracji hotelu Amirał, pijąc tam. Towarzystwo otoczone jest zazdrością i zawiścią drobnomieszczan i znienawidzeni przez klasy niższe. Gdy jeden z nich opuszcza hotel i zostaje zabity. Zjawia się Maigret i oczywiście zatrzymuje się w tym hotelu. Nie jest to jedyne nieszczęście, jakie spada na tę grupę mężczyzn. Na miasteczko pada blady strach, a mer jest wciekły, gdyż dotyka to jego znajomych. Widziany jest też żółty pies i olbrzymi włóczęga. Natomiast Maigert na pozór nic nie robi, spaceruje po miasteczku, rozmawia z różnymi ludźmi i oczywiście pali fajkę. Wydaje się, że kolejne wydarzenia nie są w stanie wyprowadzić go z równowagi. Jednak na końcu cała sprawa staje się jasna, a Maigret wskazuje winnego.

Ciekawie zbudowana intryga i jak też postać komisarza Maigreta. Świetnie autor oddaje atmosferę małego miasteczka, gdzie wszyscy się znają. Notable spotykający się w hotelu, to grono interesujących indywiduów. Można by rzec, jakie miasteczko, tacy notable. Książka ciekawa, przy której dobrze się bawiłam i sięgnę po następne kryminały tego autora.

Ocena:
Data przeczytania: 2024-03-24
× 29 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Żółty pies
5 wydań
Żółty pies
Georges Simenon
7.5/10
Cykl: Komisarz Maigret, tom 6
Seria: Seria z Gawronem

- To żart, prawda? Chyba nikt tego nie pił? - No więc? - Ależ tak, to strychnina! Wsypano ja do butelki zaledwie pół godziny temu... Patrzył z przerażeniem na pełne szklanki i na pięciu milczących męż...

Komentarze
@Klementynka
@Klementynka · około 2 miesiące temu
Przeczytałam już 17 kryminałów Simenona, ale Żółtego psa jeszcze nie czytałam. Chetnie po niego sięgnę :)
× 4
@almos
@almos · około 2 miesiące temu
Witaj w klubie miłośników Simenona! Życzę dobrej lektury dalszych tomów serii z Maigretem.
× 4
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Dziękuję, na pewno sięgnę po inne jego książki.
× 2
© 2007 - 2024 nakanapie.pl