Zygmunt Ławicz i jego koledzy

Eliza Orzeszkowa
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zygmunt Ławicz i jego koledzy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W powieści tej na plan pierwszy wysuwa się ostry krytycyzm w stosunku do społeczeństwa burżuazyjnego, a postać rewolucjonisty jest pozbawiona rysów karykaturalnych. Historia życia Ławicza i jego kolegów ma nam wykazać, jak warunki wytworzone przez ustrój kapitalistyczny niszczą człowieka, nie pozwalają mu rozwinąć swych zdolności, zmuszają do kompromisów. Powieść wykazuje nadto bankructwo pięknych haseł pozytywistycznych w zetknięciu z rzeczywistością, wykazuje, że realizacja ich w społeczeństwie klasowym nie jest łatwa, a może w ogóle niemożliwa. Pisarka miała na celu zdemaskowanie złudzeń pozytywistycznych, ale pokazała więcej - bankructwo moralności burżuazyjnej, beznadziejność życia człowieka, który nie zdobył się na przeciwstawienie się deprawującej sile stosunków społeczeństwa kapitalistycznego.
Zygmunta Ławicza i jego kolegów: Dębskiego, Zegrzdę, Kaplickiego i Derszlaka poznajemy na ławie szkolnej jako chłopców zdolnych, uczciwych, pełnych sił, zapału i nadziei - nadziei "będącej prawie pewnością". I już na ławie szkolnej spotyka ich pierwszy cios: zmuszeni są do opuszczenia gimnazjum wskutek zatargu z nauczycielem, bezwzględnym wykonawcą wrogiej Polakom polityki caratu. Gromadka przyjaciół rozsypuje się po świecie i każdy na własną rekę szuka szczęścia*.
Data wydania: 1952
Wydawnictwo: KSIĄŻKA I WIEDZA
Seria: Biblioteka Przyjaciółki
Kategoria: Powieść klasyczna
Stron: 154
dodana przez: Klementynka
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Eliza Orzeszkowa Eliza Orzeszkowa
Urodzona 6 czerwca 1841 roku w Polsce (Milkowszczyzna)
Eliza Orzeszkowa, de domo Korwin-Pawłowska, primo voto Orzeszkowa, secundo voto Nahorska, ps. E.O., Bąk (z Wa-Lit-No), Li...ka, Gabriela Litwinka (ur. 6 czerwca 1841 w Milkowszczyźnie, zm. 18 maja 1910 w Grodnie) – polska pisarka epoki pozytywizmu. ...

Pozostałe książki:

Dobra pani Gloria Victis Cham A...B...C... Nad Niemnem
Wszystkie książki Eliza Orzeszkowa

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Zygmunt Ławicz i jego koledzy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

MA
2012-08-23
1 /10
Przeczytane

Nie znoszę Orzeszkowej, prócz Nad Niemnem, które jakoś, pod wiatr, przebrnęłam, przeczytałam jeszcze to i parę innych krótkich opowiadań. Werdykt jest dalej taki sam. Całą książkę można zawrzeć w kilku zdaniach...

| link |
@Klementynka
2021-07-08
9 /10
Przeczytane klasyka literatura polska XIX wiek La belle époque

Cytaty z książki

O nie! Książka Zygmunt Ławicz i jego koledzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl