Życie Marii Curie

Susan Quinn
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Życie Marii Curie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Zupełnie odmienna od znanych dotąd, biografia Marii Curie, zawiera nieznane w Polsce materiały źródłowe, m.in. własne zapiski wielkiej uczonej. Autorka przedstawia Marię Curie - dwukrotną laureatkę Nagrody Nobla, pierwszą kobietę-profesora Sorbony, przez pryzmat jej związków z najbliższymi: z mężem i córkami, z rodziną w Polsce, wreszcie z Paulem Langevinem. Opisuje zarówno sukcesy Marii Curie, jak i niepowodzenia; hołdy jakie jej składano, ale i upokorzenia, których jej nie szczędzono, a także niewybredną nagonkę prasową z 1911 roku. Ta nowa - żywa i pełna - opowieść o życiu noblistki powstała dzięki penetracji licznych archiwów i dotarciu do nie udostępnianych do tej pory źródeł; doskonale uzupełnia napisaną przez Ewę Curie hagiograficzną biografię, która... nigdy nie ukazała się w języku polskim w całości!  
Tytuł oryginalny: Marie Curie. A Life
Data wydania: 1997-12-15
ISBN: 83-7180-003-7, 8371800037
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Kategoria: Biografia
Stron: 644
dodana przez: katapika

Autor

Susan Quinn Susan Quinn
Urodzona w 1940 roku w USA
Susan Taft Quinn jest amerykańską autorką. Jest laureatką nagrody PEN New England Award. Biografii Marie Curie poświęciła 7 lat.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Życie Marii Curie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@5000lib
@5000lib
2020-05-01

Lektura książki jest dobrym punktem startu jeśli chcesz się dowiedzieć o życiu najbardziej znanej, uznanej na świecie uczonej polskiego pochodzenia i jednej z najbardziej wpływowych kobiet świata, to zapraszam do lektury.

Autorka zaczyna od nakreślenia stosunków społecznych, sytuacji Polski, państwa, którego nie było- a które jednak istniało (w świadomości społecznej, jest to o tyle ważne, że nie pozostanie bez wpływu na postrzeganie świata przez dorosłą już Marię i wyznawane, ba ucieleśniane przez nią ideały).
Autorka Pisze np, że uchwalona Konstytucja 3 maja, nie pomogła utrzymać niepodległości ówcześnie pojawiają się głosy, że stało się wręcz przeciwnie, nie tyle co nie pomogła co pozwalała przyczyniła się do utraty niepodległości, o czym
Susan Quinn nie wspomina, może nie brała pod uwagę takiej możliwości?

Nakreślenie stosunków społecznych i kontekstu jest ważne nie tylko ze względu na wychowanie patriotyczne , ale również uwarunkowań, które odcisnęły piętno na życiu badaczki. Chociaż tutaj nie znajdziemy słów o depresji,która ją nękała nie tylko po śmierci męża Piotra, ale również po stracie dziecka, poronieniu (dlatego też nie mogła odebrać pierwszej Nagrody Nobla).

Warto zwrócić uwagę, że w książce znajdziemy także garść światopoglądu dotyczące prywatnych aspektów takich życia jak:
"Życie nie zasługuje na to, by się nim zamartwiać. Nauczyliśmy się mądrze umierać, ale nie umiemy mądrze żyć".
albo namysłu nad rodzajem kszta...

× 1 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Historia_1

Niewielu mamy Polaków w historii, których umiejętna mitologizacja byłaby czymś wskazanym. Bohaterstwo romantyczne zamieniłbym w zbiorowej świadomości na pozytywistyczny etos. Nikt bardziej do obu tych ról się nie nadaje, jak Maria Skłodowska-Curie. Uważam wręcz, że zapoznanie się z jej biografią powinno być obowiązkiem każdego. W jej życiu, na każdym poziomie - w warstwie odpowiedzialności obywatelskiej, w oddaniu pracy zawodowej, w poczuci osobistej godności i skromności - skupia się to, co najpełniej może człowieka formować. Nic, tylko czerpać garściami z jej życia.

"Życie Marii Curie" autorstwa Susan Quinn, amerykańskiej pisarki popularyzującej naukę, jest solidną pracą pokazującą Marię oddaną temu, bez czego nie wyobrażała sobie osobistego spełnienia, czyli poznaniu jak funkcjonuje świat. Opisała świetnie jej dom rodzinny z wzorcami patriotycznymi i wszechobecną nauką.

Książkę można analizować pod różnymi kątami. Jest sytuacja inteligencji polskiej pod zaborami, jest walka kobiet o równouprawnienie, no i sporo o przemianach w naukach ścisłych na przełomie wieków XIX/XX, kiedy poznano właściwości atomów (szczególnie wyczerpujący jest rozdział „Teoria materii”). Quinn i tłumaczce mógłbym wytknąć jedynie kilka wpadek natury merytorycznej, co przy ogromie materiału stanowiącego bazę książki nie jest wielkim przestępstwem. Autorka słusznie wolała nie wdawać się w detale techniczne pracy Marii, bo taki opis mógłby uwikłać ją w konfrontację ze specjalistami.
...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie Marii Curie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl