Fałszywi Bogowie recenzja

„Byłem tam, owego dnia, kiedy rozpoczął się upadek Horusa…” czyli drugi akt trylogii wprowadzającej w serię Herezja Horusa.

Autor: @Adam_z_Arkham ·2 minuty
2023-07-05
Skomentuj
1 Polubienie
Moje wydanie pochodzi z 2009 roku i nosi tytuł „Kłamliwi Bogowie”, jednakże w nowym wydaniu tytuł zmieniono „Fałszywi Bogowie” co bardziej odpowiada oryginałowi „False Gods”.

Jest to jedno z pierwszych wydań tej książki w wykonaniu Copernicus Corporation i kolejny „biały kruk” w mojej bibliotece.

Autorem tej części jest Graham McNeil, czyli tym razem inny autor kontynuuje wątki z „Czasu Horusa”. Czy udanie ? Zapraszam do dalszej lektury.

Fabuła według opisu wydawcy:
Z dala od Terry XVI Legion, przemianowany na Synów Horusa, kontynuuje Wielką Krucjatę. Horus zaczyna bagatelizować obowiązki Mistrza Wojny. W obliczu zazdrości okazywanej przez innych Prymarchów zamyka się w sobie i planując kolejne kampanie, w coraz większym stopniu polega na doradcach. Szlachetny kapitan Garviel Loken żywi obawy względem potajemnych działań podejmowanych przez wielu spośród swoich braci, ale gdy Legion zostaje wysłany, by odbić księżyc Davin, jasnym staje się, że osobisty interes może przyćmić zdrowy rozsądek Horusa. Czy Prymarcha i jego wojownicy zostali wciągnięci w pułapkę zastawioną przez spiskujące przeciwko nim mroczne siły?

A teraz kilka słów od siebie, bez spojlerów oczywiście.

Fabuła jest poprowadzona wielowątkowo i nielinearnie jak to było w poprzedniej części. Część akcji dzieje się już podczas lądowania na księżycu Davina, cześć po, a część przed. Jednakże z biegiem akcji wszystko się układa w całość. Ot mała różnica w stosunku do pierwszego tomu, ale można się przyzwyczaić.

Akcja jest dość wartka, nie mamy tutaj wyjątkowo długich monologów czy opisów krajobrazów co sprawia, że książka się nie nudzi. Same opisy bitew które mają miejsce na kartkach książki są dość barwne i dynamiczne. Pomimo skakania po osi czasu cały czas mamy świadomość gdzie się w danym momencie znajdujemy i tutaj widać talent autora.

Co najważniejsze, autorowi udało się ukazać powolny rozpad solidarności wewnątrz legionu, pomiędzy braćmi, których więzy powstały w walce. A naprawdę ciężko jest takie więzi rozerwać. Pęknięcia jedności, ale na tyle wiarygodnie ukazane, że sami możemy sobie zadać pytanie, jak my byśmy postąpili ?

W kwestii pewnych skrótów fabularnych, mamy tutaj obraz Horusa już pogrążonego w myślach i stroniącego od swoich zaufanych ludzi i według mnie nie do końca jest to wyjaśnione dlaczego. Sam fakt zazdrości braci do mnie nie przemawia. Jest to jedna ze słabszych stron powieści.

W tej części poznajemy parę nowych postaci, m.in. załogę Tytana „Dies Irae” i tutaj mamy calkiem ciekawy przekrój osobowości, osobistą upamiętniaczkę Horusa Petronellę Vivar i jej ochroniarza Maggarda oraz przede wszystkim szarą eminencję Erebusa.

Mamy też okazję doświadczyć spotkania z bratem Horusa Angron’em oraz jego pierwszym kapitanem Kharn’em. Możemy zobaczyć jak wygląda ich sposób prowadzenia wojny. Ostrzegam, poleje się mnóstwo krwi i niepotrzebnych ofiar.

A przy okazji ofiar, w tym tomie będziemy musieli się pożegnać z paroma znanymi nam już postaciami. Którymi? Zapraszam do lektury.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-03-19
× 1 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Fałszywi Bogowie
Fałszywi Bogowie
Graham McNeill
8.5/10
Cykl: Herezja Horusa, tom 2

Trwa Wielka Krucjata, która otworzyła ludzkości drogę do gwiazd. Imperator oddał dowodzenie swemu ulubionemu synowi, Wojmistrzowi Horusowi. Jednak wśród wojsk Imperium źle się dzieje. Horus nadal zmag...

Komentarze
Fałszywi Bogowie
Fałszywi Bogowie
Graham McNeill
8.5/10
Cykl: Herezja Horusa, tom 2
Trwa Wielka Krucjata, która otworzyła ludzkości drogę do gwiazd. Imperator oddał dowodzenie swemu ulubionemu synowi, Wojmistrzowi Horusowi. Jednak wśród wojsk Imperium źle się dzieje. Horus nadal zmag...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Adam_z_Arkham

Demony Dextera
Dexter, Dexter, Dexter… czy taki dobry morderca ?

Dzisiaj pod mój nóż trafiła książka „Demony dobrego Dextera” autorstwa Jeffa Lindsay. Wydanie pochodzi z 2006 roku wydane przez Wydawnictwo Amber. Zapewne wielu z ...

Recenzja książki Demony Dextera
Blade Runner 2019
Czy kobieta może być dobrym Łowcą Androidów ?

Dzisiaj kolej na komiks „Blade Runner 2019” Tom 1. Za scenariusz odpowiadają: Michael Green oraz Mike Johnson. Rysunki: Adnres Guinaldo. Tom wydało wydawnictwo Sto...

Recenzja książki Blade Runner 2019

Nowe recenzje

Ostatnie dni Stalina
Śmierć tyrana
@almos:

W ramach pogłębiania swojej wiedzy o sowieckim tyranie sięgnąłem po tę książkę napisaną w 2016 roku przez amerykańskieg...

Recenzja książki Ostatnie dni Stalina
Znachorka
Czarująca opowieść
@poczytajzemna:

Dzisiaj opowiem Wam o cudownie opisanej historii młodej dziewczyny, w której żyłach płonie krew Barbary Zdunk urodzonej...

Recenzja książki Znachorka
Nuvole bianche. Białe chmury
Emocjonujący spacer, po kartach chmur....☁️🪻📚
@alenajpierw...:

Literatura obyczajowa z historycznym tłem, lubicie? 📚RECENZJA 📚 Pochodząca ze Szkocji, Aimil, bezsprzecznie wspan...

Recenzja książki Nuvole bianche. Białe chmury
© 2007 - 2024 nakanapie.pl