Obowiązkowy poradnik dla rodziców

Recenzja książki Dlaczego Twoje dziecko choruje?

@mad28@mad28 · 2013-03-03
„Odżywianie ma znaczenie. Nie tylko wspomaga rozwój ciała i umysłu twojego dziecka tak, aby osiągnęły swój optymalny poziom, lecz także umożliwia dziecku zdrowe życie, maksymalizuje zasoby jego energii i minimalizuje przypadki zachorowań.” s. 31

Jak każda mama troszczę się o swoje pociechy. Chciałabym by zawsze były zdrowe, pełne energii i radosne. Nie zawsze jednak tak jest. Jak wiele mam borykam się z problemami żywieniowymi moich chłopców. Grymaszenie przy obiedzie i odkładanie na bok talerza warzyw należy do codzienności. Z wielki zainteresowaniem sięgnęłam więc po książkę „Dlaczego Twoje dziecko choruje? Jedzenie źródłem dolegliwości”. Autorka Dr Kelly Dorfman od dwudziestu pięciu lat pracuje jako dietetyk i tzw „detektyw żywieniowy”. W swojej pracy spotkała się z wieloma rodzicami i ich pociechami w różnym wieku – od niemowlaka do nastolatka. Zajmowała się głównie wpływem odżywiania na stan zdrowia i zachowania badanych dzieci.
Jak sama autorka pisze „Ludzie są zdziwieni, gdy odkrywają, ja bardzo odżywianie wpływa na codzienne problemy zdrowotne, które spotykamy u naszych dzieci.” s. 35
Odżywianie wpływa na wiele procesów naszego organizmu. To co jemy, wpływa na nasz nastrój, energię, podatność na choroby, trawienie, sen, naukę i wiele innych czynników. Przykładowo: regularne jedzenie śniadania znacznie obniża poziom stresu i depresji.
Współczesne dzieci stale są narażone na nieprawidłowe nawyki żywieniowe. Hamburgery, pizze i przeróżne chipsy, które spożywają w sporych ilościach na pewno nie są bez znaczenia na ich stan zdrowia. Do tego w ramach oszczędności kupujemy produkty w dużych sklepach nafaszerowane różnego rodzaju dodatkami typu E-?, barwnikami i konserwantami. Wiele dzieci cierpi na różne alergie, otyłość, mają zaburzenia behawioralne i emocjonalne oraz problemy z uczeniem się.
Typowe pokarmy jak się okazuje, mogą wywołać objawy behawioralne, psychologiczne i fizyczne. Proste, lecz poparte naukowo rozwiązania żywieniowe przedstawione w tej książce, łagodzą a nawet całkowicie usuwają zarówno objawy, jak i przyczyny uporczywych problemów zdrowotnych, takich jak: alergie pokarmowe, refluks, zaparcia, grymaszenia przy jedzeniu, kwestie związane z koncentracją uwagi, zmienność nastrojów, trudności behawioralne, brak energii, bezsenność i kłopoty z nauką.
Odżywianie odgrywa bardzo dużą rolę w leczeniu częstych chorób. Czy wiedzieliście na przykład, że podczas brania antybiotyków nie powinniśmy spożywać produktów zawierających dużo żelaza. Zakłóca on reakcje immunologiczne w naszym organizmie i bakterie nie walczą z chorobą tylko rozwijają się na minerale. Bakterie po prostu uwielbiają żelazo.
Dlaczego Twoje dziecko choruje? to książka dla tych wszystkich osób, które chcą usystematyzować sobie informacje na temat odżywiania. Dzięki tej książce sami staniecie się „detektywami”, nauczycie się wykrywać przyczyny problemów zdrowotnych dziecka oraz dobierać odpowiednią terapię żywieniową. Pamiętajcie jednak, że jest to poradnik i wszystkie takie zmiany powinniście skonsultować z lekarzem.
Książka pomoże ci w „poszukiwaniu wskazówek do rozwikłania objawów przypadłości takich jak:
chroniczne zapalenie ucha
szorstka i nierówna skóra, egzema
grymaszenie
gromadzenie się woskowiny
chroniczne bóle żołądka, obstrukcje i biegunki
zatrzymanie wzrostu i opóźnienia w rozwoju
problemy z koncentracją, w tym senność i nadpobudliwość
opóźnienia w rozwoju mowy
dziwne zachowania społeczne
wybuchy złości i histerii, huśtawki nastrojów oraz inne problemy z nastrojem i problemy behawioralne.” s. 21
Poradnik możecie oczywiście czytać wybierając interesujący Was rozdział, ale polecam jednak lekturę całości, gdyż znajdziecie tam wiele ciekawostek dotyczących żywienia.
Osobiście początkowo podchodziłam do tego typu porad nie chcąc eksperymentować na swoich dzieciach. Doszłam do wniosku, że wykluczenie z diety jakiś składników lub też dodanie jakiś suplementów nie zaszkodzi, a może przynieść poprawę.
Bardzo spodobała mi się metoda proponowana przez autorkę nazwana E.A.T. Polegająca na stopniowym wprowadzaniu do menu dziecka niejadka nowych, zdrowszych składników. Wprowadzone dietetyczne poprawki dotknęły całą naszą rodzinę, ale mam nadzieję, że dzięki nim moje dzieci będą szczęśliwsze i zdrowsze. Nam dorosłym też to się przyda, bo przecież też mamy dolegliwości żołądkowe, zaparcia czy grypy jelitowe.
Podążając za radami zawartymi w książce dr Kelly Dorfman nie tylko zapoznacie się ze wskazówkami żywieniowymi, ale również objawami, przyczynami i terapią różnych dolegliwości.
Inaczej spojrzycie na nawyki żywieniowe własnych dzieci i nauczycie się rozpoznawać czego waszemu dziecku brakuje, a czego powinno unikać.
W książce zawarte są przydatne informacje na temat witamin, minerałów i innych suplementów, które mogą poprawić nastrój Twojego dziecka, jego wydajność oraz pewność siebie w szkole, i uspokoić jego zachowanie w sytuacjach społecznych.
„Dlaczego Twoje dziecko choruje?” polecam nie tylko rodzicom, ale wszystkim osobą które borykają się z problemami zdrowotnymi, szczególnie z bólami brzucha, zaparciami czy alergiami pokarmowymi. Książka napisana prostym językiem, łatwym do zrozumienia, bez większych terminów medycznych. Trudniejsze pojęcia są dobrze wyjaśnione. Autorka przytoczyła też ciekawe wyniki badań i śmieszne anegdotki.
Polecam lekturę bo każdy z nas jest tym co je.
Dlaczego Twoje dziecko choruje?
Dlaczego Twoje dziecko choruje?
Kelly Dorfman
{}10/10
Choć pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, przygotowując posiłek swojemu dziecku, możesz robić mu krzywdę! Tak, to prawda. Niewiele osób rozumie powiązania pomiędzy chorobami dzieci a ich jadłospise...
Komentarze
Dlaczego Twoje dziecko choruje?
Dlaczego Twoje dziecko choruje?
Kelly Dorfman
{}10/10
Choć pewnie nie zdajesz sobie z tego sprawy, przygotowując posiłek swojemu dziecku, możesz robić mu krzywdę! Tak, to prawda. Niewiele osób rozumie powiązania pomiędzy chorobami dzieci a ich jadłospise...

Pozostałe recenzje @mad28

Miasto kości
Dary anioła - Miasto kości

"Dorastaliśmy w Idrisie. To piękny kraj [...] Pokochałabyś strzeliste sosny, czarną ziemię i lodowate, krystaliczne rzeki. Jest tam sieć małych miasteczek i stolica Alica...

{} Recenzja książki Miasto kości
Pierwsza na liście
Pierwsza na liście

„Ludzie po prostu przychodzą i odchodzą. I to zwykle ci, na których nam najbardziej zależy. Czasami niektórzy z nich powracają, ale w najmniej oczekiwanych momentach. Pow...

{} Recenzja książki Pierwsza na liście

Nowe recenzje

Człowiek, który poznał nieskończoność
Biografia geniusza
@almos.s:

Książka opowiada o życiu Ramanujana, geniusza matematycznego pochodzącego z południowych Indii, a żyjącego na przełomie...

{} Recenzja książki Człowiek, który poznał nieskończoność
Dziwki, zdziry, szmaty
Trudna relacja
@book.lynn:

Dziwki, zdziry, szmaty autorstwa Pauliny Klepacz, Aleksandry Nowak i Kamili Raczyńskiej-Chomyn to książka, która swoją ...

{} Recenzja książki Dziwki, zdziry, szmaty
Inaczej niż zwykle
Inna opowieść o miłości.
@w_swiecie_k...:

"Zrób tyle, ile możesz, a gdy już będziesz czuł, że zrobiłeś wszystko, co w twojej mocy, zrób jeszcze więcej." „Oc...

{} Recenzja książki Inaczej niż zwykle
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe