Co to jest właściwie QAnon? Jak możemy przeczytać na stronach internetowych QAnon, albo często określany jako samo „Q”, to anonimowa osoba bądź grupa ludzi, która podobno dysponuje możliwością dostępu do najbardziej strzeżonych tajemnic jednego z najważniejszych państw na mapie świata, czyli Stanów Zjednoczonych. Właśnie o tym jest ta lektura, której autorem jest Mike Rothschild.
Kim jest autor książki? To dziennikarz, który specjalizuje się w teoriach spiskowych. Bada te teorie, rozmawiał z wieloma ludźmi, czy to wyznawcami teorii spiskowej, jaką jest QAnon, ale też psychologiami, socjologami czy naukowcami. Swe badania na teorią spiskową potwierdza wiedzą, którą pozwala mu wyjaśniać pojęcia związane z tym nowym ruchem.
Okładka książki od razu pokazuje, o czym będziemy mogli dowiedzieć się z niniejszej publikacji. Wielkie „Q” wkomponowane we flagę Stanów Zjednoczonych i podtytuł: Teoria spiskowa, która zmieniła świat. Mamy też dwie wypowiedzi na pierwszej stronie okładki, a jedną z nich warto przytoczyć: Doskonały przewodnik w podróży po czeluściach króliczej nory, jaką jest QAnon. Na końcu widać nawet tlące się światełko w tunelu. Tak widzi sens książki Cullen Hoback, który wyreżyserował serial dokumentalny pt.: Q: Nadchodzi burza.
5 października 2017 roku to ważna data, którą należy przypomnieć. Tego dnia panujący wtedy 45. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, powiedział w Białym Domu pewne dwuznaczne zdanie. Stwierdził, że czuć w powietrzu „ciszę przed burzą”, po czym nie wyjaśnił wszystkim, o co mu chodziło, co miał na myśli. Chwilę po tym wydarzeniu anonimowy użytkownik Internetu i forum dyskusyjnego 4chan zaczął rozwijać myśl prezydenta. Nazwał się Q Clearance Patriot i przyznał się, że jest członkiem służb wywiadowczych USA.
O czym jest więc ta lektura? Autor z chirurgiczną precyzją opowiada o początku QAnon i jego rozwoju. Jak ta teoria spiskowa ewoluowała na forach internetowych, we wspomnianym 4chan. Tam właśnie anonimowy człowiek zamieszczał różnorakie informacje z najwyższych kręgów władzy. Te informacje miały zdecydowanie wpływać na społeczeństwo, które zyskiwało sporo osób, które były zainteresowane teorią spiskową i w nią wierzyły. Rothschild próbował w swoim tekście w sposób jak najbardziej możliwy do przyswojenia przez czytającego, przekazać wiedzę o tajemniczym Q i jego teoriach. To sprawia, że nie musimy się zbytnio przejmować, że pewne zagadnienia mogą być dla nas mało przyswajalne.
Czy mamy do czynienia z dezinformacją? Czy Internet może zasiać w ludziach ziarno niepewności, które może przeistoczyć się w coś większego, w coś, co może na stałe zakorzenić się w mediach, czy to w telewizji, czy mediach społecznościowych, które opanowały świat, które zieją ogniem niesprawdzonych informacji?
Żeby jeszcze bardziej zrozumieć to, o czym mowa w lekturze, autor zamieścił na końcu słowniczek QAnonowych terminów, do których warto zajrzeć w razie niejasności.
Podsumowując, to książka dla tych, którzy interesują się teoriami spiskowymi, których nie brakuje w dzisiejszym świecie. Dla tych, którzy interesują się polityką Stanów Zjednoczonych i najwyższą władzą w państwie. Dodatkowym smaczkiem niech będzie fakt, że za kilkanaście dni czekają nas wybory prezydenckie w tym kraju.
Za możliwość przeczytania i zrecenzowania lektury dziękuję Wydawnictwu Filia.