Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością recenzja

Czy rzeczywistość tworzona jest w wyniku obserwacji?

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @Carmel-by-the-Sea ·4 minuty
2022-02-10
3 komentarze
11 Polubień
Książka o mechanice kwantowej, jako rozszerzona wersja wykładów przeprowadzonych na wydziale humanistycznym, to chyba ciekawe wyzwanie dla twórcy i odbiorcy. Ponieważ fizyka mikroświata, nieodmiennie od dekad, rejestruje zjawiska przeczące zdrowemu rozsądkowi o obiektach – ich przebywanie w dwóch miejscach jednocześnie, uwspólnianie pewnych ich własności w sposób natychmiastowy, ich pełne istnienie materializujące się dopiero w wyniku aktu obserwacji – to konsekwencje tego wprost wpływają na fundamenty postrzegania świata i pozornie odległe od fizyki dziedziny. Pojęcia świadomości i realności z definicji obejmują nauki biologiczne, filozoficzne czy psychologiczne. Choć fizyka w tych rejonach nie jest prekursorem, to w XX wieku za sprawą mechaniki kwantowej ‘dołożyła trzy grosze’. Bruce Rosenblum i Fred Kuttner, dwaj doświadczeni fizycy, w „Zagadkach teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością” dość odważnie i z reguły poglądowo opowiedzieli o ‘ukrytym w szafie szkielecie’ fizyki, czyli o zredukowanej do istoty obserwacji, której interpretacja przenosi niektórych badaczy w niepokojące rejony poznawalności; do epistemologicznych granic.

W książce autorzy nie unikają kontrowersji, szerokiego potraktowania dziwnego świata kwantów. Zanim jednak to czynią, bardzo niestandardowo pokazują w czym tkwi zasadniczy problem. W dwóch literackich mini-opowieściach (str. 25-32, 130-143), prezentują w zupełnie podstawowej formie eksperyment pomiaru, z którego wynika nieracjonalna, choć nieodwołanie prawdziwa, wersja rzeczywistości, w której klasyczny determinizm staje się czymś przybliżonym. Pierwsza jest próbą pokazania nie-oczywistości kwantowej przełożonej na naszą codzienność znaczeń obserwowanej rzeczywistości, z zachowaniem przebiegu wypadków zgodnych z mikroskalą. Kluczowa lekcja, to uzmysłowienie nam paradoksu i ciekawa próba odarcia jego sedna z pokus niepotrzebnych interpretacji i manipulacji pseudonaukowym gdybaniem (str. 31) :

"(...) nauka nie musi wyjaśniać eksperymentów w rzeczywistości niewykonanych, nie musi odpowiadać na pytania w rzeczywistości niezadane (...)"

Druga opowieść jest pogłębionym nieco namysłem nad sednem procesu obserwacji - niepokojącym związkiem aktu pomiaru z wyłanianiem się w jego wyniku rzeczywistości. Rosenblum i Kuttner wielokrotnie przypominają, że nie ma alternatywy dla kwantów, bo w 100% ich ilościowy język sprawdza się w rzeczywistości (jak wyliczają, 1/3 dochodu świata to efekt rozwoju technologii opartych na tej teorii).

Tak przygotowany nieuchronnością paradoksu czytelnik, zachęcony jest następnie do zmierzenia się z kluczowymi założeniami kopenhaskiej ortodoksji i kilkoma popularnymi alternatywami interpretacyjnymi. Fizycy jednocześnie przypominają, że problem kwantowej nieracjonalności powoli zbliża się do naszych skal wielkości i wymaga szerokich interdyscyplinarnych badań. To już nie jest niszowy problem garstki naukowców (*).

Ponieważ w podtytule książka zapowiada kognitywistyczne nawiązania, pojawiają się i trudne problemy, włącznie z wolną wolą. W przypadku tej ostatniej mam kilka zastrzeżeń. Nie definiując, wprowadzają ją fizycy do ścisłego dyskursy i ostatecznie mieszają ten epifenomen z nierozróżnialnością cząstek, jako podstawową właściwością budulców materii (str. 233-234). Zbierając moje zastrzeżenia, muszę jeszcze wspomnieć o dydaktycznie nie najlepszym zaprezentowaniu problemu EPR i natychmiastowego oddziaływania na odległość. W wersji autorów, problem może być dla kogoś początkującego nieczytelny, bo z zaprezentowanego założenia wynika bezpośrednio fakt splątania polaryzacji i nie potrzeba tego wykazywać w pomiarze (str. 204, 295). Myślę, że fizycy zbytnio uprościli kluczową niezgodę Einsteina z tego słynnego artykułu napisanego z Podolskim i Rosenem.

