Zakochane święta recenzja

Świąteczne uczucia

Autor: @Grzechuczyta ·6 minut
2024-06-26
Święta większość osób wprowadzają w przyjemny, klimatyczny nastrój, co sprawia okazję do wybaczenia komuś bliskiemu lub zawarciu nowych bliższych relacji. Niemniej osoby samotne lub skrzywdzone, jeżeli nie mają wspierającej rodziny, to w tym okresie popadają w przygnębienie oglądając szał radości i miłości gdziekolwiek tylko, by się znaleźli. W tym okresie warto zwolnić i spędzić go tak, jak sobie wymarzymy, niekoniecznie w sposób tradycyjny.

„Cud” - Karolina Zielińska

Cuda się zdarzają, choć niestety bardzo rzadko, niemniej nie należy tracić nadziei, bo być może to tylko kwestia czasu kiedy i w naszym życiu się on pojawi. Bohaterowie tej opowieści doświadczyli tego na własnej skórze w sferze miłosnej, co daje nadzieję na lepszą przyszłość wielu potencjalnym czytelnikom, a także zwraca uwagę na to, byśmy nie byli pesymistami, bo nigdy nie wiemy, co nas w życiu czeka i kogo jeszcze spotkamy. Przez pierwszą część akcji pojawia się napięcie i niepewność, co jeszcze bardziej przyciąga do dalszej lektury. Dodatkowo magiczna aura świąt wprowadza nas w przytulny klimat i jeszcze bardziej podkręca przeżycia bohaterów.

„Asystentka na święta” - Aleksandra Możejko

Zdarza się tak, że w życiu zaczyna nam się układać na wielu płaszczyznach i tego doświadczyła bohaterka poznając przystojnego mężczyznę i zyskując szansę na opiekę nad siostrzenicą. Kobieta zdecydowała się postawić wszystko na jedną kartę przyjmując ofertę od swego szefa i choć początkowo może to budzić pewne kontrowersje, to jednak uczucia występujące u obojga je niwelują. W życiu tak bywa, że musimy podejmować trudne decyzje obarczone dużym ryzykiem, zwłaszcza gdy potencjalne korzyści są na tyle duże, że nie mamy innego wyjścia.

„Świąteczny cud” - Monika Sawicka

Zaskakująca, dosyć krótka i namiętna opowieść, która na pewno rozbudzi zmysły, ale także pokazuje, że wcale nie musimy tych, czy innych świąt spędzać tradycyjnie z dalszą rodziną. Ważne abyśmy byli szczęśliwi wraz z najbliższymi, a sposób i miejsce na te dni zostają już do dyspozycji naszej wyobraźni. Trzeba pamiętać, że życie mamy jedno i warto z niego czerpać pełnymi garściami póki jeszcze mamy na to siłę, tak jak to uczynili bohaterowie.

„Najgorsze czeka nas w przeszłości” - Agnieszka Kowalska-Bojar

Człowiek potrafi chować urazy wiele lat, a narastające w nim poczucie niesprawiedliwości rodzi chęć zemsty. W wielu przypadkach do niej nie dojdzie lub stanie się to w granicach prawnych, jednakże bywa tak, iż dawny sprawca uniknie odpowiedzialności, a wtedy może być tak, że z ofiarą zamieni się miejscami. Nigdy nie wiadomo, co może zrodzić się w głowie osoby cierpiącej, dlatego też trzeba naprawiać swoje winy i pamiętać, że zemsta nigdy nie przyniesie ukojenia. To przesłanie odnajdziemy w tym thrillerowym opowiadaniu pełnym nienawiści.

„Świąteczny galimatias” - Ewa Maciejczuk

Dawne uczucia potrafią całkowicie nie wygasnąć i odpowiednie zdarzenie może je na nowo uaktywnić. Człowiek potrafi wiele wybaczyć dla ukochanej osoby, toteż jeżeli druga połówka zmieniła się i rozumie swoje błędy, to czasem warto dać danemu związkowi jeszcze jedną szansę. Musimy pamiętać o swoim szczęściu i podejmować decyzje zgodnie z naszym rozumem, ale też iść za głosem serca. Właśnie takie wyważone działanie zwiększa szansę na sukces. Bohaterom dodatkowo sprzyjał klimatyczny, świąteczny czas oraz odpychający charakter matki dziewczyny, dla której każda okazja na wyrwanie się z domu jest bardzo pożądana.

„Nie zapomniałem” - Alexandra Mroczkowska

Miłość do drugiego człowieka potrafi w nas trwać przez całe życie i żadne bolesne doświadczenia mogą jej nie zniszczyć. Każda rozłąka wprowadzi dane osoby w smutek, a życie stanie się szare i mdłe. Jeżeli w nas zrodzi się takie prawdziwe uczucie, to jesteśmy też wiele skłonni wybaczyć, Bohaterka tej opowieści doświadczyła właśnie tego wszystkiego i podczas lektury wewnętrznie trzymałem kciuki, aby jej los się do niej uśmiechnął zwłaszcza, iż spędzała święta wśród radosnej i szczęśliwej rodziny.

„Szkolna opowieść wigilijna” - Dakota Arizona

Kto się czubi ten się lubi – to powiedzenie zdecydowanie oddaje główny motyw tego młodzieżowego opowiadania, a to w wieku bohaterów jest dość często spotykane, tylko nie zawsze jest trwałe. Zanim sobie te prawdziwe uczucia uświadomili, musiało wydarzyć się wiele nieprzyjemnych sytuacji między nimi. Innym wątkiem jest zmaganie się dzieci z problemami występującymi wśród rodzin patologicznych. W tym przypadku mamy jasny obraz tego, że najczęściej święta w ogóle tu nie występują, a wszelka radość, którą pokrzywdzeni spotykają wokół jeszcze bardziej ich przygnębia, aczkolwiek nie jest powiedziane, że los się nigdy do nich nie uśmiechnie.

„Viscum” - K. Hellishdeer

W tej opowieści mamy zaprezentowany przypadek, który odmienił życie dwojga osób wzbudzając w nich wzajemne uczucia. W każdej chwili może w nas strzelić strzała amora, dlatego powinniśmy wiedzieć, że nigdy nie jest dla nas za późno, a tu wszystko zaczęło się w dość komiczny sposób, aczkolwiek bolesny i w zasadzie bohater został dosłownie strzelony, ale o tym przeczytacie sami. Natomiast dziewczyna zrozumiała, że jej życie nabrało barw, a tytułowa jemioła miała jej w pewien sposób pomóc (o co chodzi wiedzą ci, co wierzą w przesądy).

„Merry Christmas Mr. Blood” - Justyna Nowak-Wysocka

Zaskakujący romans mafijny, który porusza bardzo istotną kwestię, a mianowicie to, że warto próbować naprawić dane relacje, jeśli wewnątrz czujemy, iż uczucia do danej osoby nie wygasły. Zdarza się, że pod wpływem, jakichś wydarzeń popełnimy błąd, powiemy za dużo lub przestaniemy się odzywać, a często przyczyniają się do tego błahostki, które po wygaśnięciu pozostawiają poczucie winy, wstyd i żal, że szczęście może już nie wrócić. W tym przypadku bohater wykorzystał święta i zdecydował się za pomocą ich zaryzykować i zawalczyć o swą rodzinę.

(Nie)zapomniane święta – P.K. Farion

Mamy tu romans w połączeniu można powiedzieć z thrillerem, bo jednak zakończenie mało, że jest zaskakujące, to wprawia czytelnika w dreszczyk i pewien niepokój. Wydawałoby się, że święta Bożego Narodzenia przyniosą ulgę dziewczynie, a tymczasem jednak bieg wydarzeń będzie inny. Ta opowieść z jednej strony daje nadzieję na to, że wysiłek, który wkładamy w budowaniu szczęścia może nie pójść na marne, a z drugiej strony daje znak, że czasem rzeczywistość, którą w dany sposób odbieramy niekoniecznie taka musi być, jak się nam wydaje.

„Święta z fanem” - A.M. Fluffy

Bohaterka tej opowieści podczas świąt zyskała nowego partnera, który dał jej szansę na szczęśliwe życie. Bywa tak, że nie spodziewamy się, iż jeszcze kiedykolwiek miłość zagości w naszych sercach, aż tu nagle się pojawia i zmienia nasz codzienny świat. Powinniśmy myśleć pozytywnie, a nie rozpamiętywać bolesną przeszłość, bo tylko uśmiech na twarzy może przyciągnąć kogoś kto się w nas zakocha. Czasem warto zaryzykować, gdyż nie warto na starość żałować zaprzepaszczonych szans.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z zainteresowaniem, aczkolwiek było kilka przypadków, które niekoniecznie pasowały do jej tematyki, opisu i okładki, które sugerują nam klimatyczne, świąteczne opowiadania w różnych gatunkach. Zbiór tych opowieści powstał w celu wsparcia Fundacji Rak'n'Roll, co jest dużym plusem dobrze świadczącym o autorkach oraz wydawcy. W tym wypadku trudno mi wyróżnić najlepsze historie, gdyż większość jest na swój sposób wciągająca, a przy tym pobudzały we mnie nastrój świąteczny. Czytelnik sięgając po tę pozycję musi być przygotowany na mocniejsze sceny, które niekoniecznie przypadną wszystkim do gustu. Okładka pasuje do gatunku, przykuwa wzrok potencjalnego odbiorcy i zdecydowanie spodoba się osobom lubiącym grafiki rysunkowe. W związku z tym, że książki nie ma już na rynku gorąco polecam pozostałą twórczość tych autorek, a jeżeli uda wam się dostać tę antologię na rynku wtórnym to warto po nią sięgnąć, jeżeli chcecie przenieść się w świąteczny i emocjonujący czas świąt Bożego Narodzenia, a warto to robić bez względu na porę roku, która wdanej chwili trwa.

Data przeczytania: 2024-02-29

Zakochane święta
Ewa Maciejczuk, Aleksandra Możejko, Alexandra Mroczkowska, Justyna Nowak-Wysocka
7.8/10

Zbiór jedenastu opowiadań osadzonych w klimacie świąt Bożego Narodzenia powstały w celu wsparcia fundacji Rak n Roll, która działa na rzecz poprawy jakości życia chorych na raka.

7.8/10

„Musiałam wierzyć. Bo to, co było w nas najsilniejsze to wiara. Prowadziła nas przez życie i dodawała skrzydeł, kiedy myśleliśmy, że upadamy. Była z nami w każdym momencie, wystarczyło tylko w nią uw...

@za_czytamm @za_czytamm

Pozostałe recenzje @Grzechuczyta

Tajlandia. Notatki z życia i pracy
Tajlandzkie ciekawostki

Większość Polaków jadąc na wczasy do innego kraju nie ma w zwyczaju zapoznawać się wcześniej z zasadami tam panującymi, tylko najczęściej sugeruje się plotkami nasiąknię...

Recenzja książki Tajlandia. Notatki z życia i pracy
Złamane Serce w Toskanii
Utracona miłość

W dzisiejszych czasach osiągnięcie postawionego sobie celu może okazać się bardzo trudne, zwłaszcza w przypadku kariery zawodowej. Najczęściej jest to związane z niewiel...

Recenzja książki Złamane Serce w Toskanii

Ślad anioła
Ślad Anioła
@marcinekmirela:

„Zapach jej perfum dawno już wyparował, pozostawił po sobie tylko mgliste wspomnienie, zacierające się z każdym dniem c...

Recenzja książki Ślad anioła
Węże na ziemi, węże na niebie
Węże na ziemi, węże na niebie
@iszmolda:

Wierzycie w magiczne znaczenia znaków zodiaku, liczb czy kamieni? Lubicie czytać horoskopy czy korzystaliście kiedyś z ...

Recenzja książki Węże na ziemi, węże na niebie
Uznanie
Walka o uznanie.
@spiewajacab...:

Zasady, zasady, zasady... Stworzone po to, by utrzymać porządek i równowagę. Co może pójść nie tak, jeżeli przestrzegam...

Recenzja książki Uznanie