Przeczytałam kolejną powieść Joanny Jax. Tym razem była to "Długa droga do domu", która naprawdę mnie zaskoczyła. Nie znam całej twórczości autorki, ale porównując tę książkę z wcześniejszymi, które przeczytałam, zauważyłam znaczącą różnicę.
Główna bohaterka, Polka urodzona przed drugą wojną światową, szybko zmienia miejsce zamieszkania. Antonina, razem z rodziną, przenosi się do Ameryki, gdzie mieszka brat jej ojca. Ojciec, artysta malarz z wielkimi ambicjami, ale bez talentu, nie potrafi utrzymać rodziny. Jego brat Krzysztof zgodził się im pomóc, ale postawił warunki. Prawdziwe problemy zaczęły się, gdy Antonina zakochała się w narzeczonym własnej siostry, poślubiła go i razem wyemigrowali na Kubę.
Najbardziej podobała mi się część książki związana z Antoniną, jej miłością i emigracją. Natomiast opisy ruchu oporu wobec dyktatora Batisty i politycznych zawirowań były dla mnie mniej interesujące. Antonina, poszukując męża i syna Alexa, angażuje się w działalność rewolucyjną, zmieniając miejsca pobytu i tożsamość przez 30 lat, by ostatecznie osiąść w Polsce. Historię poznajemy dzięki kobiecie, która kupiła rodzinny dom Antoniny i znalazła na strychu jej pamiętniki. Po ich lekturze postanawia rozwikłać tajemnice rodziny.
Mimo że książka jest obszerna i czyta się ją sprawnie, rewolucyjne zrywy, działalność konspiracyjna oraz ciągłe zauroczenia Antoniny mężczyznami były dla mnie męczące. Zabrakło mi skupienia na poszukiwaniach utraconego syna. Przeciętna kobieta, żona i matka, nagle staje się kimś w rodzaju Jamesa Bonda, uczestnicząc w zamachach rewolucyjnych i terrorystycznych w Ameryce Łacińskiej, a później w Europie. To dla mnie za dużo, zwłaszcza że główny cel – odnalezienie syna – został przyćmiony przez niewiarygodne wydarzenia. Brakowało mi również wyraźnego odczucia tęsknoty za synem. Większość książki poświęcona była działalności rewolucyjno-terrorystycznej, co bardzo mnie irytowało.
Dodatkowo postać Antoniny wydawała się momentami niekonsekwentna. Jej nagłe przeobrażenie w aktywną rewolucjonistkę było mało wiarygodne, zwłaszcza biorąc pod uwagę jej wcześniejsze życie i brak zainteresowania polityką. Również jej relacje z napotkanymi mężczyznami były opisane w sposób, który sprawiał, że trudno było mi uwierzyć w głębię jej uczuć. Wydawało się, że każdy kolejny romans bardziej oddalał ją od głównego celu – poszukiwania syna, zamiast go przybliżać.
Opisane przygody i udział w licznych akcjach terrorystycznych były zbyt przerysowane. W pewnym momencie zaczęłam odnosić wrażenie, że autorka skupia się bardziej na sensacyjnych elementach, niż na realistycznym ukazaniu losów bohaterki. Wydarzenia te wprowadzały do powieści chaos i odbierały jej wiarygodność.
Mimo że "Długa droga do domu" ma swoje mocne strony, takie jak ciekawie zarysowane tło historyczne i barwne opisy różnych miejsc, w których przebywa Antonina, całość nie spełniła moich oczekiwań. Powieść mogłaby zyskać, gdyby autorka bardziej skoncentrowała się na głównym wątku poszukiwań syna.
Choć doceniam starania Jax, by wpleść w fabułę elementy historyczne i polityczne, w mojej ocenie zabrakło równowagi między akcją a emocjonalnym aspektem historii. Oczekiwałam bardziej realistycznego i emocjonalnie angażującego przedstawienia losów bohaterów, dlatego tę powieść uważam za rozczarowującą.
Joanna Jax z pewnością potrafi pisać wciągające historie, lecz tym razem przytłoczenie akcji nad emocjami sprawiło, że trudno było mi w pełni zanurzyć się w opowieści. Jednak nie zraziłam się tą powieścią i w przyszłości zamierzam przeczytać inne książki tej autorki.
Burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi z nim w ciążę. Wybucha wielki skandal i mło...
Burzliwe losy Antoniny Tańskiej ukazane na tle ważnych wydarzeń w dziejach świata. Córka emigrantów z Polski zakochuje się w narzeczonym siostry i zachodzi z nim w ciążę. Wybucha wielki skandal i mło...
Kobieta, która właśnie wprowadziła się do swojego nowego domu na strychu znajduje stare pamiętniki Antoniny Tańskiej, które przedstawiają historię jej skomplikowanego życia. Antonina od najmłodszyc...
@Gosia
Pozostałe recenzje @Malwi
Przerwać milczenie
Tomasz Wandzel w powieści "Przerwać milczenie" zabiera nas w mroczną i pełną napięcia podróż, w której granice między ofiarą a sprawcą, prawdą a kłamstwem, ulegają nieus...
"Skutek śmiertelny" Tomasza Wandzela to książka, która wciąga od pierwszych stron i zaskakuje do samego końca. Autor, mistrz budowania napięcia, przedstawia historię peł...