Usprawiedliwienie wszechświata recenzja

Czy Wszechświat można usprawiedliwić?

Autor: @jatymyoni ·5 minut
2023-02-21
Książka została po raz pierwszy wydana w latach osiemdziesiątych, jednak nie straciła na aktualności, gdyż autor zajmuje się dylematami filozoficznymi i teologicznymi związanymi ze Wszechświatem. Książka składa się z czterech części, powstałych w różnym czasie i nie jest systematycznym studium nad Wszechświatem, ale zbiorem refleksji.
Autor uważa, że badając Wszechświat, w nim samym szukamy racji jego istnienia, w tym sensie wymaga on usprawiedliwienia. Wszechświat powinien się usprawiedliwić z tego, że jest i że jest taki jaki właśnie jest. Ks. Heller pisze o przesłaniu tej książki: „Idzie przede wszystkim o ocalenie racjonalności. Tej racjonalności, z której wyrasta cała filozofia ludzkości, cała stworzona przez ludzkość nauka.”.
W pierwszej części przedstawia nam sylwetki trzech myślicieli, którzy, według autora, bardziej niż wielu innych, przyczynili się do uformowania naszych wzorców racjonalności i krytycznego myślenia. Sokrates swoim nauczaniem otworzył poczet filozofów starożytności. Sokrates w czasie swej obrony dał pierwszą i najlepszą lekcję filozoficznej metodologii. Stworzył on dwie podstawowe zasady mądrości; krytycyzm w stosunku do własnego myślenia, jak i krytycyzm w stosunku do doktryn głoszonych przez innych. Brak krytycyzmu – w stosunku do siebie i w stosunku do innych – prowadzi do irracjonalizmu, a irracjonalizm jest kłamstwem filozofii. Zastanawia się, na czym polega wewnętrzna wolność filozofa. Dzieło drugiego filozofa, René Descartesa „ Rozprawa o metodzie właściwego kierowania rozumem i poszukiwania prawdy w nauce” uważa się za początek okresu zwanego nowożytnym. Kartezjusz zastanawiał się nad metodami dochodzenia do prawdy. Jego metodyczne wątpienie było nowością w historii poszukiwania prawdy, Kartezjusz chciał wiedzieć na pewno, sam dla siebie; mniej cenił sobie świadectwo omylnych zmysłów niż jasne widzenie umysłu. Jednak, rewolucja jaka dokonała się w podstawach nauk empirycznych na przełomie XIX i XX wieku, wymusiła zwrócenie uwagi na metody tych nauk i refleksji nad nimi. Dlatego trzecim opisanym myślicielem jest Karl Popper, twórca racjonalizmu krytycznego. Sformułował jedno z najważniejszych kryteriów naukowości, zasadę falsyfikowalności, a także koncepcję społeczeństwa otwartego. Autor opisuje te trzy postacie jako kolejne etapu rozwoju racjonalnego myślenia i nauki.
Na drugą część składają się cztery konferencje wygłoszone podczas „Rekolekcji dla poszukujących” w Wielkim Poście 1979 roku. Mimo rozbudowanych rozważań kosmologicznych nie jest to wykład naukowy, ani kazanie w zwykłym tego słowa znaczeniu. Sam autor pisze o tej części: „Jest to zamyślenie się nad najważniejszymi sprawami człowieka. Ale zamyślenie się w szerokim kontekście tego, co współczesna nauka mówi o miejscu człowieka we Wszechświecie.” Pierwsza konferencja to „Świat i Myśl”, myśl, która pragnie ogarnąć i pojąc Wszechświat. Jednak nauka musi się ograniczyć do metody pomiarowo- matematycznej, wszystko, co wykracza poza tą metodę, nie leży już w zakresie zainteresowań naukowca. Zostaje ciągle