Recenzja książki Dosięgnąć szczytu

Czy życie jest wartością samą w sobie?

Autor: @jatymyoni ·1 minuta
2022-01-21 2 komentarze 30 Polubień
Irwing Shaw, prowadząc narrację w pierwszej osobie, wciąga czytelnika w swój świat. Jednak ten świat był dla mnie mało interesujący, gdyż jest to świat amerykańskiej klasy średniej i jego krytyka. Miałam ochotę porzucić ją, ale przekonał mnie Zięć i jego Mama, że warto ją przeczytać i ich posłuchałam. Dopiero zakończenie nadało tej powieści wymiar uniwersalny i zrozumiałam, dlaczego warto ją przeczytać.

Michael jako dziecko stracił ojca, a matka zakazuje mu jakiejkolwiek aktywności fizycznej, zamykając go w złotej klatce. Staje się przez to zakompleksionym nastolatkiem, pośmiewiskiem kolegów. Dopiero wyjazd do szkoły z internatem wyzwala go z tej klatki i zaczyna dążyć do stworzonego przez siebie ideału mężczyzny. Mężczyzny świetnie wykształconego, z bardzo dobrą pracą i mający powodzenie u kobiet. Jednak najważniejsza jest dla niego sprawność fizyczna, a także pokonywanie własnych kompleksów. Angażuje się w ekstremalne sporty, jak spadochroniarstwo, lotniarstwo, surfing. Nawet jeżdżąc na nartach, robi to w ekstremalnej wersji. Staje się człowiekiem, który nie potrafi żyć bez adrenaliny. Spotyka kobietę, zakochuje się i poślubia ją, jednak skrywa przed nią dużo tajemnic. Żona nie potrafi zaakceptować jego stylu życia i odchodzi. Michael staje na rozdrożu, rzuca wszystko i wyjeżdża do małej mieściny, gdzie jako młody chłopak pracował jako instruktor narciarski i był szczęśliwy. Czy pobyt w tym miasteczku i spotkani tam ludzie pomogą mu zmienić swoje życie i uratować małżeństwo? Jaki nowy sens nada swojemu życiu?

Irwing Shaw był wnikliwym obserwatorem życia i ludzi, dzięki temu tworzy wspaniałe portrety psychologiczne swoich bohaterów. Nie ma w tej powieści zbędnych postaci, każda z nich wnosi w opowieść własną historię i inne spojrzenie na życie. Zaletą książki są też piękne opisy przyrody wplecione w dynamiczną akcję. Dzięki zakończeniu pozostanie w mojej pamięci, gdyż pozostanie ze mną pytania. Czy życie samo w sobie jest wartością? Czy może być szczęśliwe małżeństwo, gdy małżonkowie mają przed sobą tajemnice?

Książka kwalifikuje się do „Czeskiego wyzwania na rok 2022”, punkty 18 (Książka, której główny bohater pije kawę). Bohater parę razy zakosztował tego napoju.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-01-13

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Dosięgnąć szczytu
6 wydań
Dosięgnąć szczytu
Irwin Shaw
6.3/10
Komentarze
@almos
@almos · 4 miesiące temu
Dobra recenzja, fajna literatura popularna, ja tę książkę czytałem pod tytułem 'Szus', który jest też tutaj, warto scalić te książki.
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · 4 miesiące temu
Nie wiedziałam, że to ta sama książka. Zaraz je scalę.
× 4
@Rudolfina
@Rudolfina · 4 miesiące temu
Jest wiele takich książek, które wydają się zupełnie zwyczajne, dopiero zakończenie sprawia, że rozkładają nas na łopatki. Aż muszę poszperać w pamięci i zrobić jakąś listę.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · 4 miesiące temu
Na pewno też bym takie znalazła.
× 2
Dosięgnąć szczytu
6 wydań
Dosięgnąć szczytu
Irwin Shaw
6.3/10

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @jatymyoni

Niemoralna. Kalina
Bo we mnie jest wolność *

Kaliną Jędrusik byłam zafascynowana, jako dziecko, jej urodą, a także talentem. Głównie podziwiałam ją w Kabarecie Starszych Panów. Teraz po latach jej uroda już mnie ta...

Recenzja książki Niemoralna. Kalina
Opowiadania
Czy te opowiadania są nadal aktualne?

Poszukując pisarza o 22 lata starszego niż ja, natrafiłam na Marka Hłasko. Dawno temu przeczytałam dwa jego opowiadania. Teraz z dość mieszanymi uczuciami powróciłam do ...

Recenzja książki Opowiadania

Nowe recenzje

Pociąg
Czas na Wycieczkę
@marta.boniecka:

”Pociąg” Jakie jest Wasze podejście do zdrady ? Jeśli bohater, czytanej przez Was książki jest tą stroną, która się...

Recenzja książki Pociąg
Apka
W internecie nic nie ginie…
@caly_swiat_...:

„Wszystko, co się dzieje w internecie, ma konsekwencje w realu. Nie mamy jak postacie w grze, kilku żyć. Nie można życi...

Recenzja książki Apka
60
60
@marta.boniecka:

”60” Znacie Magdę Pyznar ? Oglądaliście Warsaw Shore? Ja nie 😅 poznałam ją tak naprawdę jak dostałam propozycję prz...

Recenzja książki 60
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl