Avatar @nawysokimobcasie

Adrianna Andrzejewska

@nawysokimobcasie
5 obserwujących.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 3 miesiące temu.
nawysokimobcasie
Napisz wiadomość
Obserwuj
5 obserwujących.
Kanapowicz od 5 lat. Ostatnio tutaj 3 miesiące temu.
środa, 8 lipca 2020

Chris Cander „Ciężar pianina”

Wraz z początkiem lipca rozpoczęły się wakacje. Co prawda różnią się one od tych poprzednich, ale mimo to planuję wykorzystać ten czas jak najlepiej. Jednym ze sposobów na wakacyjny wypoczynek w moim wydaniu jest leżenie na kocu i czytanie książek. Więcej do szczęścia mi nie trzeba. Dziś chciałam Was zachęcić do przeczytania powieści Chris Cander „Ciężar pianina” od wydawnictwa Czarna Owca. Jak napisał Library Journal „Piękna opowieść, od której trudno się oderwać i o której trudno zapomnieć”. Książka jest naprawdę wyjątkowa, dlatego, jeżeli szukacie ciekawej lektury na wakacyjny wypoczynek, to koniecznie zostańcie ze mną!











TYTUŁ: „Ciężar pianina”
AUTOR: Chris Cander
WYDAWNICTWO: Czarna Owca
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA STRON: 350





Ta niezwykła historia napisana jest na przestrzeni lat i dotyczy losów dwóch kobiet Katii i Clary. Z jednej strony mamy rok 1962 w komunistycznym Związku Radzieckim i obserwujemy losy 8-letniej wówczas Katii. Jej ojciec był stroicielem fortepianów i dzięki niemu od najmłodszych lat towarzyszyła jej muzyka. Byli biedną rodziną, ale dzięki sąsiadowi z niejasną niemiecką przeszłością, poznała dźwięki niesamowitego instrumentu. Katia po jego śmierci stała się właścicielką pianina Blüthnera, czyli niezwykłego instrumentu z duszą. W ten sposób muzyka towarzyszy i kształtuje jej życie. Wszystkie jej wybory życiowe są jej podporządkowane. Studiuje na konserwatorium na wydziale instrumentologii w Leningradzie, gdzie swoje plany i marzenia również wiąże z muzyką. Jednak decyzja o małżeństwie i szybkie macierzyństwo wszystko niszczy. Były to bardzo trudne i ciężkie lata dla młodego małżeństwa. Ustrój polityczny, jaki panował w kraju, dodatkowo wpływał destrukcyjnie na młodych. Jej mąż Michaił przez swoje żydowskie pochodzenie jest dyskryminowany w pracy. Mimo że jest inżynierem, nie może realizować się w swoim zawodzie. Ciągły brak pieniędzy i trudne warunki życiowe zmuszają rodzinę do podjęcia trudnej decyzji o wyjeździe do USA. Michaił widzi w nim szansę na lepszą pracę i życie. Innego zdania jest Katia. Przeraża ją rozłąka z rodzicami i pianinem, którego nie będzie mogła na razie zabrać ze sobą. Mąż Katii w końcu przekonuje ją do wyjazdu i obiecuję, że pianino na pewno do niej wróci. Ruszają w daleką i trudną podróż. W nowym kraju, mieście, bez muzyki Katia zamyka się w sobie. Przy życiu trzyma ją tylko ukochany synek. W kraju, w którym miało na nich czekać szczęście i dobrobyt, czeka tylko rozczarowanie. Michaił ma problemy z nauką języka, przez co nie może znaleźć pracy. Katia przeżywa straszną rozłąkę z pianinem i rodzicami. Pogrąża się w smutku i wspomnieniach. Nic nie potrafi jej zastąpić muzyki i wspaniałego Blüthnera.




Równolegle poznajemy również historię 26-letniej Clary. Gdy miała 12 lat, w pożarze domu zginęli jej rodzice. Jej wychowaniem zajął się wuj. Jedyną pamiątką, jaka pozostała jej po ojcu jest pianino Blüthnera, które było prezentem urodzinowym od niego. Nie potrafiła grać, jednak ten instrument był zawsze przy niej. Clara interesuje się samochodami i pracuje w warsztacie samochodowym. Ma wielu przyjaciół, jednak nie potrafi odnaleźć się w dłuższym związku. Gdy rozstaje się ze swoim chłopakiem, zmuszona jest przeprowadzić się do nowego mieszkania. Przeraża ją ta wizja ze względu na pianino, z którym jest związane emocjonalnie. Kiedy podczas wnoszenia pianino ulega wypadkowi, pod wpływem emocji postanawia je sprzedać je. Wystawia Blüthnera na sprzedaż. Szybko żałuje swojej decyzji, gdy pianino szybko znajduje swojego nabywcę. Jest nim fotograf Greg Zeldin, któremu bardzo zależy na instrumencie i ma w stosunku do niego plany. Clara decyduje się jednak tylko na wypożyczenie pianina na sesję zdjęciową. Dziewczyna poznaje Grega, jednak nie potrafi mu do końca zaufać i powierzyć instrumentu. Rozpoczyna podróż z pianinem i młodym fotografem. Co łączy Clarę z Gregiem? Jaką rolę odegrało w ich życiu pianino Blüthnera? Tego i o wiele więcej z pewnością dowiedzie się po przeczytaniu tej niezwykłej powieści!






„Ciężar pianina” Chris Cander, to niezwykła historia o życiu dwóch kobiet i pianina, które staje się ciężarem dla obu bohaterek. Kobiet mocno doświadczone przez życie, które szukają swojego miejsca na ziemi, ukojenia bólu, miłości i …muzyki. Stary Blüthner nie pozwala im ostatecznie rozliczyć się z przeszłością. W końcu samo pianino ma swoje życie i swoją własną historię. Według mnie ta książka jest bardzo wyjątkowa i swoją treścią porusza serce. Mówi o poszukiwaniu miłości tęsknocie, zagubieniu i rozpaczy, a także o wielkiej pasji do muzyki. Przecież każdy z nas szuka drogi do spełnienia i życiowego szczęścia. Powieść „Ciężar pianina” Chris Cander to zdecydowanie książka godna przeczytania. Naprawdę gorąco polecam!





Czytaliście już tę książkę? Co sądzicie o dwutorowej akcji? Czy ta powieść spodobałaby się Wam?

#powie#literaturapi#ksi#literaturakobieca
× 1
Komentarze

Archiwum

© 2007 - 2024 nakanapie.pl