"Zagadka teorii kwantów" w kluczowych fragmentach jest świetną opowieścią o zdumiewających konsekwencjach doświadczalnej nieracjonalności kwantów. Problem z podstawowym eksperymentem i dwiema szczelinami, przez które przelatują fotony/atomy, sprowadzili do istoty i dwóch pudełek, w których odbywa się swoiste prestidigitatorstwo. Pytania o świadomość, która miałaby tworzyć rzeczywistość, czy szukanie alternatyw w psychologii z dysonansem poznawczym (wolna wola kontra niezależność rzeczywistości fizykalnej) to otwarte pytania, nad którymi powinien się czasem zastanowić każdy. Przy okazji, w kilku miejscach ostrzegli wszystkich odbiorców popularnych treści o kwantach przed trywializacjami, oszustwami i zupełnie głupimi pomysłami sprzedawanymi publicznie, czasem jako sensacje. Same analogie między kwantowością o naszą codziennością muszą być dobierane ostrożnie. Publikacje z eksponowanymi hasłami: 'leczenie kwantowe', 'psychiatria kwantowa', 'kwantowe uzdrowienie', 'kwantowy umysł',... to prawie na pewno bzdury nie warte lektury. Na szczęście książka Rosenbluma i Kuttnerra pokazuje granicę oddzielającą fakt od jego interpretacji. A co trudniejsze, ta ostatnia może przy tym być zasadna bądź zupełnie niemożliwa, czyli szkodliwa w odbiorze społecznym. To ważna lekcja namysłu dla spragnionych krzykliwej sensacji, łatwego i zbanalizowanego manipulowania pojęciami, które mają z reguły jednoznaczne umocowanie w naukowej opowieści.

Pracę obu autorów polecam ze względu na ich bardzo poglądowe skupienie się na jednym (zasadniczym) elemencie kwantów - na pomiarze/obserwacji - i implikacjach rzutujących na rozumienie przez ludzi świata. To kawał niepokojącej lektury dla wszystkich.

DOBRE PLUS - 7.5/10

=======

* Fizycy wspominają, że udało się splątać kwantowo wielkocząsteczkowe obiekty, nawet natury biologicznej. Podają, że w planach jest kwantowa superpozycja niesporczaków (str. 243), a to było w 2011 roku. Ostatnio (grudzień 2021) udało się właśnie te bezkręgowce wprowadzić w próżni i przy temperaturze niemal zera bezwzględnego do stanu superpozycji. Tylko niektóre przeżyły ten eksperyment. Jeszcze więc trochę czasu musimy czekać, by móc 'zapytać' kręgowca rozmiarów kota (tego Schrödingerowskiego) o wrażenia z przebywania w kwantowej nieokreśloności.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-02-10
× 11 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością
Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością
Fred Kuttner, Bruce Rosenblum
8/10
Seria: Na ścieżkach nauki

„Zagadka teorii kwantów” to ekscytująca i niezwykle ważna książka. Większość autorów skrupulatnie pomija temat głębszego znaczenia mechaniki kwantowej, obszaru, gdzie w sposób nieuchronny musi dojść d...

Komentarze
@Brzezina
@Brzezina · ponad 2 lata temu
O jeny, ile wiadomości, brawo ty. Ja chyba mam bardziej humanistyczny umysł;)
× 4
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
Ty i ja mamy umysł 'kwantowo nacechowany'. Polecam lekturę. Podobno tego wysłuchali humaniści na jakimś amerykańskim uniwersytecie. Myślę, że nie uciekli w trakcie. ;)
× 4
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Świetna recenzja i książka. Muszę się podszkolić zanim znów odwiedzę CERN.
× 2
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
No i mnie zabolało, bo nie byłem w CERN. :(
A poważnie - dzięki i ciekawych wrażeń z wizyty pod Genewą życzę.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Raz na pięć lat CERN otwiera się dla zwiedzających na dwa dni. Ogłasza to na swojej stronie i można wypełnić zgłoszenie i miejsce startu.. Na jednym zgłoszeniu może być do siedmiu osób. W miejscu startu rejestrują i dostaje się opaskę z kodem i można wszędzie wejść. Nie przypuszczała, że to tak ogromny teren( poruszać się można tylko podstawionymi autobusami) i że będą takie tłumy, wszędzie czeka się w kolejkach. Jednak nam się udało zjechać pod ziemie, ale udało nam się zobaczyć może 1% z przygotowanych prezentacji i atrakcji, ale i tak nie powiem gdzie miałam nóżki. Za trzy lata będą następne drzwi otwarte.
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
Bardzo dziękuję za podzielenie się pięknymi wrażeniami! Może faktycznie trzeba się zakręcić. Zmobilizowałaś mnie do wyprawy. Jestem 'teoretykiem' w szerokim sensie, ale LHC to eksperyment na skalę globalną. Tam chyba pracuje 1/3 wszystkich fizyków cząstek elementarnych. Tygiel idei, technologii.
A czy widziałaś może jeden z detektorów pod ziemią - ATLAS, CMS? To musi robić wrażenie! Te wielometrowe struktury i warstwy wyłapujące cząstki.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Na te dwa dni są wstrzymane wszelkie badania, a wszyscy pracownicy oprowadzają grupy i opowiadają o swej pracy. Na mnie zrobił wrażenie realtor, który ponoć powstał z odpadów( jak twierdzili badacze) do badania promieniowania kosmicznego. Tak, to jest centrum dowodzenia

