Prochy świętych : Afganistan czas wojny recenzja

Kraj wojny i nadziei

TYLKO U NAS
Autor: @Brzezina ·2 minuty
2022-01-31
Skomentuj
7 Polubień
Prochy świętych to reportaż z pełnej niebezpieczeństw podróży przez Afganistan, jaką w 1987 r. odbył Radosław Sikorski (wtedy uchodźca polityczny z Polski, korespondent wojenny).
Autor relacjonuje wędrówkę (która miała zająć kilka tygodni, a trwała 102 dni) przez ogarnięty wojną kraj. Główny cel, dotarcie do Heratu, a przede wszystkim dostarczenie informacji na temat warunków życia ludności cywilnej zostaje osiągnięty. Dzięki charakterystyce terenu i opisów okolicy autor kreśli punkty, które później zostały naniesione na mapy, uwidaczniając szczegóły terenu.

Dzięki jego relacji i wysyłanym komunikatom do odpowiednich placówek dla ludności cywilnej, pozbawionej żywności i leków dociera w końcu pomoc od organizacji humanitarnych.

Autor podkreśla, ze jego wyprawa była po części wywołana jego poczuciem patriotycznego obowiązku. Wyjaśnia powiązania pomiędzy wojną w Afganistanie w latach 1979-1988 a sprawa Polską. To właśnie dzięki interwencji ZSRR w tym regionie, nie było możliwe wkroczenie wojsk sowieckich do Polski w 1980 czy 1981 roku. To Afgańczykom powinniśmy dziękować, że wojna i ofiary poniesione na tym terenie najprawdopodobniej uratowały Polskę od Sowieckiej okupacji czy też wojskowej interwencji.

Autor spotyka przywódców rebeliantów, islamistów, rozmawia z wieloma Afgańczykami na tematy wiary, życia i śmierci. Problem szerzenia komunizmu, a raczej siłowego podporządkowania sobie kolejnego kraju przez ZSRR jest bardzo dobrze uwidoczniony. Afganistan miał być mostem, drogą Sowietów do Indii. Autor pyta i przedstawia relacje świadków wydarzeń z grudnia 1979 roku, którzy podają przyczyny wybuchy powstania przeciw prokomunistycznemu rządowi. Wojna podzieliła kraj między rząd wspierany przez Sowietów, a rebeliantów, popieranych przez USA czy Pakistan. Oczywiście pojawiają się liczne wzmianki o stingerach, ich sile i działaniu, o tym co mogło przeważyć szalę zwycięstwa.

Radek Sikorski ukazuje Afgańską gościnność i zwyczaje. Stara się fotografować wszystko co może, zbierając dokumentacje. Pojawiają się także odniesienia średniowiecznej bogatej historii, głównie Heratu, porównania do opisów przeszłości i zniszczeń wojennych dokonanych przez oddziały radzieckie.

Nie jest to wyprawa łatwa, z grupy w której się porusza wiele osób ginie, a osady w których przebywa bywają bombardowane lub ostrzeliwane przez sowietów.

Warto podkreślić że przenosimy się do Afganistanu dwa razy, autor był tam w czasie wojny w 1987 oraz później w 2004 roku, to zestawienie jest również ciekawe.

Z perspektywy czasu widzimy również jak broń wówczas dostarczana przez Amerykanów, została użyta przeciwko nim w początkach XXI wieku.

Niestety dziś wiemy, że Afganistan jest opanowany przez Talibów, panuje tam olbrzymi głód i bieda. Kraj zniszczony gospodarczo po ostatnich konfliktach dziś znów prosi o pomoc organizacje humanitarne i międzynarodowe. Smutne jest to że społeczność afgańska przez tak dlugie lata nie zaznała pokoju.

Obecne wydanie, opracowane przez byłego ministra obrony i ministra spraw zagranicznych, czyni tę książkę jeszcze ciekawszą. Ponad pięćdziesiąt zdjęć Sikorskiego, w tym jedno uhonorowane I nagrodą World Press Photo w 1988 r.

Bardzo polecam.

Książkę dodaje do listy: Wyzwanie czeskie 2022, pkt 14. Literatura faktu

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-01-28
× 7 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Prochy świętych : Afganistan czas wojny
Prochy świętych : Afganistan czas wojny
Radosław Sikorski
9/10

Prochy świętych to pasjonująca historia pełnej niebezpieczeństw podróży przez Afganistan, jaką w 1987 r. odbył Radek Sikorski; wtedy uchodźca polityczny z Polski, korespondent wojenny a dzisiaj jeden ...

Komentarze
Prochy świętych : Afganistan czas wojny
Prochy świętych : Afganistan czas wojny
Radosław Sikorski
9/10
Prochy świętych to pasjonująca historia pełnej niebezpieczeństw podróży przez Afganistan, jaką w 1987 r. odbył Radek Sikorski; wtedy uchodźca polityczny z Polski, korespondent wojenny a dzisiaj jeden ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Brzezina

Agla. Alef
Magia, mrok i dojrzewanie

Powieść Agla- Alef Raka (literatura młodzieżowa) spełnia warunki aby wpisać się na listę książek zakazanych w polskiej szkole za ministra Czarneka ( specjalnie tak odmie...

Recenzja książki Agla. Alef
Od rozstania do równowagi
Brak równowagi

Książka “Od rozstania do równowagi” to pewnego rodzaju poradnik o tym “ jak świadomie zakończyć związek i pójść nową drogą”. Takie jest założenie, więc autor przedstawia...

Recenzja książki Od rozstania do równowagi

Nowe recenzje

Niepokorna
NIEPOKORNA
@aga_cytuje:

Cristal a dokładnie Krystyna Stanisława Nawroczyńska, jest twarzą sportowych marek. Jej swobodny styl życia doprowadza ...

Recenzja książki Niepokorna
Złodziej mojego serca
Złodziej mojego serca
@aga_cytuje:

Książka, którą przyciąga uwagę okładką i zachęca opisem, a środek? No właśnie, jaki jest? Zacznijmy od początku. Rock...

Recenzja książki Złodziej mojego serca
Pożeracze ptaków
Zło, które niczym drapieżca pożera ludzką duszę...
@whitedove8:

Ośrodek wychowawczy - położony nad jeziorem i usytuowany w starym Pałacu - skrywa w sobie mnóstwo mrożących krew w żyła...

Recenzja książki Pożeracze ptaków
© 2007 - 2024 nakanapie.pl