dużo miejsca na znaki zapytania. Metoda wypracowana przez naukę, skuteczna w dziedzinie zdobywania informacji, jest całkiem bezsilna w dziedzinie ocen i wartości. Natomiast w centrum zainteresowania człowieka znajduję się nie tylko informacje, lecz także świat wartości. Można potraktować wszechświat jako wielką maszynę, ale można go potraktować, jako wcielenie myśli. Myśl musi zawierać sens, która jest wartością myśli. Druga konferencja to „Wszechświat i człowiek”, czyli miejsce człowieka we Wszechświecie. Trzecia konferencja dotyczy Wszechświata i Czasu. Natura czasu była zawsze problemem filozoficznym, teraz przeformułowała ją współczesna nauka i zaproponowała własne rozwiązania. Ciekawe są rozważania na temat podstawowego prawa termodynamiki, entropii, a mimo to obserwujemy porządek we Wszechświecie. Interesujące są rozważania o rozwoju naszej świadomości na tle historii. Ostatni wykład to „Wszechświat i ewolucja”. Zastanawia się, czym jest ewolucja i jak zmieniało się samo pojęcie ewolucji w historii. Omawia ewolucję mechanistyczną, ewolucję prawdopodobieństw, ewolucję kosmiczną, Odnosi ewolucję do społeczeństwa, wartości i sensu. Całość tych rozważań zawiera pytania, które wzbudzają niepokój współczesnego człowieka. Na część z tych pytań znajdujemy odpowiedzi. Jednak odpowiedzi często rodzą następne pytania.
Trzecia część, „Rozważania o stworzeniu” jest rozwinięciem pytań zawartych we „Wszechświat i sens”. Ta część jest bardziej teologiczna i modlitewna. Zastanawia się nad słowami „Bóg stworzył świat” i konfrontuje je z obecną wizją Wszechświata. Świat wokół nas jest nie tylko pełen informacji, ale też znaczeń i wartości, szukamy sensu i celu. „Sens świata jest tworzeniem sensu. Sens jest niezbadany jak Wszechświat”. Człowiek jest produktem Wszechświata, tak jak produktem Wszechświat są atomy, gwiazdy. Człowiek jest częścią przyrody, wypadkową sił przyrody. Ale człowiek jest inny od reszty przyrody, ponieważ posiada świadomość i jest tego świadom, że ją posiada. Człowiek, żyjąc, tworzy. Człowiek zadaje pytania o sens, cel swojego istnienia i szuka na nie odpowiedzi. Autor stara się odpowiedzieć na niektóre z tych pytań. W tej części szuka usprawiedliwieni, a więc sensu dla Wszechświata, historii, ludzkiego istnienia.
„Niebo gwiaździste nade mną” jest ostatnią częścią tej książki. Odwołuje się do wypowiedzi Kanta: „Niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie.”, który łączy ze sobą dwa obszary pytań każdego człowieka. Sięga też do poglądów Einsteina, jakiej on udzielał odpowiedzi na pytania nurtujące od wielu filozofów i naukowców.
– Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?
– Dlaczego świat jest poznawalny?
– Dlaczego zastosowania matematyki jest takie skuteczne w poznawaniu świata?
– Czy prawdy matematyczne odkrywamy, czy powołujemy je do bytu swobodnym aktem twórczym?
– Na czym polega natura ludzkiego, który potrafi odkrywać (tworzyć) prawdy matematyczne i tak skutecznie stosować je do badania świata?
Także autor snuje na ten temat własne refleksje, na przykład refleksje na pięknem matematyki w badaniu Wszechświata, która niestety, jak wykazał Gödl, też ma swoje ograniczenia.

