Żyć!

Yu Hua
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Żyć!
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Long Er naprawdę nic nie rozumiał, wydawało mu się, że go zamkną na kilka dni, a potem wypuszczą, absolutnie nie wierzył, że zostanie rozstrzelany. [...] Kiedy przechodził obok, rzucił na mnie okiem, myślałem, że mnie nie rozpoznał, ale po kilku krokach odwrócił głowę i łkając, krzyknął: − Fugui, umieram za ciebie! Gdy usłyszałem ten okrzyk, poczułem się wytrącony z równowagi i stwierdziłem, że jednak będzie lepiej sobie pójść i nie patrzeć, jak umiera. [...] W drodze powrotnej z egzekucji do domu poczułem na karku lodowaty pot. Im dłużej myślałem, tym bardziej docierała do mnie skala zagrożenia - gdyby nie ojciec i ja, dwóch utracjuszy, na miejscu Long Era byłbym ja. Dotknąłem swojej twarzy, potem pomacałem ramiona, wszystko było na miejscu, żyłem, chociaż powinienem był umrzeć. Uciekłem z życiem z pola bitwy, wróciłem w rodzinne strony, gdzie Long Er w moim zastępstwie zszedł z tego świata, groby moich przodków ulokowano jednak w dobrych miejscach! − Odtąd trzeba dobrze żyć − powiedziałem do siebie”.
Yu Hua (ur. 1960 r.) należy do czołówki współczesnych pisarzy chińskich. Powieść Żyć! reprezentuje nurt realistyczny w twórczości autora. To opowieść o człowieku ze zubożałej rodziny zmagającym się z przeciwnościami losu w burzliwym okresie wojny domowej i rewolucji kulturalnej w XX-wiecznych Chinach, gdzie godność ludzka niewiele znaczy... Pomimo tego, że powieść należała do dzieł zakazanych w kraju autora, odniosła niebywały sukces i była wielkim bestsellerem w Chinach.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8002-751-0, 9788380027510
Wydawnictwo: Dialog
Stron: 248

Autor

Yu Hua Yu Hua
Urodzony 3 kwietnia 1960 roku w Chinach (Hangzhou)
Yu Hua –chiński pisarz, autor czterech powieści i sześciu zbiorów nowel. Otrzymał James Joyce Foundation Award (2002), a jego książka Huozhe została nagrodzona Premio Grinzane Cavour. Dzieciństwo spędził w Haiyan, w północnym Zhejiangu. Jego cała...

Pozostałe książki:

Żyć! Chiny w dziesięciu słowach Wencheng Kroniki sprzedawcy krwi Krzyk w deszczu Kamień w lustrze. Antologia literatury chińskiej XX I XXI wieku Nie mam własnego imienia. Opowiadania
Wszystkie książki Yu Hua

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Chińska powieść o przetrwaniu

WYBÓR REDAKCJI
12.02.2022

Chińska literatura jest z pewnością dla Europejczyka wyzwaniem, jednak myślę, że satysfakcjonującym. Przykładem na to jest książka „Żyć!” autorstwa Yu Hua. Mamy tu opowieść o starym człowieku i jego rodzinie żyjących w Chinach drugiej połowy XX wieku. Stary Fugui snuje wspomnienia zaczynając od swojego pochodzenia z bogatej rodziny. Przez hazard ... Recenzja książki Żyć!

@elutka_a@elutka_a × 9

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Remma
2023-09-01
8 /10
Przeczytane Klimaty Orientu powieści historyczne
@Galene
2023-03-02
8 /10
Przeczytane
@elutka_a
2022-02-06
9 /10
Przeczytane CHINY

Cytaty z książki

O nie! Książka Żyć!. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl