Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty recenzja

Człowiek-instytucja

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @ladymakbet33 ·1 minuta
2023-01-31
3 komentarze
9 Polubień
Giuseppe G. Mezoffanti, ponieważ to o nim mowa, zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Żyjący na przestrzeni wieków: XVIII i XIX, kardynał biegle władał kilkoma językami, w tym językiem polskim. Znał też całą gamę rozmaitych dialektów.

Predyspozycje naszego bohatera dostrzegł lord Byron, pisząc, wskazując na jego skromność i powściągliwość: Mezzofanti jest fenomenem językowym, Briareuszem części mowy, chodzącym poliglotą, który powinien żyć w czasach Wieży Babel, aby być, móc wówczas tłumaczem, to prawdziwy cud pozbawiony zarozumiałości. Badałem jego znajomość wszystkich języków, w których znałem choćby jakieś przekleństwo lub zaklęcie, i na Boga, okazało się, że nawet mój język ojczysty zna lepiej ode mnie.

Jak to się stało, że chłopiec z ubogiej rodziny osiągnął tak wiele? Rodzice, mimo skromnych warunków materialnych, zapewnili synowi gruntowne wykształcenie. Giuseppe należał do osób wykazujących ponadprzeciętne zdolności językowe, błyskawicznie przyswajał materiał. Dzięki pracowitości, studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Bolońskiego, ukończył przed czasem. Jego zainteresowania były wszechstronne, oscylowały m.in. wokół polskiej kultury.

Mezzofanti obcował ze śmietanką towarzyską tamtej epoki, którą reprezentowali: George G. Byron, car Mikołaj I, cesarz Austrii Franciszek I.

Kustosz słynnej Biblioteki Watykańskiej, profesor zdegradowany z przyczyn stricte politycznych, niebawem powrócił na katedrę.

W tym zajmującym i wyczerpującym szkicu biograficznym pióra irlandzkiego duchownego (w przekładzie Marcina Stachelskiego), przybliżono nam koleje losu tej barwnej postaci. Nie jest to ,,książka bez życia'', raczej pasjonująca podróż w czasie.

Wątki biograficzne są skrupulatnie uporządkowane, według określonego klucza, każdy z rozdziałów odsłania przed nami masę ciekawostek. Dzięki temu zabiegowi całość jest klarowna.

Tłumacz, posiłkując się ustaleniami Charlesa W. Russella, ale nie tylko, powołuje się na kapitalne źródła (listy, wspomnienia). Ponadto publikacja opatrzona została solidnymi przypisami, warto tam zajrzeć.

Na końcu dołączono dodatek w postaci wykazu języków, w których porozumiewał się Giuseppe G. Mezzofanti; lista to imponująca.

Dziękuję Oficynie Wydawniczej RIVAIL za możliwość przeczytania tej arcyciekawej książki.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-01-07
× 9 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
C.W. Russell
10/10

Biografia Giuseppe G. Mezzofantiego (1774-1849) to frapująca opowieść o największym poliglocie w historii. Mezzofanti był duchownym katolickim, profesorem języków starożytnych i kustoszem Biblioteki ...

Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Interesująca recenzja i książka, a przede wszystkim bohater. Tyle tylko, że znajomość języków to nie wszystko, trzeba jeszcze mieć coś ciekawego do powiedzenia w tych językach. Przypomina mi anegdota Zanussiego. Jako młody człowiek przyszedł do ojca chwaląc się w ilu językach mówi płynnie (też jest poliglotą). Ojciec stwierdził, że na razie może być portierem w międzynarodowym hotelu, bo trzeba jeszcze mieć coś do powiedzenia w tych językach.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · ponad rok temu
Mezzofanti był ciekawym człowiekiem, miał wiele do powiedzenia. Nie godził się ustanowienie Republiki Cejlońskiej, cena była wysoka. Tak jak pisałam, zdegradowano go naukowo, ale później wrócił na katedrę.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Też tak myślę, że był niezwykle ciekawym człowiekiem, ale zastanowiło mnie podkreślenie, że był poliglotą.
× 1
@tsantsara
@tsantsara · ponad rok temu
To Dantyszek napisał tak kiedyś o Michale Korybucie Wiśniowieckim: Mówił ośmiu językami, ale w żadnym z nich nie miał nic ciekawego do powiedzenia.
× 1
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad rok temu
Interesująca postać.
A teraz @tsantsara zdradzi nam skąd się biorą tacy geniusze. 😉
× 2
@tsantsara
@tsantsara · ponad rok temu
Dlaczego ja?! Ja nie wiem, nie znam się - zarobiony jestem...;)
× 2
@Antytoksyna
@Antytoksyna · ponad rok temu
Aaa, to nie przeszkadzam...
× 1
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
C.W. Russell
10/10
Biografia Giuseppe G. Mezzofantiego (1774-1849) to frapująca opowieść o największym poliglocie w historii. Mezzofanti był duchownym katolickim, profesorem języków starożytnych i kustoszem Biblioteki ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa
''Ketman'' donosi bezpiece...

W zeszłym roku premierę miała książka znakomitego dotąd dziennikarza, Cezarego Łazarewicza. Mam tu na myśli reportaż Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa. Tym razem, w...

Recenzja książki Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa
Szepty szeptuchy
Świat wyobrażony wg Tomasza Niedzieli

Szepty szeptuchy to kolejna z książek debiutującego pisarza, melomana i miłośnika gór. Tym razem akcja przeniesiona została w Bieszczady i Beskidy w pierwszej połowie XX...

Recenzja książki Szepty szeptuchy

Nowe recenzje

Wybacz
Wybacz.
@Malwi:

Książka "Wybacz" autorstwa Kamili Cudnik to kryminał, który z pewnością zainteresuje fanów zagadek detektywistycznych i...

Recenzja książki Wybacz
Odrzania
Ciekawostki o Ziemiach Zachodnich
@almos:

Książka Rokity od razu mnie pochłonęła, może dlatego, że traktuje o moim regionie: Dolnym Śląsku. Z tym że z czasem poc...

Recenzja książki Odrzania
Tajemniczy wróg
Tajemniczy wróg - T. L. Swan
@czarno.czer...:

"Gdy jego lo­do­wa­te spoj­rze­nie za­trzy­mu­je się na mnie, prze­ły­kam gulę, która dławi mnie w gar­dle. – Idź do d...

Recenzja książki Tajemniczy wróg
© 2007 - 2024 nakanapie.pl