Ks. Michał Heller, jak mało który autor potrafi wyjaśniać i opisywać problemy kosmologiczne językiem zrozumiałym dla największego laika. Na podstawie swojej rozległej wiedzy snuje refleksje filozoficzne. Możemy się z nimi zgadzać lub nie, ale dzięki nim snujemy własne refleksje. Dla mnie to zawsze fantastyczna przygoda intelektualna,

Data przeczytania: 2023-01-31

Michał Heller

Książka składa się z trzech części: Z genealogii myślenia - „korzenie”, usprawiedliwienie „wszystkiego, co jest”; Wszechświat i sens - pytanie o sens wszechświata w kontekście współczesnej kosmologii...

@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
Bardzo ciekawa recenzja, choć mam kilka ambiwalencji wobec autora.
Właściwie nie wiem jak rozumieć Jego pojęcie ABSOLUTU (i jak się on ma do osobowego Boga). Dla mnie to taka ucieczka do przodu przed pytaniami ze strony naukowców. Do tego ksiądz Heller kilka lat temu w rozmowie z Baczyńskim przyznał, że nie traktuje transsubstancjacji jako element rzeczywistości. Czyli jak to rozumieć - jest katolikiem czy heretykiem?

Z drugiej strony zawdzięczam Mu 'odkrycie' Lemaitre'a, jako ważnego teoretyka doby powstania kosmologii.
Profesor w rozmowy wprowadza taki kojący spokój, czego można się od Niego uczyć.
@jatymyoni · około rok temu
Ja myślę, że w książkach kosmologicznych bardziej zwraca uwagę na Tajemnicę, nad tym niewyjaśnionym, jakby nie chciał narzucać swojej wizji. Natomiast w trzeciej części już przedstawia swoje przekonania, czyli pisze o Bogu osobowym. Heller bardzo mocno akcentuje, żeby nie używać Boga do zapychania dziur w naszej niewiedzy.
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · około rok temu
"Bóg zapchajdziura" to duży problem wierzących, jeśli nie jest się ostrożnym w sądach.
Z jednej strony nie można jednoznacznie i obrazowo zdefiniować absolutu, bo może się okazać że nauka przedyskutuje kiedyś taki akurat składnik. Z drugiej - nie można ludziom 'prostym' (którzy nie słyszeli o "Proslogionie", czyli prawie wszystkim z nas) abstrakcyjnie opowiadać o religii i Bogu, o którym nic nie wiadomo, bo wtedy całość rozpływa się w panteizm.
@jatymyoni · około rok temu
Może zacytuję z tej książki autora:
"Do zamierzchłej przeszłości należą czasy, kiedy to kreacjonizmowi przeciwstawiano ewolucjonizm: to, co stworzone nie mogło podlegać ewolucji, a ewolucją wyjaśniano nie tylko zmienność, ale i istnienie. Dziś teologowie chętnie posługują się pojęciem kreacjonizmu ewolucyjnego. Jest to doktryna, korzeniami sięgająca poglądów św. Augustyna z Hippony, według którego świat został stworzony nie w stanie statycznego istnienia, lec w stanie ustawicznego stawania się."
Michał Heller

Pozostałe recenzje @jatymyoni

Wykop
Proletariat żyje dla entuzjazmu pracy.

Andriej Płatonow gdy wybuchła Rewolucja Październikowa w Rosji miał osiemnaście lat i pracował jako robotnik. Dzięki rewolucji mógł ukończyć technikum, a później oddać s...

Recenzja książki Wykop
Kameliowy Sklep Papierniczy
Każda chwila jest ważna, szczególnie zaś ta spędzona z przyjaciółmi.

Wydawnictwo „Tajfuny” należy do moich ulubionych i z chęcią sięgam po wydane przez nich książki. Sięgając po tę książkę, skojarzyłam nazwisko z autorką „Ukochane równani...

Recenzja książki Kameliowy Sklep Papierniczy

Historia dwóch miłości
Historia dwóch miłości
@magdag1008:

Jestem sroką okładkową, dlatego ta książka wpadła mi w oko od pierwszych zapowiedzi. Wiedziałam, że muszę to przeczytać...

Recenzja książki Historia dwóch miłości
Bez wyjątku
Recenzja
@aleksandra390:

Tytuł : Bez Wyjątku Autor : Milena Wysocka Data premiery : 12.03.2024r #współpracareklamowa #współpracabarterowa #współ...

Recenzja książki Bez wyjątku
Wniosek o wybaczenie
Wniosek o wybaczenie
@magdag1008:

,,Paragraf na miłość" zakończył się tak, że musiałam czym prędzej sięgnąć po tom drugi ,,Wniosek o wybaczenie". Po pier...

Recenzja książki Wniosek o wybaczenie