@patiiisreading

Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj 5 dni temu.
Napisz wiadomość
Obserwuj
Kanapowicz od 2 lat. Ostatnio tutaj 5 dni temu.

Blog

poniedziałek, 19 lutego 2024

ROZSTAJNE- Drogi recenzja

 

🗡️ Współpraca Reklamowa 🗡️

Q – Lubicie czytać książki historyczne?

Książka, która zdecydowanie skłania nas do refleksji. Ukazuje losy trzech przyjaciół oraz trudności, z jakimi przyszło im się mierzyć w czasie drugiej wojny światowej. W trakcie wydarzeń, które miały miejsce ich losy się rozchodzą. Czy będą mieli okazję się jeszcze spotkać? Co takiego się wydarzy? Z czym przyjdzie im się mierzyć? Jak bardzo obecna sytuacja wpłynie na ich życie?

Każdy z nich nie miał łatwo i musieli stawić czoła wielu zmianom oraz zmierzyć z osobistymi tragediami, jakie nastąpiły w ich życiu. Nie chcę wam za dużo zdradzać, ale zdecydowanie nie mieli lekko…

W obliczu wojennego zagrożenia ludzie czuli się niepewnie odczuwali strach przed tym, co nadejdzie.

Dodatkowo rozpoczęły się masowe aresztowania miejscowych obywateli. Tutaj idealnym przykładem będzie historia Ludwiki i Ksawerego którzy zostali deportowani i jechali wagonem prawie trzy tygodnie na Sybir.

Kobiety z dziećmi bez informacji co się stało z ich mężami, czy nadal żyją? Wyobrażacie sobie tamte czasy? Bo mi naprawdę ciężko ze względu na to ile tamci ludzie musieli przeżyć.

Strach/ niepewność przed tym, co nadejdzie tak wyglądała ich codzienność. Ciągłe dążenie do przetrwania i odnalezienia swoich bliskich.

Ale chciałabym zdradzić wam jedną z historii, która nie ukrywam bardzo nie poruszyła. Zbyszek, który stał się fachowcem od konstruowania ładunków wybuchowych przez jego prace musiał rozstać się ze swoją żoną i dzieckiem. Mimo tego, że starał się ich odwiedzać często, to i tak nawet w najgorszych koszmarach nie wyobrażał sobie takiego obrotu wydarzeń otóż pewnego dnia najechali na chałupę esesmani i zabili jego żonę zaś dzieciątko przed śmiercią uratowała jego siostra. Nie chce wam za dużo zdradzać, dlatego polecam samemu zapoznać się z tą historią.

Co do samej książki uważam, że było za dużo informacji i momentami wszystko mi się mieszało. Ale myślę, że warto przeczytać tę pozycję ze względu na ważne tematy, które porusza. Historia skupia się na tym, jak wojna wpływa na życie i relacje między bohaterami. Często przyjaciele stawali się dla siebie wrogami. Cegiełka, która liczy 548 stron, ale momentami ich nie odczuwamy. Według mnie wyłania nam się również obraz silnej kobiety Marysi…

Na koniec chciałabym podziękować za egzemplarz recenzencki @proszynskiemocje @wydawnictwolroszynski ❤️!

|Cytaty |

„Miłość przyjdzie z czasem – powtarzała uparcie, zastanawiając się, czy kiedykolwiek doświadczy takiego porywu serca, o jakich czytała w książkach, ale nie zawracała sobie głowy szukaniem odpowiedzi”.

„Lada chwila rozpocznie się wojna na świecie i nie o letniakach nam teraz myśleć trzeba, lecz o własnych sprawach.”.

„Wszystko wskazywało na to, że dobry czas już minął”.

„Za mądry jest, by na wojnie ginąć”.

„Ludzie odsuwali się od siebie, bo w ich serca wsączany był jad nieufności i wzajemnych podejrzeń”.

„Przypadkowo stanęli na rozstroju dróg, ale kiedy to siebie uświadomili, w sercach pojawił się żal”.

„Skoro więc w ojczyźnie nie można było już nikomu ufać, to co mówić o miejscu, gdzie zamarzła dusza”.

„A kiedy zdrowie podupadało, do tęsknoty dołączała pojawiająca się coraz częściej rozpacz”.

„Wojennych czasach ludzka wrażliwość była wystawiana na próby, a wobec powszechnie panującego zła niełatwo było o kojące pocieszenie”.

„-A który to ten wróg, bo ja już całkiem skołowaciała jestem – podniosła głos Leoniła. – My samych wrogów wszędzie mamy”.

#wilenszczyzna, #powieschistoryczna, #elzbietajodkokula, #losypolakow#polacynakresach.

Archiwum