Secesja. Przewodnik dla kolekcjonerów recenzja

Miłość do secesji

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @aniabruchal89 ·3 minuty
2022-03-02
Skomentuj
3 Polubienia




Sztuka czyści duszę z codziennej warstwy kurzu.“


Pablo Picasso






Przełom XIX i XX wieku w sztuce i rzeźbie jest jednym z moich ulubionych. Siegfried Bing zafascynowany sztuką orientalną, założył paryską galerię Maison – I’Art Nouveau. To właśnie od tej nazwy powstał nowy styl zwany dziś secesją lub modernizmem. Secesjo co oznacza odejście lub Nouveau co oznacza nową sztukę, świetnie oddają charakter nowego stylu, i jego najmocniejszych stron. Czy secesja i modernizm to, to samo? Teoretycznie nie, jednak w Europie ciągle łączy się te dwa gatunki, co widać w galeriach sztuki oraz prywatnych domach fanów stylu.


Secesja miała za zadanie zrezygnować z tego co było, odrzucić przeszłość a rozpocząć coś całkiem nowego. Dążyła ona do jedności stylowej we wszystkich aspektach, oraz całej otaczającej człowieka rzeczywistości. Zmiany rozpoczęła od architektury, następnie ogarnęła rzeźbę, malarstwo, grafikę aż do przedmiotów codziennego użytku. Osobiście jestem niezwykle oczarowana tymi ostatnimi, kocham secesyjne ozdoby do domu, meble, dodatki. Większość z nich to podróby, bo na prawdziwe, secesyjne przedmioty rzadko kogo stać, trzeba jednak przyznać, że wspaniale ten styl prezentuje się w dużych domach, czy wiejskich gospodarstwach.


Zapewne każdy z nas kojarzy popularny film ze wspaniałą rolą Audrey Hepburn Śniadanie u Tiffany’go. To właśnie Tiffany był jednym z prekursorów, który wykorzystał rzeźbę secesyjną, do produkcji przedmiotów codziennego użytku w tym wypadku były to lampy. Artyści tego stylu uwielbiali asymetryczne kształty, oraz motywy roślinne. W swych pracach dążyli do efektu połyskliwości i zmienności kolorów pod wpływem odpowiednio padającego światła.
Największą popularność osiągali secesjoniści monachijscy i wiedeńscy, szeroko rozpisywała się o nich krakowska prasa.


Z secesją w Wiedniu kojarzy się głównie Gustawa Klima. Pierwszymi artystami, których prace znalazły się na wystawie wiedeńskiej byli np. Emil Orlik i jego obraz "Still Life with Cherry Branches and Yellow Flowers", 1900-05; Jan Stanisławski "Malwy", przed 1900; czy Pierre Puvis de Chavannes "Nadzieja", 1872.


Pomimo tego, że artyści secesyjni tworzyli każdy indywidualnie w swoim kraju, stworzyli pewne połączenie idei awangardowych. W tamtym okresie duży wpływ miała sztuka japońska, która zyskała niezwykłą popularność w latach 50... Wielu artystów w ogóle nie utożsamiało swoich dzieł z secesją, dziś mimo to są uznawani za jej twórców. Sztuka plakatu cieszyła się ogromną popularnością w Paryżu. Była ona niezwykłą formą promocji. Ze znanych grafików tamtego okresu możemy wyróżnić Julesa Cheret’a, Henri de Toulouse-Lautreca, Theophile-Alexandre Stainlen’a, Paula Berthon’a, Maurice Realier’a-Dumas’a, Eugene Grasset’a czy w końcu Alphonsa Muchę, który to rozsławił się dzięki zleceniu wykonania plakatu do sztuki, w której główną rolę grała Sara Bernhard.


W architekturze bez wątpienia należy wspomnieć o takich nazwiskach jak Hector Guimard, którego ślady twórczości możemy podziwiać w Paryżu do dziś.


Pani Anna Szkurłat napisała wprost cudowną pozycję Secesja przewodnik dla kolekcjonerów. Dzieło to porusza takie tematy jak np. secesja w życiu codziennym, główni przedstawiciele, czy secesja na ziemiach polskich. Cała książka zawiera niesamowite zdjęcia, nie tylko dzieł sztuki z tamtego okresu, ale także mebli, które mnie wprost zachwycają.


Dużym atutem pozycji są informacje o wszelkich dziełach secesji, na które może pozwolić sobie niemal każdy. Bardzo dobrej jakości papier oraz twarda oprawa, powodują, że do pozycji można wracać bez końca, nie tylko zaczerpnąć wiedzy historycznej, ale także zobaczyć jak wygląda artyzm tego gatunku, a także jak odróżnić go od innych.


Cała publikacja Pisarki jest niezwykle rzetelna, i przebogata we wszelkie potrzebne informacje, które zachwycą nie tylko tych, którzy interesują się sztuką. Okazuje się bowiem, że nasze Babcie i Prababcie mają wiele rzeczy w swych domach z tego okresu, o których nie mieliśmy pojęcia, że pochodzą właśnie z lat secesji. Jestem przekonana, że pozycja Pani Szkurłat Was zachwyci i będzie wspaniałym prezentem, dla każdego, kto zastanawia się nad zmianą stylu w swoim domu.

Moja ocena:

× 3 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Secesja. Przewodnik dla kolekcjonerów
Secesja. Przewodnik dla kolekcjonerów
Anna Szkurłat
10/10

Książka została napisana z myślą o kolekcjonerach i wszystkich miłośnikach secesji. Ukazuje świat belle epoque z wszelkimi akcesoriami, odkrywa piękno oryginalnych zabytków świadczących o kunszcie ich...

Komentarze
Secesja. Przewodnik dla kolekcjonerów
Secesja. Przewodnik dla kolekcjonerów
Anna Szkurłat
10/10
Książka została napisana z myślą o kolekcjonerach i wszystkich miłośnikach secesji. Ukazuje świat belle epoque z wszelkimi akcesoriami, odkrywa piękno oryginalnych zabytków świadczących o kunszcie ich...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @aniabruchal89

Podróż w świat nadprzyrodzony
Gdy szatan mówi "Nie ma Boga"

„Zło zawsze czai się blisko, na wyciągnięcie ręki. Nie sposób się z nim układać, oswajać go ani zmieniać. Kto wpatruje się w lustro, zobaczy oblicze diabła. Tylko częs...

Recenzja książki Podróż w świat nadprzyrodzony
Silne kobiety Japonii
Wielka Japonia

“花より団子” (Hana yori dango) – “Raczej ciasteczka niż kwiaty” Powiedzenie japońskie To przysłowie podkreśla praktyczne podejście do życia, suger...

Recenzja książki Silne kobiety Japonii

Nowe recenzje

Święte zło
Święte zło
@Malwi:

„Święte zło” Tomasza Wandzela to wciągająca opowieść o prywatnej detektyw Róży Wielopolskiej – kobiecie sprytnej, intel...

Recenzja książki Święte zło
Czekałam na ciebie
Czekałam na ciebie
@kd.mybooknow:

Hejka, Iskierki Książkowe! 🔥 Czy zdarzyło Wam się czekać na miłość, która wydawała się nierealna? Magdalena Krauze zafu...

Recenzja książki Czekałam na ciebie
25 grudnia
Ból i strach przed świętami
@kawka.zmlekiem:

Współpraca Recenzencka @wydawnictwojaguar @smiths.k.k Witajcie Moliki .... Za co lubicie święta? Ja uwielb...

Recenzja książki 25 grudnia
© 2007 - 2024 nakanapie.pl