Co cię czeka po śmierci?

Recenzja książki Co Cię czeka po śmierci

@ZosiaVelZocha@ZosiaVelZocha · 2011-09-13
Dr Jeffrey Long
Paul Perry
Co cię czeka po śmierci?
Naukowe dowody na istnienie życia po życiu.
(Evidence of the afterlife:The Science of Near-Death Experiances)
tłum. Magdalena Rydzewska
Rok wyd. 2011
178 stron.

Od niepamiętanych czasów ludzkość stawia sobie pytanie- Czy istnieje życie po życiu?. Nie jest ono jedynym. Po nim nasuwają się inne. Co nas czeka po śmierci? Czy istnieją jakieś nadprzyrodzone istoty, które w jakiś sposób wpływają na nasze istnienie?. Jest to dla nas zagadką. Jednocześnie ogromna ilość światowej populacji (nie tylko naukowej) pragnie ją poznać. Jednym z masy innych, który podjął się rozwiązania intrygującej tajemnicy jest Dr Jeffrey Long.
Wychowywany w rodzinie uczonych, przez całe życie miał styczność z różnorakimi dziedzinami nauk. Jak twierdzi w swej książce nabrał wielkiego respektu do wiedzy.. Dziś sam jako lekarz pomaga ludziom chorym na raka. Pewnego dnia szukał informacji na temat doświadczeń bliskich śmierci nazwanych w skrócie NED. Nie był jednak zachwycony rezultatami swoich poszukiwań. Pragnął czegoś więcej. Bazując na swoim doświadczeniu, stworzył kwestionariusz z pytaniami (nie będę ich wymieniać, poznacie je czytając książkę). Minęło 10 lat nim projekt ujrzał światło dzienne. Zafascynowany internetem stworzył stronę (http://nderf.org/afterlife) , która umożliwiała i umożliwia głębsze zbadanie sedna sprawy jaką się zajmował i jaką niewątpliwie jest NED (zdarzenie podczas którego osoba umiera lub znajduje się w stanie śmierci klinicznej). Nie wiedział, że pomysł zakończy się tak wielkim sukcesem.
Badania oparł na historiach 1300 osób różnych ras, wyznających inne religie, poglądy, różniących się od siebie charakterami, miejscem zamieszkania, wiekiem i masą innych cech. Każda spośród tych osób przeżyła NED. Na podstawie równań matematycznych kalkulacji, stwierdził i stwierdza nadal: ŻYCIE PO ŚMIERCI ISTNIEJE!.
Ciekawostką jest to, iż mimo odmienności poszczególnych jednostek, każda miała podobne doświadczenia min. widzenie słynnego tunelu, na którego końcu znajduje się światło, tudzież spirali świetlnej. Czy nie jest to coś niezwykłego?
W książce pokrótce opisane jest każde zjawisko dotyczące NED wraz z relacjami. Dr Jeffrey Long ukazuje Nam 9 dowodów na istnienie życia pozagrobowego.


"Biorąc pod uwagę naukę, potwierdzenie prawdziwości koncepcji nie pochodzi od pojedynczej obserwacji czy studiów, ale od całej masy niezależnych studiów i zróżnicowanej metodologii.."
Nie tylko Dr Jeffrey Long próbuje badać fenomen NED. Przed nim wielu dochodziło do podobnych wniosków np. Dr Raymond Moody.


Niezmiernie ciekawym działem w książce jest dział: Dowód nr 2: Doświadczenia poza ciałem. Jest tu mowa o OBE (Out Body Experiance). Unoszenie się nad ciałem i obserwowanie go jako widz. Brzmi nadzwyczajnie, ale czy nadzwyczajne jest?. Wśród badanych większość stwierdza, że jest to jedno z najwspanialszych przeżyć jakie może wyobrazić sobie człowiek. Wspominają o większym stanie świadomości niźli mieli na ziemi. Wyostrzone zmysły słuchu i wzroku potęgują te uczucia. Olbrzymia liczba osób mówi o kompletnej, relaksującej ciszy i spokoju, w którym się wnet znaleźli. Kto chciałby wracać z takiego raju? Otóż wracają i dzięki ich przeżyciom i mistycznym doznaniom możemy poznać dziś to, co ciekawi od dawna.
Jak wyjaśnić zdarzenia, które nie powinny mieć miejsca? np. wizualne wizje u ludzi niewidomych od urodzenia, lub którzy stracili wzrok zaraz po narodzinach. Podobne przykłady zostały opisane w książce Midnight Dr. Kenneth'a Ring'a i mgr Sharon Cooper. Odkryto dużą ilość takich wizji.
Doktor poruszył również temat osób znajdujących się pod narkozą, gdzie nie ma miejsca o jakiejkolwiek świadomości. Analiza przypadków wskazuje na coś odwrotnego.
Kolejnym, poruszającym tematem pracy autora są projekcje życia, uznawane często za uzdrawiające terapie, dzięki którym człowiek jest w stanie zmienić swój żywot raz na zawsze, przeważnie z pozytywnym skutkiem. Projekcje są szansą na przeanalizowanie błędów i na ocenę postępowania.
Najstraszniejszymi i najbardziej wzruszającymi zdarzeniami są historie dzieci w wieku od 3.5 do 5 lat. Zważywszy na wiek, infantylność oraz niewiedzę i mały zasób słownictwa NDE maluchów wydaje się czystą prawdą nie różniącą się w praktyce niczym od dzieci powyżej 5 lat i dorosłych.

