Recenzja książki Złota księga bajek

...i czytam długo i szczęśliwie! :-)

@patrylandia@patrylandia · 2011-05-29
Dawno, dawno temu…, a dokładniej kilka lat wcześniej Wilga postanowiła uszczęśliwić wszystkie dzieci i wydała „Złotą Księgę Bajek”. W oryginale stworzona została we Włoszech, ale dzięki trzem polskim tłumaczom i u nas zagościł zaczarowany świat.

Są to opowieści ze wszystkich stron świata zebrane w jednym tomie i oprawione pięknymi, barwnymi ilustracjami.

Poznajemy świat wyobraźni Braci Grimm. Królewnę Śnieżkę, trzy małe świnki, muzykantów z Bremy i innych bohaterów znanej nam bardzo dobrze literatury dziecięcej.
W Księdze gości również Hans Christian Andersen. Duński pisarz ujmował za serce swoich czytelników. Wzruszające, głębokie historie, które pozostają w pamięci, sądzę, ze na bardzo długo. Choć bajki te pisane dla dzieci nie zawsze mają to dobre, wyczekiwane przez nas zakończenie. Jednak i tragizm postaci jest ukazany w bardzo poetycki i subtelny sposób.
Dalej podróżujemy do Anglii, gdzie najbardziej znanymi pisarzami byli Jonathan Swift i Robert Browning. Są to opowieści przepełnione magią. Czytający rodzic jest w stanie odnaleźć w nich wiele satyrycznie ujętych spostrzeżeń na temat rządzących wtedy obyczajów.
Kolejne karty kryją w sobie moralne przesłania Ezopa i La Fontaine’a. Mały szkrab wraz z myszkami może zwiedzić i porównać życie na wsi i w mieście. Ścigać się z żółwiem i zającem, pomóc myszce uratować lwa.
To nie koniec. Mamy jeszcze Pinokia z Włoch i Czerwonego Kapturka z Francji. Na bal można pójść z Kopciuszkiem i zostać Markizem de Carabas przy kocie w butach.
Wędrując na wschód, bo i taki książka ma kierunek otwierają nam się wrota do Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Barwne ilustracje napełniają opowieści egzotyką i przybliżają naszemu dziecku odległą nam kulturę. Pomysłowy wstęp daje możliwość zobaczenia arabskiego pisma i zdobionego sztyletu. Zagadkowo wprowadza nas w tajemniczy świat Aladyna i Alibaby czy w inne mniej nam znane bajki.
Na koniec gościmy jeszcze w Rosji, która ma wspaniałych pisarzy nie pomijając tych od literatury dziecięcej. Są to piękne bajki, gdzie ludzie walczą o miłość i dobro. Sprawiedliwość jest czasami ukazana w dość drastyczny sposób, a przyroda odgrywa dużą rolę w życiu człowieka.

Jak tylna okładka głosi: ”To zbiór najwspanialszych opowieści legend ze wszystkich stron świata. Razem z naszymi bohaterami dzieci, tak jak kiedyś ich rodzice, przeniosą się w cudowny świat magii i niezwykłych przygód.” Uważam, że to idealne podsumowanie tego imponującego zbioru. Jestem pewna, że przyniesie ona radość każdemu dziecku.

Ja mam stosunkowo małego szkraba, który nie umie jeszcze czytać, a i z mówieniem, zrozumiałym oczywiście, na razie kiepsko, ale uwielbiam patrzeć jak ogląda tę książkę. Przewracając kartki wskazuje na obrazki i mówi tylko w sobie zrozumiałym języku. Widzę, że przynosi jej to wiele radości, bo ilustracje są naprawdę piękne, a ja mogłabym patrzeć na nią godzinami… i czytam jej długo i szczęśliwie ;-).
Ocena @patrylandia:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2010-10-15
Książka Złota księga bajek
3 wydania
Złota księga bajek
{}10/10
Zbiór najwspanialszych opowieści i legend ze wszystkich stron świata. Razem z bohaterami książki dzieci, tak jak kiedyś ich rodzice, przeniosą się w cudowny świat magii i niezwykłych przygód. Doskonał...
Komentarze

Zobacz także

Baśnie to ulubiony gatunek literacki najmłodszych czytelników. Jest w nich wszystko: magia, emocje, wciągające przygody, niezwykli bohaterowie… Do światowego kanonu baśniowych opowieści zdecydowanie m...

Pozostałe recenzje @patrylandia

Książka Mądrości Shire

Szanowny Panie, Noble Smith! Właśnie jestem po lekturze Pana książki, która w Polsce ukazała się dzięki wydaw...

Książka Przypadek Adolfa H.

"Literatura na temat Hitlera wydaje mi się pełna błędów. Ale te błędy są pasjonujące; opowiadają o tych, którzy je popeł...

Nowe recenzje

Książka Fiedler. Głód świata

Piotr Bojarski "Fiedler. Głód świata" Coraz częściej sięgam po książki biograficzne. Dlaczego? Bo są one coraz lepiej ...

Książka Przez

„Przez" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Zośki Papużanki. Dawno nie czytałam żadnej książki w podobnym stylu. M...

Książka Jeśli zatęsknię

Zaczyna się od wakacyjnego wyjazdu piątki przyjaciół z liceum,na lotnisku Filip dosłownie wpada na zasmuconą Ankę, któr...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}