Recenzja książki Amityville horror

Nawiedzony dom

WYBÓR REDAKCJI
@dwor_ksiazek_i_slow @dwor_ksiazek_i_slow · 2019-10-04
"Amityville Horror" to mocny horror wywołujący ciarki strachu na plecach, pomimo których nie chcemy odłożyć książki na bok.
 
Film "Amityville" z 1979r. oglądam kilka razy i zrobił na mnie duże wrażenie. Jak tylko dostałam propozycję od wydawnictwa Vesper otrzymania książki do recenzji, na której postawie został nakręcony wyżej wspomniany film, z radością się zgodziłam. Uwielbiam stare, dobre horrory o prawdziwym mrocznym klimacie, a ta książka dodatkowo jest pięknie wydana. Ma twardą, przykuwającą wzrok okładkę, a do tego w środku klimatyczne i napawające grozą grafiki autorstwa Macieja Komudy.
 
Książka napisana jest w formie dziennika i zawiera wspomnienia rodziny Lutzów z ich 28-dniowego pobytu w domu przy Ocean Avenue 112. Rodzina wprowadza się do nowo kupionego domu, w którym rok wcześniej dokonano makabrycznego morderstwa. Lutzowie doskonale o tym wiedzieli jednak uważali, że nie są przesądni. Swoje nastawienie, do zjawisk paranormalnych, zaczęli jednak zmieniać, gdy co dziennie, w ich domu miały miejsce dziwne i niewytłumaczalne rzeczy: drzwiczki szafek same się otwierały i zamykały, panował mocno odczuwalny chłód, w pustych pomieszczeniach słychać było głosy i unosił się okropny fetor, a przedmioty same się przemieszczały... Te zjawiska nasilały się z dnia na dzień, a rodzina zaczynła popadać w obłęd i paranoję. Ksiądz, który został wezwany do pobłogosławienia ich domu, również został dotknięty tą nadnaturalną siłą. Każdy kto przekraczał próg domu w Amityville odczuwał działanie złej siły.
 
 Autor oparł książkę na faktach. 13 listopada 1974r. w domu przy Ocean Avenue 112, naprawdę doszło do wstrzasajacej tragedii. Dwudziestotrzyletni Ronald DeFeo zabił w ten dzień swoich rodziców, dwóch braci i dwie siostry, strzelając z broni lecz wcześniej podał wszystkim środki nasenne. Za czyn ten został skazany na dożywotnie więzienie. Jednak przeżycia rodziny Lutzów zostają sprawą indywidualną czy się w nie uwierzy czy nie.
 
"Amityville horror" to doskonale napisany horror utrzymany w klimacie grozy. Przesiąknięty jest mrokiem i emocjami. Strach i ludzka bezradność wobec irracjonalnych wydarzeń podtrzymują napięcie. Niepokój i niepewność bohaterów są odczuwalne, a forma w jakiej została napisana książka, jeszcz bardziej nasila te oduczucia.
 
Ta książka to klasyk, z którym każdy fan powieści grozy powinien się zapoznać. Świetny języ, doskonała forma i akcja przepełniona strachem.
 
 Za egzemplarz książki bardzo dziękuję wydawnictwu Vesper.
Ocena @dwor_ksiazek_i_slow:
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Amityville horror
Amityville horror 9.5 /10
Jay Anson
George i Kathleen Lutz wprowadzili się do zakupionej za bezcen imponującej posesji na Long Island w...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Na kartach liczącej 265 stron książki wydanej przez wydawnictwo Vesper poznajemy historię pięcioosobowej rodziny Lutzów, którzy odnajdują dom swoich marzeń w miejscowości Amityvill przy Ocean Avenue ...

Inne recenzje @dwor_ksiazek_...

Książka Gra w której żyjemy

Była to dla mnie ciężka lektura... Książka ma niespełna 100 stron, a męczyłam się przy niej przez kilka dni. Autor poda...

Książka Noc, kiedy umarła

"Noc, kiedy umarła" to thriller z elementami obyczajówki. Bardzo dobrze napisany, jednak nie powala na kolana. Evie...

Nowe recenzje

Książka Żmijowisko

O Wojciechu Chmielarzu ostatnio zrobiło się głośno. Wstyd było nie znać żadnej powieści autora, dlatego też zainteresow...

@Lirith @Lirith
Książka Łkające ryby i inne opowiadania

Opowiadania chińskiej pisarki są mocną i urzekającą od pierwszych stron obowiązkową pozycją. Co jest ich wyróżnikiem? I...

AM
@malgosialegn