{} WYBÓR REDAKCJI {} TYLKO U NAS

Recenzja książki Śmierć Bunny`ego Munro

Apo-ku*wa-lipsa. Czy coś w tym rodzaju.

Autor: @tsantsara ·{}3 minuty
{} 2021-12-22 {} 1 komentarz {} 25 Polubień
Jestem przeklęty", myśli Bunny Munro w nagłym przeblysku samoświadomości, jaki zdarza się wyłącznie tym, którzy mają niebawem umrzeć.

Jednostkowa apokalipsa komiwojażera w średnim wieku, tytułowego Bunny'ego Munro - maczystowskiego kutasa chorobliwie opętanego piczką, który zupełnie nie panuje nad sobą, a raczej nad swoim kompulsywnym pożądaniem. Bo miał takiego samego ojca i niczego więcej go nie nauczono? Bo jest idiotą, który nie potrafi docenić tego, że ma piękną żonę i syna? Bo taki jest świat? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć.

Kiedy się czyta tę powieść, narasta w człowieku odraza do tego typa, który wydaje się mieć nie tylko imię, lecz także inteligencję i popęd Królika. Jest odrażający w tym, jaki ma stosunek do kobiet, do własnej rodziny, do ludzi słabych - klientek, z których żyje i którym sprzedaje nie tyle kosmetyki, co nieziszczalne marzenia, że mogłyby stać się kimś innym. Obowiązuje więc ta sama zasada marketingowa co w Amwayu, tyle że tu nie ma piramidy - on z góry wie, iż wszystkie jego klientki to plankton do pożarcia, zaś sam siebie uważa za drapieżnika, dla którego ów plankton żyje i któremu wszystko wolno: okraść niewidomą staruszkę czy wykorzystać dziewczynę za pomocą pigułki gwałtu. Bo żeruje w środowisku opuszczonych, niedowartościowanych lub przegranych kobiet, zaś sam siebie uważa za ucieleśnienie ich marzeń i tęsknot. I niewykluczone, że w rozpoznawaniu potrzeb, słabości czy po prostu samiczej chcicy jest profesjonalistą w każdym calu. W uwodzeniu pomaga mu bezczelność, zręczne pochlebstwo, pewność siebie oraz uwodzicielski loczek nad czołem. Plankton i barakuda. A jak działa barakuda? Świadomie:
nie trzęsie się wielkim dębem (bogaty drań), lecz chudym drzewkiem, które ma kilka listków trzymających się na słowo honoru (biedna cipa, która nie ma pieniędzy). Dlaczego tak jest łatwiej? bo każdy pieprzony łajdak czepia się tych małych drzewek i trzęsie nimi z całych sił: rząd, cholerny właściciel nieruchomości, loteria, na której za cholerę nie mają szans wygrać, rada miejska, ich cholerni byli współmałżonkowie, ich setka zasmarkanych bachorów - bo byli zbyt głupi, by nauczyć się samokontroli - całe to bezużyteczne gówno, które widzą w telewizji, pieprzone Tesco, mandaty za złe parkowanie, a ty musisz mieć coś, czego wydaje im się, że potrzebują najbardziej na świecie (s.117-118). I co to takiego? Nadzieja, marzenie. A co jest tym marzeniem? JA. To są jego nauki "jak żyć", przekazywane dziewięcioletniemu synowi. Takie Bunny pobierał u swego ojca, handlarza antykami. Tyle, że jego własny syn jest zupełnie innym człowiekiem, którego uratować może tylko przerwanie łańcucha dziedziczenia złych wzorców. Uratuje go więc zmarła matka - cień Komandora.

Bunny to postać z długiej galerii uwodzicieli, jakich stworzyła europejska literatura, począwszy od Lothario z Don Kichota Cervantesa, przez liczne przeróbki Don Juana, do którego Cave wprost nawiązuje, każąc podśpiewywać swemu bohaterowi Bohemian Rhapsody Queen:
Beelzebub has a devil put aside for me - "Belzebub wyznaczył już dla mnie diabła" (melodia tego wersu to cytat muzyczny zWesela Figara Mozarta, również eksploatującego donjuanowski wątek). I ten diabeł go całkiem dosłownie posiądzie. Bunny od śmierci żony czuje bowiem coraz wyraźniej, że jego dni są policzone, że jest na złej ścieżce. Ale nie umie już z niej zawrócić. Całe życie podporządkował bowiem zdobywaniu kobiet: jedno, co mnie w życiu interesuje to cipa, nawet bardziej niż samo życie - powiada w którymś momencie. I bez wątpienia jest autentycznie zainteresowany, wręcz obsesyjnie opętany chęcią ich zdobywania, a raczej zaliczania. Bo jest profesjonalistą. Po to słucha Godziny kobiet w radiu BBC4.

Z kolei jego ideały to nie realni ludzie - to kreacje pop businessu: Kylie Minogue (o 10 lat młodsza) i Avril Lavigne (20 lat młodsza) - symbole seksu początku XXI wieku. Są kreowane na ideał i on to kupuje, bo wszystko, co odbiega od normy raczej go zniechęca. To dla nich trzyma zużytą skarpetę w samochodzie, w którą się onanizuje przy ich piosenkach. Widzi tylko to, co chce widzieć. Tyle że można tak żyć, póki słabi dają się wykorzystywać. Jednak gdy tylko ktoś się wyłamie ze scenariusza, gdy żona nie zniesie więcej upokorzeń, okaże się, że barakuda łatwo sama może stać się planktonem.

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2021-12-19

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Śmierć Bunny`ego Munro
2 wydania
Śmierć Bunny`ego Munro
Nick Cave
{}6.4/10
Wydarzenie! Najnowsza powieść kultowego muzyka, aktora i pisarza! Tylko dla dorosłych! Bunny jest komiwojażerem poszukującym swojej duszy. Wkrótce odkryje, że jego dni są policzone... Bunny, sprzedawc...
Komentarze
@aleksiunka
@aleksiunka · około miesiąca temu
No, proszę Pana...niemałe zaskoczenie! Recenzja rzeczowa, a książka taka...no nie wiem, ale spać mi się odechciało ;)
{}× 1
Śmierć Bunny`ego Munro
2 wydania
Śmierć Bunny`ego Munro
Nick Cave
{}6.4/10
Wydarzenie! Najnowsza powieść kultowego muzyka, aktora i pisarza! Tylko dla dorosłych! Bunny jest komiwojażerem poszukującym swojej duszy. Wkrótce odkryje, że jego dni są policzone... Bunny, sprzedawc...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Pozostałe recenzje @tsantsara

Ararat
Współczesny tren, a może raczej kadisz

Dawno temu zostałam zraniona. W odpowiedzi nauczyłam się istnieć bez kontaktu ze światem: powiem wam, czym zamierzałam być - narzędziem, które słucha. Nie bezwładnym: n...

{} Recenzja książki Ararat
Powieść teatralna
Blask i cienie chapiteau

Pragnę uprzedzić czytelników, że z historią powstania tych notatek nie mam nic wspólnego. Dziś podobne zapewnienia widzimy przed filmami: wszelkie podobieństwo do prawd...

{} Recenzja książki Powieść teatralna

Nowe recenzje

Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić
Ambasadorka pokoju
@Zaneta:

Przeszła przez piekło. Ale chce już tylko kochać. Pamięć o przeszłości kształtuje naszą tożsamość. Trzeba pamiętać,...

{} Recenzja książki Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić
Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas
polecam
@sylwiak801:

"Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas" 🌺RECENZJA 🌺 Dr Antoine Piau Wydawnictwo: MUZA Poradnik Hej Molik...

{} Recenzja książki Jak poznać najlepszy rytm życia dla każdego z nas
Jak nie dać się zmianipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu
Polecam
@sylwiak801:

"Dlaczego dążenia do niezależności umysłu, uczciwości i prawości musimy się uczyć" Recenzja poradnika " Jak nie dać ...

{} Recenzja książki Jak nie dać się zmianipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl