„ Wielkie zwycięstwa odnoszą jedynie ci, którzy doznali największych klęsk.” (str. 66)
Druga część cyklu „ Duchy minionych lat”. Późne lata siedemdziesiąte. Sytuacja w kraju stawała się coraz gorsza. Po obietnicach Gierka niewiele zostało. Pojawiły się natomiast drakońskie podwyżki, puste półki w sklepach i kolejki. Dług zagraniczny rósł, a społeczeństwo nie zdążyło nacieszyć się dobrobytem. W wielu miejscach dochodziło do demonstracji, krwawo i brutalnie tłumionej przez milicję i ZOMO. Ludzi ciągnęło do kościoła, tam szukali duchowej strawy, akceptacji i pocieszenia.
Afera goniła aferę, przekręty szły na wielką skalę. Ludzie mieli coraz mniej złudzeń. Ten kto pracował w esbecji miał swobodę i profity, choć był na sznurku Kremla. Ludzie dalej byli inwigilowani. Niewygodnych uciszano i niszczono. Milicja i zomowcy mieli duże pole do działania i ze swoich obowiązków wywiązywali się nader „ gorliwie”. Ze strajkującymi się nie patyczkowano, więzienia, wysokie grzywny lub wilczy bilet. Modne stały się procesy pokazowe. „ Ścieżki zdrowia” były na porządku dziennym.
W ówczesnej Polsce pieniądze się nie liczyły. Ważne były układy i powiązania, bo dzięki nim można było osiągnąć wszystko. Wojna na Bliskim Wschodzie trwała, a w Europie Zachodniej dochodziło do coraz częstszych ataków terrorystycznych.
Różnie potoczyły się losy bohaterów. Wśród nich byli dziennikarze, reporterzy, pracownicy wywiadu wojskowego i SB. Jedni uwili sobie całkiem przytulne gniazdko, przy pomocy partyjnego członka rodziny. Inni podporządkowali swoje życie pracy. Jedni mieli wszystko i zasmakowali w tym, inni ledwo wiązali koniec z końcem. Jedni żyli mrzonkami, inni twardo stąpali po ziemi. Rzeczywistość zmieniła każdego z nich.
Niektórzy związali się ze służbą bezpieczeństwa, inni walczyli z partią rządzącą, niesprawiedliwością, biedą i ograniczaniem wolności. Często zdarzało się, że członkowie rodzin byli po przeciwnych stronach i na tym tle dochodziło do nieporozumień czy kłótni. Ci którym przyszłość rysowała się dobrze postanowili zostawić w spokoju przeszłość.
W ich życiu gości miłość, nienawiść, zdrada i pragnienie zemsty. Zmagają się z codziennymi problemami, knują intrygi, które nie zawsze dobrze się kończyły. Mają złamane serca i są zaślepieni miłością. Jednak życiowe doświadczenie zmieniają ich w większości na korzyść.
Autorka w świetny sposób opisała życie w Polsce w tym czasie. Oddała panującą atmosferę umieszczając bohaterów w różnych środowiskach i obozach. Oprócz fikcyjnych bohaterów występują autentyczne postaci, które znacząco wpłynęły na wydarzenia w kraju i odegrały dużą rolę w jego historii.