Recenzja książki Czysta robota

Czysta robota i 10 innych opowiadań

@Zorg@Zorg · 2012-11-02
Zbiór "11 opowieści z zaskakującą pointą". Krótkie streszczenie, bez ujawniania zakończenia.

Czysta robota. (No Comebacks)

Płatny zabójca dostaje zlecenie "sprzątnięcia" pewnego ornitologa. "Robota" ma być wykonana bez świadków. "Cyngiel" wykonuje zadanie najlepiej jak potrafi.

W Irlandii nie ma żmij. (There are no Snakes in Ireland)

Podczas wakacji hinduski student dorabia w niezarejestowanej firmie rozbiórkowej. Prymitywne warunki, jedynym sprzętem zmechanizowanym jest stara cieżarówka, do tego pracownicy zdani są na łaskę i niełaskę ordynarnego brygadzisty, zwanego Wielkim Bilem. Gdyby był srogi ale sprawiedliwy można by to było zrozumieć. Ale sprawiedliwy nie jest. Chłopak cierpliwie znosi jego impertynencje. Do czasu...

Cesarz. (The Emperor)

Podczas wakacji spędzanych na tropikalnej wyspie dyrektor zamiejscowego oddziału banku, aby uciec od swej zrzędliwej małżonki, zgadza się wziąć udział w łowach na wielką rybę nazywaną "Cesarzem".

Są takie dni. (There Are Some Days...)

Pechowy złodziej Murphy obmyśla napad na ciężarówkę wiozącą zagraniczne trunki. Precyzyjny plan zawodzi w skutek nieprzewidzianego zbiegu wypadków. Na Murphy'ego spadają kolejne nieszczęścia. Forsyth zapewne celowo dobrał nazwisko aby kojarzyło się z "prawem Murphy'ego" ("jeśli coś może zawieść to zawiedzie").

Niewypał. (Money with Menaces)

W drodze do pracy pan Nutkin przypadkiem znajduje pornograficzne piśmidło. Zamiast od razu wyrzucić, sprawdza jego zawartość. Skutki są trudne do przewidzenia.

Dowód rzeczowy. (Used in Evidence)

Podczas rozbiórki starego domku odkryte zostają zamurowane zwłoki. Zamieszkały tam dotąd staruszek podejrzanym jest o morderstwo.

Przywilej absolutny. (Privilege)

Drobny biznesmen zostaje spotwarzony przez jakiegoś dziennikarza. Nie mogąc doczekać się satysfakcji, obmyśla dość ryzykowny plan rewanżu.

Obowiązek. (Duty)

Narrator z małżonką, oboje pochodzący z Irlandii, w skutek awarii samochodu utknęli gdzieś na francuskiej prowincji. Dzięki znajomości łaciny znajdują pomoc. Przy okazji dowiadują się od gospodarza, u którego znaleźli dach nad głową, że był on kiedyś w ich rodzinnym mieście, jednak w bardzo szczególnych okolicznościach.

Dokładny człowiek. (A Careful Man)

Umierający milioner wpada na pomysł, jak przechytrzyć czyhającą na spadek rodzinę a także urząd skarbowy.

Dobra nauczka. (Sharp Practice)

Jadąc pociągiem na sesję wyjazdową sędzia dla zabicia czasu zgadza się zagrać w pokera z dwoma przypadkiem poznanymi pasażerami. Jednen z nich nadspodziewanie wygrywa. Czyżby i to było przypadkiem?

Pasterz. (The Shepherd)

W noc wigiljną wojskowy pilot przelatuje nad morzem. Nagle przestaje działać radio, awarii ulega kompas. Widoczność utrudnia mgła. Pilot wykonuje manewr oznaczający wezwanie na pomoc, który powinien być zauważony na ekranie radaru. Oczekuje na samolot mający sprowadzić go bezpiecznie na ziemię, nazywany przez lotników "pasterzem".
Książka Czysta robota
4 wydania
Czysta robota
Frederick Forsyth
{}7.7/10
Seria: Kolekcja sensacji
Bogaci i potężni, którzy bez żadnych skrupułów handlują ludzkim życiem, i zwyczajni ludzie uwikłani w sieć intryg, postawieni w sytuacji bez wyjścia. Manipulanci i manipulowani przedstawieni są w dzie...
Komentarze

Pozostałe recenzje @Zorg

Książka Norymberga Ostatnia bitwa

"Książkę Davida Irvinga „Norymberga. Ostatnia bitwa” wyd. Prima, Warszawa 1999 r. s. 399, czyta się z mieszanymi wrażeni...

Nowe recenzje

Książka Cichy zabójca

"Cichy zabójca" to pierwsza książka Izabeli Szolc jaką poznałam. Sama Autorka uważa, że jest to kryminał, o napisaniu k...

Książka Łowca

Nikt nie spodziewał się koszmaru, jaki zastali po przyjeździe na prawdopodobne miejsce zbrodni. Mężczyzna, który ich we...

Książka Pod naszym niebem

Karolina to szczęśliwa żona i matka dwóch córeczek, jest nauczycielką, działa jako radna i angażuje się w życie społecz...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}