RECENZJA
"NASTOLATKI NA KRAWĘDZI"
CZEGO NIE WIECIE O PROBLEMACH SWOICH CÓREK
AUTOR:
Krystyna Romanowska
dr Agnieszka Dąbrowska
dr Marta Niedźwiedzka
@autorka.na.krawedzi
WYDAWNICTWO: Wydawnictwo MUZA SA
"...dziewczynkom jest dzisiaj trudniej dorosnąć. Dlaczego? Ponieważ to jednak dziewczynki są membraną życia społecznego. I tak jak drgająca membrana akustyczna, ich zachowania i emocje są odzwierciedleniem niesprawiedliwości, niedociągnięć i błędów dorosłych..."
Książka jest zapisem rozmów, które przeprowadziły i efektem ponad dwuletniej pracy dziennikarki i dwóch doświadczonych psychiatrek dziecięcych.
Skupiają się na dorastaniu i problemach współczesnych dziewcząt.
Krystyna Romanowska, dziennikarka, pisarka.
Agnieszka Dąbrowska lekarz psychiatra, z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu zaburzeń psychicznych dorosłych, dzieci i młodzieży.
Marta Niedźwiedzka lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem.
Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”?
Zagadnienia, które poruszyły w tej książce, zostały podparte badaniami.
Książka składa się z dwunastu rozdziałów, prowadzone są w postaci dialogów.
Całość napisana jest w zrozumiały i ciekawy sposob, zachęcając nas tylko do czytania.
NASTOLATKI NA KRAWĘDZI to poradnik, który przybliży nas rodziców i pokaże, czym zmagają się nasze nastoletnie dzieci.
Dostajemy w tej książce wiele przydatnych narzędzi i wiedzę, aby nasze dzieci potrafiły poradzić sobie z otaczającą je rzeczywistością i umiało zbudować swoją tożsamość.
Autorki w ciekawy sposób odnoszą się do problemów nastolatek i uświadamiają rodzicom problemy, ale również podpowiadają, jak powinnyśmy rozmawiać, postępować i pomagać naszym dzieciom w tym ważnym procesie, jakim jest dorastanie.
Autorki poruszają bardzo trudne tematy.
Bycie nastolatkiem w trakcie dojrzewanie, to nie lada wyzwanie, jednakowo dotyczy ich samych, jak nas rodziców. Młodzież zmaga się z mnóstwem problemów, dojrzewaniem, swoją seksualnością, rówieśnikami i wieloma innymi rzeczami. Na dodatek pandemia zamknęła wszystkich, odcinając kontakty z rówieśnikami, dając większy wpływ na media społecznościowe i zagrożenia w sieci. Do tego dochodzi depresja, zaburzenia z seksualnością, różne używki, po które sięgają, zaburzenia odżywiania, zaburzenia psychiczne.
Książka mówiąca o konfrontacji z lękiem i rozczarowaniem, o wyzwaniach dnia codziennego nastoletnich dzieci. I wychowaniu nastolatek w dzisiejszym skomplikowanym świecie.
My rodzice mamy trudności z porozumiewaniem się z dorastającymi dziećmi. Wyznaczanie granic stało się dla nas problemem, z którym ciężko sobie nam poradzi i wycofujemy się z funkcji wychowawczych.
A ta książka pozwoli nam spojrzeć szerzej na to, co przeżywają, z czym przyszło im się zmierzyć i pomóc im i nam się porozumieć. Pomóc im z ich problemami.
Tę pozycję musi przeczytać, każdy rodzić.
To bardzo wartościowy poradnik.
Polecam.