"Tak, jesteśmy bowiem ograniczeni w swych działaniach, nie jesteśmy wszechmocni. Jesteśmy ludźmi świadomymi swych zalet i wad, ograniczonymi przez nasze starania jak i w naszych działaniach, jakkolwiek ogromne by one nie były, a nasze możliwości kształtowania rzeczywistości i wpływania na nią są niewielkie!"
Śmierć to jedyna sprawiedliwość na świecie. Nikt z nas nie jest w stanie jej oszukać, bowiem po każdego przyjdzie w odpowiednim czasie. Co jednak zrobić, gdy umiera nam ktoś bardzo bliski, lub przyjaciel potrzebuje naszej pomocy w okresie żałoby? I czy można na ten temat napisać poradnik?
Freya v. Stülpnagel po samobójczej śmierci swojego syna, zaniechała wykonywania zawodu adwokata celem pomocy innym. Tragedia jaka ją spotkała, spowodowała całkowity zwrot w życiu, jaki dotychczas prowadziła. Autorka jest członkiem stowarzyszenia "Osieroceni Rodzice" w Monachium, w którym jako psychoterapeuta udziela rad rodzinom, które straciły najbliższych, pisze mowy pożegnalne oraz organizuje nabożeństwa żałobne.
Poradnik dzieli się na siedem głównych rozdziałów dotyczących śmierci. Autorka nawiązuje do istoty żałoby, samobójstwa, mocy żałoby czy odejścia na wieczność członków rodziny: rodziców, dziecka, brata lub siostry oraz ukochanej osoby. Nie zabraknie również odniesienia do szczególnie ważnych dni w roku jak chociażby Boże Narodzenie czy zbawiennej mocy rytuałów. Poradnik zawiera także rady dla otoczenia, które musi radzić sobie z żałobą bliskiej osoby.
Przyznam, że do wyboru tego tytułu skłoniła mnie ciekawość. Ciekawość dotycząca potraktowania tematu żałoby i porad w tym przedmiocie. Większość ludzi, w tym ja, podchodzi bowiem sceptycznie do takiego rodzaju publikacji. Zapytacie dlaczego? Dlatego, że każdy z nas inaczej przeżywa śmierć drugiego człowieka, trudno więc nam zrozumieć udzielanie rad akurat w tym drażliwym i delikatnym temacie. Okazało się jednak, że książka w swojej istocie jest głęboko refleksyjna. Nie bez znaczenia jest fakt, iż autorka sama doświadczyła bolesnej straty, ma więc swoiste "doświadczenie" w tej materii.
Dość niespodziewanym okazało się poruszenia w rozdziale dotyczącym śmierci partnera lub partnerki, tematu związków homoseksualnych. To dość spore zaskoczenie, a dla osób zainteresowanych cenne rady. Ciekawie został również potraktowany wątek śmierci samobójczych. Na uwagę zasługuje również szata graficzna poradnika oraz wplatane w poszczególne rozdziały, nastrojowe wiersze i obrazy. To dobre połączenie, strofy przy pomocy zdjęć potrafią na chwilę zatopić się w specyficzny nastrój refleksji i melancholii.
Książka "Bez Ciebie. Wsparcie po stracie bliskiej osoby" z pewnością nie uczyni cudu. Cierpienie spowodowane śmiercią kogoś bliskiego nie ominie was za sprawą poradnika. Jednakże, wskazówki w nim zawarte, mogą przyczynić się do zrozumienia pewnych zachowań i nie popełniania błędów w przyszłości.