Lupus recenzja

Autor: @ReniBook ·2 minuty
2020-05-17
1 Polubienie
Tom IV ,Cykl Oxen
Axel Mossman zjawił się u Nielsa Oxena z ciekawą propozycją.
Potrzebował pomocy w odnalezieniu na Jutlandii starszego pana, który od jakiegoś czasu jakby zapadł się pod ziemię. Tym starszym panem był Poul Hansen były szef departamentu w Ministerstwie Obrony.
W pierwszym momencie odmówił, ale po rozmowie ze swoim psychologiem doszedł do wniosku, że pojedzie na Jutlandię wykonać zadanie dla Mossmana, ale weźmie ze sobą syna Magnusa.
Nie układało się między nimi i liczył na to, że może ten wyjazd zmieni coś w ich relacjach.
Gdy dojechali na miejsce chłopak nie był zadowolony, ale może potrzeba było mu więcej czasu aby przywyknąć do ojca, z którym spędzał co drugi weekend całkiem od niedawna.
Przyjechali do gospodarstwa w którym mieszkał poszukiwany przez Mossmana starzec.
Miejsce wyglądało jakby dawno zostało opuszczone, jednak ze środka dało się słyszeć hałas.
Zajrzał do środka i spostrzegł faceta koło czterdziestki, który wyrzucał zawartość szaf i szuflad.
Niels nie zdążył nawet zapytać kim jest, gdy ten rzucił się na niego.
Wprawnym ruchem odsunął syna na bok i powalił napastnika.
Magnus przypatrywał się całej sytuacji z nieukrywanym lękiem, ale i podziwem.
Gdy wyrzucił już za drzwi złodziejaszka zajął się przeglądaniem dokumentów znajdujących się w nie opróżnionych jeszcze szufladach.
Natknął się w nim na artykuł dotyczący jego przyjaciółki Margrethe Franck.
Długo się zastanawiał, co może ją łączyć z tajemniczym staruszkiem.
Po powrocie spotkał się z Mossmanem, aby uzyskać jakieś wyjaśnienia. Ten opowiedział mu tajemniczą historię o ludziach, „którzy wierzyli, że istnieje coś takiego jak siła wyższa, ktoś albo coś, do kogo lub czego można się było odwołać, wezwać pomoc, aby wymierzył sprawiedliwość poza systemem.”
Streścił tę historię Margrethe i razem zastanawiali się, co to może oznaczać.
Niektóre z tych wiadomości pochodziły od poprzednika Mossmana, czyli kogoś na wysokim szczeblu władzy.
Czy dom dawnego szefa departamentu był czymś w rodzaju punktu kontaktowego? Czy to on był wilkiem dokonującym zemsty w tajnym ugrupowaniu?
Obydwoje znali Mossmana i wiedzieli, że gdyby to była tylko miejska legenda nigdy by się nią nie zainteresował.
Ilu śledczych i ludzi wysoko postawionych należało do tej tajnej organizacji?
Czy Oxen i Margrethe udźwigną prawdę rozwiązując zagadkę przeszłości?

Książka posiada wiele wątków, ale wszystkie płynnie łączą się w jedną, spójną, bardzo interesującą całość.
Podoba mi się styl Jensena i lekkość z jaką już po raz czwarty, łączy życie głównego bohatera z kolejną zagadką kryminalną.
Niebanalny temat i retrospekcje które pozwalają nam zrozumieć o czym jest fabuła - to jest to, co dopełnia całą lekturę.
Rozpoczyna się niespiesznie i niepozornie, żeby akcja nabrała tempa trzeba chwilę poczekać, ale myślę, że zdecydowanie warto.
Polecam.

#editio
#renibook

Data przeczytania: 2020-05-17

Jens Henrik Jensen
Cykl: Oxen, tom 4
Seria: Editio Black

Weteran Niels Oxen zaszywa się w niewielkim mieszkaniu na przedmieściach Kopenhagi, gdzie monotonię życia przerywają mu jedynie składane co dwa tygodnie wizyty syna Magnusa. Odbudowywanie wzajemnych...

Jens Henrik Jensen
Cykl: Oxen, tom 4
Seria: Editio Black

Pozostałe recenzje @ReniBook

Z dala od świateł
„Z dala od świateł”

Przeczytałam wszystkie książki autorki i mogę śmiało powiedzieć, że należy do grona moich ulubionych pisarzy. Z wielką wprawą konstruuje fabułę i tworzy swoich bohater...

Recenzja książki Z dala od świateł
Śmierć w głowie
Kolejna rewelacyjna pozycja Sire

Tom III Cédric Sire należy do grona moich ulubionych pisarzy. Sposób, w jaki prowadzi fabułę, jest bezkompromisowy i ma na celu wciągniecie czytelnika do stworzonego...

Recenzja książki Śmierć w głowie

Distraction
Coś nowego
@Zaczytanabl...:

Distraction - Kinga Litkowiec „Caroline Forest, trzydziestoletnia pani fotograf pochodząca z prowincjonalnego LaBelle...

Recenzja książki Distraction
Pożegnanie z ojczyzną
o bolesnej historii
@w_ksiazkowy...:

Renata Czarnecka "POŻEGNANIE Z OJCZYZNĄ wydawnictwo Lira Warszawa rok 1793. Polska po przegranej z Rosją, musi pogodz...

Recenzja książki Pożegnanie z ojczyzną
Zdrada
KIEDY KREW ZAMARZA W ŻYŁACH
@Rudolfina:

Faceci to szuje. Przynajmniej w tej książce. Jeżeli kiedykolwiek przyszło wam do głowy, żeby zdradzić męża lub żonę, ...

Recenzja książki Zdrada