Ateizm. Bardzo krótkie wprowadzenie recenzja

Ateizm jako światopogląd pozytywny

Autor: @almos ·2 minuty
2021-02-04
4 komentarze
15 Polubień
Ważna książka w czasie, gdy ateiści w naszej pięknej ojczyźnie są traktowani jak podludzie bez wyższych uczuć i moralności. Jeśli chcecie przykładów, znajdziecie w znakomitym wstępie profesora Jana Woleńskiego, stanowiącym świetne wprowadzenie do głównego tekstu.

Filozof brytyjski pisze o ateizmie i religii spokojnie, bez emocji, unika konfrontacyjnego stylu Dawkinsa czy Hitchensa, a najważniejsze, że traktuje ateizm jako światopogląd pozytywny. Udanie argumentuje przeciw tezom, że ateizm pociąga za sobą negację moralności, brak dobroci ludzkiej, czy zaprzeczenie sensu życia.

Podstawą argumentacji Bagginiego jest rozróżnienie dowodów słabych i mocnych. Przykładem dowodu słabego jest dowód anegdotyczny, oparty na zdarzeniu jednostkowym, często na subiektywnej relacji i niemożliwy do zweryfikowania. Z kolei dowód mocny może zostać powtórzony i sprawdzony przez teoretycznie nieograniczone grono podmiotów. Baggini uważa, że za ateizmem przemawiają dowody mocne, zaś za teizmem słabe. Autor nie twierdzi, że dowody słabe nigdy nie mają wartości poznawczej, ale w sporze ateizmu z teizmem mocne dowody unieważniają słabe dowody na rzecz teizmu. I tak wszystkie mocne dowody wskazują na to, że my ludzie jesteśmy śmiertelnymi, biologicznymi organizmami; w szczególności na to, że świadomość człowieka jest wytworem aktywności mózgu i że bez niego nie ma świadomości. Z drugiej strony, wszystkie znane dowody na życie po śmierci są z gatunku słabych. Dobrym przykładem takiego słabego dowodu jest książka o tytule, nomen-omen, `Dowód’ Alexandra Ebena, która przez kilka miesięcy gościła u nas na listach bestsellerów (omawianej książce to z pewnością nie grozi...).

Elegancko Baggini polemizuje z poglądem, że skoro nie ma pewności życia po śmierci, to może lepiej wstrzymać się od osądu i przyjąć stanowisko agnostyczne. Nie, mówi on, bo jeśli konsekwentnie stosujemy takie stanowisko, będziemy agnostyczni w każdej kwestii, w której nie mamy absolutnej pewności: czy krasnoludki są na świecie, czy papież jest robotem, czy istnieją wampiry i zombie itd. itp.

Przekonująca jest też polemika z poglądem, że ateizm jest taką samą wiarą jak przekonania religijne. Ateista bowiem wierzy w to, ku czemu ma dobre powody i co jest poparte mocnymi dowodami, nie wierzy natomiast w istoty nadprzyrodzone, ponieważ dowodów ku temu jest mało, i żaden nie jest mocny. Innymi słowy, ateizm nie jest postawą wiary, ponieważ nie jest przekonaniem na temat czegokolwiek, co nie byłoby oparte na dowodach lub argumentacji; przekonania religijne są postawą wiary, ponieważ wykraczają poza dowody i argumentacje.

Rozdziały o moralności i sensie życia były dla mnie nie tak przekonujące, niemniej książka stanowi świetne wprowadzenie do ateizmu z filozoficznego punktu widzenia.

Lektura to niełatwa, wymagająca wielokrotnego czytania i namysłu nad argumentacją autora, ale ten wysiłek z pewnością się opłaca.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2014-03-12
× 15 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Ateizm. Bardzo krótkie wprowadzenie
Ateizm. Bardzo krótkie wprowadzenie
Julian Baggini
7/10

Ateizm Juliana Bagginiego został wydany w prestiżowej oksfordzkiej serii Bardzo Krótkich Wprowadzeń, którą tworzą książki pod wieloma względami modelowe. Niewielkich rozmiarów publikacje adresowane do...

Komentarze
@Vernau
@Vernau · ponad 4 lata temu
Jak zwykle u Almosa, dobra recenzja, szczególnie ciekawa w obecnych czasach. Gdzie ta tolerancja dla ludzi o różnych poglądach, w tym również tych na religię, czyli tych niewierzących ?!
× 2
@almos
@almos · ponad 4 lata temu
Baardzo mi miło :-)
× 1
@Renax
@Renax · ponad 4 lata temu
Ateizm może i nie jest dobrze widziany, ale jak się przejrzy badania wiary Polaków to jest bardziej pobożnie niż wierząco przecież. I chyba trzeba rozróżnić uczęszczanie do kościoła od wiary. Jaki procent katolików wierzy, że jego dusza nie umrze? Albo 'bardziej hardkorowo': jaki procent wierzy w Jezusa i Zmartwychwstanie? A jaki procent wierzy w piekło? I tak dalej?
× 1
@almos
@almos · ponad 4 lata temu
Dobre pytania. Zdaje się, że badania na ten temat były prowadzone, poszukam i może znajdę...
@Renax
@Renax · ponad 4 lata temu
Też tak mi się przypomina... Więc ateizm przynajmniej jest świadomy, a najgorzej jest chyba, gdy się jest 'letnim' katolikiem. Jakoś nasz proboszcz to określał, ale zapomniałam jak.
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 4 lata temu
Bardzo ciekawa książka i recenzja. Z tego, co piszesz, autor rozprawił się z zakładem Pascala, który dla mnie jest dziwnie nadużywany w argumentacji za teizmem.
× 1
@almos
@almos · ponad 4 lata temu
Baggini pisze trochę o zakładzie Pascala, w szczególności: "Zakład jest zmanipulowany, ponieważ żadne konkretne prawdopodobieństwo nie jest przypisane do odmiennych wyników". Jest też więcej dyskusji.
Ateizm. Bardzo krótkie wprowadzenie
Ateizm. Bardzo krótkie wprowadzenie
Julian Baggini
7/10
Ateizm Juliana Bagginiego został wydany w prestiżowej oksfordzkiej serii Bardzo Krótkich Wprowadzeń, którą tworzą książki pod wieloma względami modelowe. Niewielkich rozmiarów publikacje adresowane do...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Korporacja kościół
Władza absolutna

Książka napisana przez byłego katolika, byłego księdza, byłego zakonnika, byłego prawnika kościelnego (sam tak siebie określa). Sądząc po tytule, spodziewałem się pozycj...

Recenzja książki Korporacja kościół
Wnyki
Zagadka znikniętego księdza

Jakiś czas temu przeczytałem 'Bielma', książkę z policjantem (i niedoszłym księdzem) Kosmą Ejcherstem w roli głównej; bardzo mi się spodobała. Wróciłem więc do Kosmy; w ...

Recenzja książki Wnyki

Nowe recenzje

Bóg lasów
Bóg lasów
@kamilawalota:

Mroczny thriller o rodzinnych tajemnicach i klasowych podziałach. W sierpniu 1975 roku w ekskluzywnym letnim obozie ...

Recenzja książki Bóg lasów
Córki Bogini Mokosz
Mroczna baśń
@spiewajacab...:

Powieść Elwiry Dresler-Janik "Córka bogini Mokosz" otwiera cykl Leszygród i zabiera czytelnika w podróż do pełnego mrok...

Recenzja książki Córki Bogini Mokosz
Karol III. Życie i dwór nowego króla
"Kierunki jego życiowych losów były nakreślone,...
@ksiazkiagi:

Karol III. Życie i dwór nowego króla to nie jest to taka typowa biografia z chronologicznym opisem życia. Autor zdał so...

Recenzja książki Karol III. Życie i dwór nowego króla
© 2007 - 2025 nakanapie.pl