Recenzja książki Przeminęło z wiatrem

Recenzja "Przeminęło z wiatrem"

@Tanashi @Tanashi · 2011-05-03 16:39:35
„Przeminęło z wiatrem” była już wielokrotnie oceniane, z różnym skutkiem. Tysiące analiz głównej bohaterki i jej niebanalnego charakteru, dyskusje na temat świata, jaki podała nam autorka – świata, który chwilami nas rozkochuje w sobie, a chwilami przeraża. Recenzuję tę książkę z pewną obawą, czy przypadkiem nie „zniszczę” jej uroku w kilku słowach.

"Przeminęło z wiatrem” to powieść napisana przez Margaret Mitchell, amerykańską pisarkę pochodzącą z Atlanty. Uważam jej tytuł za bardzo trafiony; przed przeczytaniem zastanawiałam się nad powiązaniem z książką, a teraz śmiało mogę stwierdzić, że jest dopasowany idealnie. Dlaczego? W tym momencie należy przypomnieć sobie kilka lekcji historii.
Wojna secesyjna wybuchła w Ameryce w 1861 roku i bezpowrotnie zabrała to, co Południowcy uważali za swój raj. Plantacje, niewolnictwo murzynów… Pani Mitchell zaserwowała nam wszystko, pokazała, jak trudne było porzucenie dawnych wartości i całego ustabilizowanego życia.

Główną bohaterkę, Scarlett O’ Harę poznajemy właśnie w roku 1861. Jest to szesnastoletnia dziewczyna, lubiąca wygodne życie, codzienną sielankę i kokietowanie chłopców. Temat wojny ją nudzi, podobnie jak większość Południowców uważa, że wygrają wojnę i nic nie stanie im na przeszkodzie. Scarlett jest dynamiczna, ma w sobie wiele sprzecznych cech, ale jeszcze na początku jest po prostu córką dość bogatego plantatora i wie, że może mieć zapewnione wszystko. Jednak wybucha wojna, a spokojne życie dziewczyny znika jak bańka mydlana. Rozpoczyna się desperacka walka o przetrwanie, a Scarlett ukazuje nam swoje prawdziwe oblicze. Jest uparta, dąży do celu po trupach, wie, że jeśli chce żyć tak jak dawniej, musi działać. W przeciwieństwie do innych kobiet, nie bała się zniżać do pracy godnej wówczas niewolników, kiedy trzeba było, pracowała w pocie czoła i ratowała to, co reszta uznałaby już dawno za ruinę. Za to ją podziwiam – za wolę walki, praktyczne podejście do życia, odwagę i stos energii, której w tamtym czasie brakowało wszystkim.

„Przeminęło z wiatrem” pokazuje nam głównie życie Południowców, ich zwyczaje, stroje, wygląd ulic, domów i codzienne zajęcia. Jednak Margaret Mitchell przedstawiła to wszystko bardzo realistycznie, odnosiłam wrażenie, że stoję tam gdzie bohaterka, widzę to co ona, niemalże czułam dotyk muślinowych sukienek. Z drugiej strony jednak możemy doświadczyć także trudu wojny, głodu, widzieć zabitych i okaleczonych żołnierzy, a także doświadczyć podziału pomiędzy ludźmi białymi a Murzynami. Powieść jest dla mnie pewnego rodzaju kompendium wiedzy o wieku dziewiętnastym – mamy sporą część tamtych lat pokazaną tak, jak było naprawdę.

Oprócz Scarlett mamy także mnóstwo innych postaci, które wywołują w nas różne uczucia, jak chociażby Melania Wilkes, zupełne przeciwieństwo głównej bohaterki. Jednak każda z postaci zaskoczyła mnie w inny sposób – czasem pozytywny, a czasem wprost przeciwnie.

Jeśli chodzi o język, pani Mitchell pisze bardzo płynnie, lekko, tak, że wręcz wyobraźnia ma wszystko podane na tacy, a z drugiej strony aż korci nas, by myśleć o tym, co będzie dalej? Z pewnością wciąga, nie mogłam się od niej oderwać, nawet gdy nie czytałam, myślami byłam przy książce.

Dla mnie „Przeminęło z wiatrem” jest wspaniałą powieścią, z jednej strony pokazującą niezwykłą przemianę Scarlett, zmagania z wojną i komplikacje, które powstają po niej, z drugiej zaś możemy podziwiać ówczesny wiek, zarówno od strony przyjemniejszej, związanej z balami, wspaniałymi sukniami i urokiem dziewiętnastego wieku, ale i tej przerażającej, kiedy niemalże czujemy unoszący się w powietrzu pył zrujnowanych miast, ucieczki ludzi przed wrogą armią i wieczny strach o przetrwanie.

Książkę polecam nie tylko osobom, które lubią romanse historyczne, ale także tym, którzy chcą zagłębić się w zupełnie inny świat, świat, który potrafi zauroczyć i jak narkotyk odurzyć myśli swoim urokiem.
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Przeminęło z wiatrem
Przeminęło z wiatrem 9.1 /10
Margaret Mitchell, Celina Wieniewska (tłum.)
Książka - legenda, której niesłabnącą popularność przyniosła doskonała ekranizacja oraz niezapomnian...
Komentarze

Pozostałe recenzje

Nie wiem jak wy, ale ja zwykle unikam pisania jakichkolwiek recenzji bezpośrednio po odłożeniu przeczytanej książki na półkę. Z doświadczenia wiem, że takie teksty są najczęściej średnio obiektywne, b...

@Karriba @Karriba

Amerykańska pisarka Margaret Mitchell jest autorką najpopularniejszego romansu wszech czasów. Za opublikowane w 1946 r. „Przeminęło z wiatrem”, bo o tej książce mowa, została nagrodzona Nagrodą Pulitz...

@MarKo @MarKo

Inne recenzje @Tanashi

Książka Czarownice z Salem Falls

Od dawna miałam zamiar nadrobić zaległości w czytaniu powieści Jodi Picolult. Okazja nadarzyła się w czasie przymus...

Książka Wywiad z wampirem

Każdy, kto interesował się wampirami, przynajmniej raz musiał usłyszeć o „Wywiadzie z wampirem”. Znana na całym świecie ...

Nowe recenzje

Książka Pan. Wiktoria. Marzyciele

Od czasu do czasu lubię sięgać po klasyki, by zobaczyć, czy trochę starsze historie przypadną do mi gustu równie mocno,...

Książka Znak kukułki

Gatunek ,,Znaku kukułki" niezwykle trudno jest mi określić. Spotkałam się z określeniem, iż jest to literatura obyczajo...

Książka Morderstwo ma motyw

Doświadczenia z angielskimi kryminałami nie mam praktycznie żadnego, bowiem w moim życiu zdarzyło mi się przeczytać wył...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się