WYBÓR REDAKCJI

Recenzja książki Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty

Człowiek-instytucja

Autor: @ladymakbet33 ·1 minuta
2023-01-31 3 komentarze 9 Polubień
Giuseppe G. Mezoffanti, ponieważ to o nim mowa, zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Żyjący na przestrzeni wieków: XVIII i XIX, kardynał biegle władał kilkoma językami, w tym językiem polskim. Znał też całą gamę rozmaitych dialektów.

Predyspozycje naszego bohatera dostrzegł lord Byron, pisząc, wskazując na jego skromność i powściągliwość: Mezzofanti jest fenomenem językowym, Briareuszem części mowy, chodzącym poliglotą, który powinien żyć w czasach Wieży Babel, aby być, móc wówczas tłumaczem, to prawdziwy cud pozbawiony zarozumiałości. Badałem jego znajomość wszystkich języków, w których znałem choćby jakieś przekleństwo lub zaklęcie, i na Boga, okazało się, że nawet mój język ojczysty zna lepiej ode mnie.

Jak to się stało, że chłopiec z ubogiej rodziny osiągnął tak wiele? Rodzice, mimo skromnych warunków materialnych, zapewnili synowi gruntowne wykształcenie. Giuseppe należał do osób wykazujących ponadprzeciętne zdolności językowe, błyskawicznie przyswajał materiał. Dzięki pracowitości, studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Bolońskiego, ukończył przed czasem. Jego zainteresowania były wszechstronne, oscylowały m.in. wokół polskiej kultury.

Mezzofanti obcował ze śmietanką towarzyską tamtej epoki, którą reprezentowali: George G. Byron, car Mikołaj I, cesarz Austrii Franciszek I.

Kustosz słynnej Biblioteki Watykańskiej, profesor zdegradowany z przyczyn stricte politycznych, niebawem powrócił na katedrę.

W tym zajmującym i wyczerpującym szkicu biograficznym pióra irlandzkiego duchownego (w przekładzie Marcina Stachelskiego), przybliżono nam koleje losu tej barwnej postaci. Nie jest to ,,książka bez życia'', raczej pasjonująca podróż w czasie.

Wątki biograficzne są skrupulatnie uporządkowane, według określonego klucza, każdy z rozdziałów odsłania przed nami masę ciekawostek. Dzięki temu zabiegowi całość jest klarowna.

Tłumacz, posiłkując się ustaleniami Charlesa W. Russella, ale nie tylko, powołuje się na kapitalne źródła (listy, wspomnienia). Ponadto publikacja opatrzona została solidnymi przypisami, warto tam zajrzeć.

Na końcu dołączono dodatek w postaci wykazu języków, w których porozumiewał się Giuseppe G. Mezzofanti; lista to imponująca.

Dziękuję Oficynie Wydawniczej RIVAIL za możliwość przeczytania tej arcyciekawej książki.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-01-07

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
C.W. Russell
10/10
Biografia Giuseppe G. Mezzofantiego (1774-1849) to frapująca opowieść o największym poliglocie w historii. Mezzofanti był duchownym katolickim, profesorem języków starożytnych i kustoszem Biblioteki ...
Komentarze
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Interesująca recenzja i książka, a przede wszystkim bohater. Tyle tylko, że znajomość języków to nie wszystko, trzeba jeszcze mieć coś ciekawego do powiedzenia w tych językach. Przypomina mi anegdota Zanussiego. Jako młody człowiek przyszedł do ojca chwaląc się w ilu językach mówi płynnie (też jest poliglotą). Ojciec stwierdził, że na razie może być portierem w międzynarodowym hotelu, bo trzeba jeszcze mieć coś do powiedzenia w tych językach.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · około 2 miesiące temu
Mezzofanti był ciekawym człowiekiem, miał wiele do powiedzenia. Nie godził się ustanowienie Republiki Cejlońskiej, cena była wysoka. Tak jak pisałam, zdegradowano go naukowo, ale później wrócił na katedrę.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 miesiące temu
Też tak myślę, że był niezwykle ciekawym człowiekiem, ale zastanowiło mnie podkreślenie, że był poliglotą.
× 1
@tsantsara
@tsantsara · około 2 miesiące temu
To Dantyszek napisał tak kiedyś o Michale Korybucie Wiśniowieckim: Mówił ośmiu językami, ale w żadnym z nich nie miał nic ciekawego do powiedzenia.
× 1
@Antytoksyna
@Antytoksyna · około 2 miesiące temu
Interesująca postać.
A teraz @tsantsara zdradzi nam skąd się biorą tacy geniusze. 😉
× 2
@tsantsara
@tsantsara · około 2 miesiące temu
Dlaczego ja?! Ja nie wiem, nie znam się - zarobiony jestem...;)
× 2
@Antytoksyna
@Antytoksyna · około 2 miesiące temu
Aaa, to nie przeszkadzam...
× 1
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
Giuseppe G. Mezzofanti. Biografia poligloty
C.W. Russell
10/10
Biografia Giuseppe G. Mezzofantiego (1774-1849) to frapująca opowieść o największym poliglocie w historii. Mezzofanti był duchownym katolickim, profesorem języków starożytnych i kustoszem Biblioteki ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Przerwane marzenia. Jak JFK Junior zmienił moje życie
Kennedy: szansa czy przekleństwo?

Bo nazywasz się John Kennedy junior! Te słowa padły podczas jednej z kłótni między młodymi małżonkami. Caroline Bessette była już zmęczona życiem na świeczniku, życie z ...

Recenzja książki Przerwane marzenia. Jak JFK Junior zmienił moje życie
Piersi. Poradnik dla każdej kobiety
Piersi: co powinnyśmy o nich wiedzieć?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że rak piersi należy do najczęściej diagnozowanych chorób na świecie. Przypadłość ta stanowi 14 procent wszystkich zgonów. Zgo...

Recenzja książki Piersi. Poradnik dla każdej kobiety

Nowe recenzje

Pomornica
Otrzymałem tutaj wszystko czego mógłbym się po ...
@krzychu_and...:

Lubię zanurzać się w Przydrygowy świat. Za każdym razem robię to świadomie i dobrowolnie i z lekką niepewnością co też ...

Recenzja książki Pomornica
Trzy kobiety
Siła w jedności
@gala26:

Wydawnictwo Flow wydaje książki, które zwracają uwagę nie tylko swoimi pięknymi okładkami, ale także urzekającymi histo...

Recenzja książki Trzy kobiety
Przyjaciel. Jesteś dla mnie wszystkim
„Można oszukać umysł i wszystkie zmysły, ale se...
@zaczytana.a...:

„Przyjaciel. Jesteś dla mnie wszystkim” autorstwa Agnes Sour to już trzeci, a zarazem finałowy tom cyklu Przyjaciel. Je...

Recenzja książki Przyjaciel. Jesteś dla mnie wszystkim
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl