Recenzja książki Bliżej nieba

Bliżej nieba

@malgosialegn @malgosialegn · 2019-11-14
 Gdy wkoło świstają kule i wybuchy armatnie, wojska plądrują każdy dom i mieszkania, żołnierze gwałcą kobiety i mordują niewinnych ludzi, miłość dwojga dorosłych rozdzielonych wojną ludzi ma szansę na przetrwanie? Czy trudna przeszłość może im w tym przeszkodzić? 
 Eve, brytyjska pielęgniarka, w czasie wojny mieszka w Belgii. Tam też pracuje w szpitalu, a wieczorami pomaga rodzinie w powadzeniu kawiarni, w której większość gości stanowią żołnierze okupanta. Jednak jej dodatkowa praca to tylko przykrywka, tak naprawdę wypełnia ważną misję szpiegowską dla belgijskiego ruchu oporu. Jest to bardzo trudne i niebezpieczne, naraża siebie i swoją rodzinę na śmierć.
 Pewnego dnia Evelyne zauważa spadający samolot. Jest pierwsza na miejscu wypadku, w rannym polocie rozpoznaje kapitana Królewskiego Korpusu Lotniczego, Simona Forrestera. Kim jest dla niej znajomy lotnik? Czy znali się wcześniej? A może to tylko złudzenie i przypomina jej kogoś? Eve pomaga pilotowi dojść do zdrowia, następnie go ukrywa. A nie jest to łatwe gdy wokoło czyhają żołnierze niemieccy. Po raz kolejny liczy się z grożącym jej niebezpieczeństwem i mimo to stara się zaryzykować? Czy uda się jej uchronić Simona przed okupantem? Jakie tajemnice łączą ją z Simonem? Pytania można by mnożyć. Lepiej sięgnąć po tę powieść, odpowiedzi same do Was przyjdą.
 Pomysł autorki Kate Breslin zasługuje na wielką pochwałę. Umiejscowienie akcji w czasie wojny, działania szpiegowskie bohaterki, do tego tajemniczy pilot i wątek miłosny to wybuchowa mieszanka, z którą trzeba obejść się bardzo delikatnie. Bo też materia tej powieści do takich należy. Autorka serwuje nam wywołujące ogromne emocje przeżycia związane nie tylko z przetrwaniem okupacji niemieckiej, ale z podjętą próbą walki z nią, współpracą z ruchem oporu. Już samo to, że mamy do czynienia z kobietą – szpiegiem przyprawia o dreszczyk emocji i cały czas pojawia się pytanie: „czy sobie poradzi z tą trudną rolą?”. 
 Evelyne i Simon skrywają przed sobą mroczne tajemnice z przeszłości. Istnieją uzasadnione obawy, że przeszłość – nie zawsze kolorowa i czysta – może tylko narodzić niepotrzebny ból i złość. W czasach wojny człowiek stara się walczyć o przetrwanie za wszelką cenę, często cenę śmierci. I jak pokazuje ta historia, śmierci nie zawsze potrzebnej i sprawiedliwej. Czy może być śmierć sprawiedliwa, a może uzasadniona pewnymi okolicznościami? Na to pytanie każdy musi sam odpowiedzieć. Odpowiedź zapewne nie jest już taka jednoznaczna. 
 Kate Breslin snuje wyjątkowo intensywne historie i życiorysy swoich bohaterów, czujnie i stopniowo buduje napięcie. Nie oszczędza przy tym głównych bohaterów. Kreśli ich obraz z wadami i zaletami, ukazuje ich normalność. Pokazuje ich życiowe ścieżki, umiejętnie przeplatając je z życiowymi, trudnymi wyborami, jednocześnie podkreślając wagę tajemnic z przeszłości. Jest niesamowicie wciągająco i bardzo wzruszająco. 
 Stopniowanie emocji i powolne ujawnianie skrywanych tajemnic z przeszłości powoduje, że czytając tę powieść nie sposób się od niej oderwać. Chcemy natychmiast, już, teraz dowiedzieć się wszystkiego, ale autorka stara się do ostatniej chwili trzymać nas w napięciu, tak manewruje naszą ciekawością, że nie mamy wyjścia i musimy poddać się jej sugestiom. 
 Autorka w sposób wyśmienity kreśli obraz ogarniętej wojną Europy. Chociaż to fikcja literacka, to widać tutaj powiew tej prawdziwej, niezakłamanej historii. Jestem pewna, że takie historie – jak ta przedstawiona nam w tej powieści – na pewno miały miejsce w czasie wojny i nie należały do rzadkości. Chwała tym, którzy z trwogą, ale odważnie i skutecznie walczyli z wrogiem, narażając swoje życie dla dobra swojej ojczyzny, stawiając je ponad wszystko. 
 Z przyjemnością polecam tę lekturę, zarówno dla miłośników powieści z wątkiem historycznym w tle, jak i zwolenników historii obyczajowych i wątków miłosnych umiejscowionych się w czasach wojennych. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. 
Ocena @malgosialegn:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{}
{}
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Książka Bliżej nieba
Bliżej nieba
Kate Breslin
{}9/10
Évelyne Marche, brytyjska pielęgniarka z Oxfordu, mieszka podczas I wojny światowej w okupowanej przez Niemców Brukseli, dzieląc czas pomiędzy pracę w szpitalu w dzień i w kawiarni wieczorem. A przyna...
Komentarze

Inne recenzje @malgosialegn

Książka Chłopiec, kret, lis i koń

Chłopiec, kret, lis i koń. Przepiękne i wybuchowe połączenie charakterów. Mały chłopiec dopiero wkraczający na drogę ży...

Książka Próba samobójcza

Z ciekawości, ale i zaintrygowana opisem, sięgnęłam po tę powieść. Zaskakiwała mnie wielokrotnie, ale i oburzała. Zmien...

Nowe recenzje

Książka Czart

Czart to wielowątkowy thriller z intrygą, który łączy w sobie atak terrorystyczny na zamek, wydarzenia z czasów II wojn...

AL
@AleksandraRK
Książka Babel-17

Czy warto wydać powieść po 42 latach od jej opublikowania? Ponosić koszty praw autorskich, honorarium tłumacza, że o ko...

Książka Teoria diabła i inne spekulacje

Dwadzieścia pięć opowiadań w ciągu dwudziestu czterech lat. Tyle ma na koncie Janusz Cyran. Niby niedużo, ale jakie to ...

{}