Ja byłam ciapek, gdyż trzeba było zostawić wszystkie torby i plecaki i tylko znajomy włożył telefon do kieszeni.
pod ziemią
× 1
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · około 2 lata temu
Pięknie dziękuję za zdjęcia. To Mekka nauki doświadczalnej i teoretycznej, gdzie padają pytania (i czasem odpowiedzi) o strukturę rzeczywistości. Logo z jednego zdjęcia - LHCb sugeruje, że widziałaś jeden z detektorów badających w szczególności wysublimowane menażerie mezonów.
Kolega kiedyś pracował w CERN jako informatyk i wiem, jakie tam są przepustowości sieci i ogromne ilości danych przerabiane. Surowymi danymi w kilka dni CERN mógłby przyćmić cały pozostały internet! (i tylko Chuck Norris dałby radę ogarnąć).
:)
@jatymyoni
@jatymyoni · około 2 lata temu
Tak zwiedzaliśmy w tym punkcie, najbardziej oddalonym od centrum, chyba z 10 kontenerów z ruterami, komputerami i tak dalej specjalnie chłodzonych lub grzanych. Natomiast samemu potrzeba mieć dość dużą wiedzę, aby móc zadawać konkretne pytania.
× 1
@margota13
@margota13 · ponad 2 lata temu
Rany, ale Ty jesteś mądry !😎
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad 2 lata temu
Jak król Julian z Madagaskaru, czyli do tego piękny. ;)
× 2
Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością
Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością
Fred Kuttner, Bruce Rosenblum
8/10
Seria: Na ścieżkach nauki
„Zagadka teorii kwantów” to ekscytująca i niezwykle ważna książka. Większość autorów skrupulatnie pomija temat głębszego znaczenia mechaniki kwantowej, obszaru, gdzie w sposób nieuchronny musi dojść d...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Carmel-by-the-Sea

Wojna stuletnia 1337-1453
Historia pewnego konfliktu

Ojciec miał trzech synów i córkę. Łobuziaki nie doczekały się męskich potomków.(*) Córka wyszła za mąż za wroga rodziny. Kłopot byłby mały gdyby nie fakt, że ojcem był k...

Recenzja książki Wojna stuletnia 1337-1453
Niezwykłe zmysły
Wielogłos natury

Sensoryczne zanieczyszczenie spowodowane przez człowieka, to nie tylko brak możliwości obserwacji nieba nocą czy stres zwierząt domowych w wyniku huku sylwestrowego. To ...

Recenzja książki Niezwykłe zmysły

Nowe recenzje

Majster bieda czyli zakapiorskie Bieszczady
Kim jest bieszczadzki zakapior?
@anna117:

Andrzej Potocki w swojej książce, która była wielokrotnie wydawana i uzupełniana, mówi, że na miano bieszczadzkiego zak...

Recenzja książki Majster bieda czyli zakapiorskie Bieszczady
Zapach pustyni
Recenzja
@bookiecikowa:

Chcę zacząć od tego, że rozdziały są bardzo krótkie, ale równie ciekawe. Nie czułam się, jakbym czytała wypełniacze tek...

Recenzja książki Zapach pustyni
Sekrety domu. Bille. Tom 1
Sekrety domu Bille Tom 1
@lubie.to.cz...:

Mówi się, że z rodziną najlepiej wychodzi się tylko na zdjęciach. Patrząc na rodzinę Bille, chyba coś w tym jest. Doros...

Recenzja książki Sekrety domu. Bille. Tom 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl