Recenzja książki Dziewięc żyć Chloe King. Tom 1. Upadła

"Rozlewała się czerń nocy"

@cassandra9891@cassandra9891 · 2013-03-20
Chloe King przytrafia się coś niemożliwego i szczęśliwym trafem wychodzi z tego cało, choć nie powinna. Nagina więc dalej los by spojrzeć jak daleko może się posunąć i ile uda się jej ugrać na tym nagłym względzie opatrzności. Wykorzystuje tą szansę aby zakosztować tego, czego nie ośmieliłaby się zrobić wcześniej kiedy to w jednej chwili, i to zupełnie przez przypadek, straciłaby życie w przeddzień swoich urodzin.

Losy Chloe poznawałam już przez pryzmat serialowej adaptacji. W książce zaznajomionych z serią zaskoczy wiele.
Chloe doskonale wie, że Alek pochodzi z Rosji, a ona z Ukrainy. Ona sama została wywieziona w czasach, gdy istniał jeszcze Związek Radziecki, zbyt mała by cokolwiek pamiętać. Alek znany jest natomiast ze swojego rosyjskiego akcentu. Najseksowniejszy chłopak w szkole od dawna się jej podoba i uważa, że mogłaby dla zabawy zwrócić jego uwagę.
To Brian jest tym, który nie ulega urokowi nowej, bardziej śmiałej i zdecydowanej Chloe. Książka jednak już w tomie pierwszy wyjaśnia powody zaistnienia tej przyjaźni.

Papierowa wersja przygód ma też zaskakujące dodatki. Wiemy, gdzie przebywa Chloe i co widzi, kiedy traci jedno ze swoich żyć. Są też sny na kształt wizji zupełnie jak z zamierzchłych czasów starożytnego Egiptu z jednoznacznym wskazaniem na lwice, a nie te mniejsze koty, jako najbardziej pokrewne mocy i sile bohaterki.
Wyjaśnia to po części także różnice w wyglądzie. Książkowy pierwowzór Chloe to brunetka z fryzurą na boba, co może kojarzyć się z niejedną królową imperium na piaskach pustyni.

Książka i serial w tym przypadku to jak możliwość poznania alternatywnych losów bohaterów. W odcinkowej adaptacji pokazano jednak to bardziej "pozytywne" szaleństwo.
W powieści Liz Braswell bohaterka ma pazury nie tylko w sensie dosłownym i bliższa jest jej przewrotna kocia natura, ale nie jest to wadą.
W tej książkowej Chloe King można dostrzec czasem i siebie, w zupełnie skrajnych sytuacjach życiowych, gdy puszczają nerwy aż krew się gotuje. Trudno zaprzeczać obecności pożądania, gniewu, irytacji i rozgoryczenia, które w ludziach gości. U bohaterki te emocje potęgowane są przez rodzące się poczucie nowych umiejętności i możliwości.Często się jej coś wyrwie i rzuci coś nieprzemyślanego jak raniące słowa także pod adresem najbliższych przyjaciół by później tego żałować (a związek Amy i Paula ma o wiele bardziej destrukcyjny wpływ na przyjaźń trójki przyjaciół niż to miało miejsce w serialu).

Wydaje się, że to odpowiedzialność za postawienie rodziny i znajomych w niebezpieczeństwie będzie bardziej uczulać Chloe na innych i zbliżać do serialowego odpowiednika - innego spektrum jej osobowości. Nie ma jednak na to gwarancji, a ja nie żałuję poznania i tej Chloe.

Tom pierwszy kosztował Chloe jedno życie, a nie zdążyła jeszcze poznać swojego dziedzictwa i tego, że zostało wciąż osiem szans by przeżyć.
Średnia wielkość czcionki, krótkie rozdziały i poręczne wydanie powodują, że niezwykle szybko i lekko się to czyta. Lektura na jeden lub dwa dni.
Ocena @cassandra9891:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2013-01-01
Książka Dziewięc żyć Chloe King. Tom 1. Upadła
Dziewięc żyć Chloe King. Tom 1. Upadła
Liz Braswell
{}7/10
Cykl: Dziewięć żyć Chloe King, tom 1
Chloe King to normalna nastolatka, chodzi do szkoły, interesuje się chłopcami, kłóci się z mamą. Do czasu.W okolicy swoich 16-tych urodzin Chloe orientuje się, że ma bardzo szczególne zdolności…Zrobi ...
Komentarze

Zobacz także

"Mam tajemnicę. I to nie jedną z tych przyjemnych." "Dziewięć żyć Chloe King. Upadła" to pierwszy tom znanej w USA trylogii autorstwa Liz Braswell. Autorka ukończyła egiptologię, a przed napisaniem ...

W dzisiejszych czasach jesteśmy atakowani przez powielające się motywy w literaturze. Mianowicie, chodzi mi o wampiry, wilkołaki, upadłe anioły i inne demony. Do tego jeszcze związek takowej istoty z ...

Pozostałe recenzje @cassandra9891

Książka Tak wygląda szczęście

Oto historia znajomości, która zaczyna się w świecie wirtualnym - od błędu w adresie mailowym. Tam, gdzie anonimowość sp...

Książka Milion słońc

Misja Błogosławionego, statku od pokoleń zawieszonego w nieskończonej przestrzeni kosmicznej, trwa. Czy będzie dane nam ...

Nowe recenzje

Książka Odlecimy stąd

Zaczynając czytać Odlecimy Stąd miałam z tylu głowy taka myśl - będzie szybko, łatwo i przyjemnie. O ile część z szybko...

Książka Miłość i inne obsesje

O autorce słyszałam jeszcze zanim sięgnęłam po tą pozycję - "Wielkie Kłamstewka" które były u nas wydane i zbierały bar...

Książka Cedyno. Wysłannicy. Tom.3

Tytuł: „Cedyno” Autor: Melissa Darwood Cykl: Wysłannicy (tom 3) Wydawnictwo: Kobiece Young Data wydania: 19 czerwca...

{}