"Dzieci, które przeżyły NDE, nawet bardzo małe dzieci, zapamiętują te same szczegóły i emocje, co dorośli. Fakt ten jest poważnym argumentem za tezą, że doświadczenie NDE nie jest inspirowane wpływami kulturowymi, przekonaniami czy życiowym doświadczeniem."

Powszechnymi, powtarzalnymi przeżyciami są spotkania z bliskimi zmarłymi, zmniejszony lęk przed śmiercią.

"Śmierć jest granicą pomiędzy obcowaniem wczoraj i nadzieją na jutrzejsze spotkanie"

Czy świadomość może istnieć poza ciałem? Czy są to tylko jak twierdzą sceptycy "..wyładowania elektryczne w części mózgu odpowiedzialnej za wspomnienia.." Czy może naprawdę istnieje gdzieś inna rzeczywistość, do której nasze dusze przenoszą się po śmierci?.

Teraz czas na minusy "Co cię czeka po śmierci". Jest to książka pisana językiem bardziej naukowym z mnóstwem danych procentowych. Miałam nadzieję, że będzie to lektura opisująca wrażenia ludzi przez chwilę znajdujących się "po tamtej stronie". Ogółem, dane statystyczne i czasami niezrozumiała treść nie zniechęciły mnie do dalszego pochłaniania lektury.

Moja ocena: 3/5

Moja ocena:

{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2011-09-13

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}
Co Cię czeka po śmierci
Co Cię czeka po śmierci
Jeffrey Long, Paul Perry
{}6.5/10
Dr Jeffrey Long ? radiacyjny onkolog i jeden z dyrektorów Międzynarodowego Stowarzyszenia Doświadczenia Bliskiego Śmierci. Czynnie uczestniczy także w badaniach prowadzonych przez tę organizację. W op...
Komentarze
Co Cię czeka po śmierci
Co Cię czeka po śmierci
Jeffrey Long, Paul Perry
{}6.5/10
Dr Jeffrey Long ? radiacyjny onkolog i jeden z dyrektorów Międzynarodowego Stowarzyszenia Doświadczenia Bliskiego Śmierci. Czynnie uczestniczy także w badaniach prowadzonych przez tę organizację. W op...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Zobacz inne recenzje

Jako iż od zagubionych dusz do śmierci nie daleko, od razu po skończeniu poprzedniej książki sięgnęłam po kolejną o nadnaturalnym temacie. "Co cię czeka po śmieci" to idealne kompendium wiedzy dla tyc...

@Larissa @Larissa

"Kiedy ci ludzie dzielą się z nami swoimi wspomnieniami i doświadczeniami, zaczynam wierzyć, że część tajemnicy życia pozagrobowego w jakiś tajemniczy, niewyjaśniony sposób staje się udziałem nas wszy...

@awiola @awiola

Pozostałe recenzje @ZosiaVelZocha

Wichry archipelagu
Wichry Archipelagu. Fantastyka w bardzo dobrym wydaniu.

Tytuł: Wichry Archipelagu Autor: Bradley P.Beaulieu Rok. wyd.: 2012 (Prószyński i S-ka) Gatunek: Fantastyka Ilość stron: 634 "Nawet wznoszące się pośród wzburzonych mórz...

{} Recenzja książki Wichry archipelagu
Ciało. Profesjonalne oświetlenie i retusz w fotografii portretowej
Ciało.

Tytuł: Ciało Autor: Lee Varis Rok.wyd: 2010 (Helion) Gatunek: Fotografia Ilość stron: 420 (+CD-ROM) Jeśli pragniesz tworzyć artystyczne fotografie na wysokim poziomie i ...

{} Recenzja książki Ciało. Profesjonalne oświetlenie i retusz w fotografii portretowej

Nowe recenzje

Skaza na niebie
Literatura dla każdego, czyli zbiór "Skaza na n...
@chomiczkowe...:

„Skaza na niebie” to najnowszy zbiór opowiadań Tomasza Kołodziejczaka, z którego twórczością, jak na razie, miałem styc...

{} Recenzja książki Skaza na niebie
Toksyczna przyjaźń
Toksyczna przyjaźń
@gdzie_ja_ta...:

"Powinnam być w szoku, a jednak tylko krążę wokół ciebie, uważając, żeby nie wdepnąć w krew, zachowując się tak, jakbym...

{} Recenzja książki Toksyczna przyjaźń
Altowiolista
Altowiolista
@Izzi.79:

Mój brat pracuje w filharmonii szczecińskiej, więc świat muzyki nie jest mi zupełnie obcy. Dlatego chętnie sięgnęłam po...

{} Recenzja książki Altowiolista
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe