Pani Kennedy : lata zagubione w historii recenzja

'Na panią Kennedy musimy trochę poczekać, ale trzeba przyznać, że wygląda lepiej niż my'

Autor: @ladymakbet33 ·1 minuta
2021-04-30
Skomentuj
2 Polubienia
Tak o swojej małżonce mówił 35 prezydent USA, JFK. I w istocie, było w tym sporo prawdy. Jacqueline Kennedy z domu Bouvier, później Onassis była niezwykle szykowną, elegancką kobietą. Dla przyjaciół Jackie. Ponoć była bardzo rozrzutna i zachłanna na pieniądze. To dla niej armator grecki porzuca Marię Callas; rozkochał też Lee Radziwiłł, siostrę First Lady. Niewątpliwie dzięki swoim talentom, również dyplomatycznym przyczyniła się do sukcesu politycznego męża. Bezceremonialnie potrafiła przywołać do porządku samego Nikitę Chruszczowa. Bywa przewrotna, zazdrosna i apodyktyczna. Biegle posługiwała się językiem francuskim. Nie znosząca sprzeciwu, biada temu, kto odważył się jej przeciwstawić. Postrzegana jako wyrocznia w sprawach mody i urody, dobrego smaku. Sprawowała funkcję Pierwszej Damy w latach 1961-1963 roku.

Jacqueline Kennedy nadaje nowy styl sprawowanej przez siebie roli, bardziej wyrafinowany i dystyngowany. Zdecydowanie różniła się od swoich poprzedniczek, gustem, sposobem bycia. Zawsze aktywna i gotowa do działania, organizuje wiele imprez kulturalnych, charytatywnych. Cały świat podziwia jej klasę i opanowanie podczas pogrzebu męża. Jackie to kobieta o szerokich horyzontach intelektualnych. Absolwentka prestiżowych uczelni, dużą wagę przykłada do sztuki. Uwielbia luksus i drogie dodatki; potrafi wydać fortunę.

Drugie małżeństwo też nie przyniosło jej szczęścia, odchodzi do wieczności w wieku 65 lat, w 1994 roku. Na pięć lat przed tragiczną śmiercią syna Johna juniora i synowej Carolyn Bessette.

Jestem tym mężczyzną, który towarzyszy pani Kennedy w podróży.
Znosiła zdrady męża, sama też dostarczała materiału prasie brukowej.

"Zawsze szłam za mężem" - te słowa usłyszeli od Jacqueline Kennedy agenci ochrony, którzy próbowali ją odwieść od udziału w żałobnej procesji na cześć zamordowanego prezydenta. Zaledwie trzy lata wcześniej ta sama kobieta, pełna obaw i małżeńskich trosk, przekraczała po raz pierwszy progi Białego Domu. W wieku trzydziestu jeden lat świeżo upieczona Pierwsza Dama była już głęboko sfrustrowana swoim małżeństwem. Chroniczna niewierność męża zmuszała ją do ciągłej walki o poczucie własnej wartości. Problemy te sprawiały, że sięgała po alkohol i narkotyki, popadała w depresję.
Rodziną Kennedych interesowałam się od dawna, w mojej prywatnej biblioteczce znajduje się multum prac poświęconych tej dynastii. Barbara Leaming w bardzo pozytywny sposób ukazuje swoją bohaterkę, jej obraz bywa czasami przesłodzony. Można rozważać o bezstronności autorki, ale tę biografię warto przeczytać.

Moja ocena:

× 2 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Pani Kennedy : lata zagubione w historii
2 wydania
Komentarze
Pani Kennedy : lata zagubione w historii
2 wydania
Pani Kennedy : lata zagubione w historii
Barbara Leaming
8/10

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Mój Duch Nad Berlinem
O sferze materialnej i duchowej

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy istnieje życie poza grobowe? Czy w związku z powyższym ciekawi Was kwestia reinkarnacji? Skąd ta tematyka? Spieszę z wyjaśnienie...

Recenzja książki Mój Duch Nad Berlinem
Rabacja
Apokaliptyczna wizja przyszłości?

Wraz z autorem wybiegamy w przyszłość, przenosimy się do 2133 roku. W kraju panuje głęboki kryzys ekonomiczny i gospodarczy. Kapitalizm przybiera na sile, obywatele znów...

Recenzja książki Rabacja

Nowe recenzje

Zanim się pożegnamy
Cztery poruszające historie o pożegnaniu, strac...
@burgundowez...:

„Gdybyś mógł się cofnąć w czasie, z kim chciałabyś się spotkać?” „Zanim się pożegnamy” Toshikazu Kawaguchiego to cz...

Recenzja książki Zanim się pożegnamy
Jakob Steinhardt (1887-1968). Życie i działalność
Jakob Steinhardt
@zuszka60:

Dominik Flisiak, doktor historii i badacz niezależny. Autor książek poświęconych społeczności żydowskiej na ziemiach po...

Recenzja książki Jakob Steinhardt (1887-1968). Życie i działalność
Hate Me, My Dear
Artist #2. Hate me, my dear
@marta.boniecka:

Uważacie, że warto dawać drugą szansę ? Martyna Keller rozkochała mnie w swojej twórczości dylogią o parze kłamców....

Recenzja książki Hate Me, My Dear
© 2007 - 2024 nakanapie.pl