Recenzja książki Szczeliny

Szczeliny

@horror.com.pl@horror.com.pl · 2009-12-10

Z dużym zaciekawieniem spoglądam ostatnio na wschód, gdzie niczym pierwsze wiosenne jaskółki pojawiają się ostatnio rzeczy niebanalne również na polu literackiej i filmowej grozy. Wydaje się, że po okresie odrętwienia, potomkowie Bułhakowa i Tołstoja z coraz większą odwagą sięgają po pióro aby straszyć nie tylko pobratymców ale i ludzi na całym świecie. Może to właśnie stamtąd nadejdzie owa fala ożywienia dla coraz bardziej odtwórczego gatunku?
Szczeliny to zbiór prac młodej, zaledwie dwudziestoośmioletniej autorki, w którego skład weszła jedna minipowieść "Okres dojrzewania" i siedem opowiadań, w różnym stopniu nasyconych grozą.

"Okres dojrzewania" to opowieść o okrutnym żarcie niedocenianej przez człowieka przyrody, która okazuje się być dużo bardziej inteligentna niż nam ludziom w swoim zadufaniu się to wydaje. Opowiadania, z których moją największą uwagę zwróciło chyba "Żywi", futurystyczna historia o produkcji androidów mających zastąpić – i zastępujących – żywych mieszkańców Moskwy, w różnym stopniu nawiązują do wielu rodzajów literackich – stanowią mieszankę horroru, kryminału, groteski i science fiction.

Przyznaję, że kiedy wydawnictwo Prószyński i S-ka, zwróciło się do nas z propozycją objęcia patronatem książki młodziutkiej, nikomu nie znanej autorki, nie do końca byłem przekonany. Debiutanckie powieści to zazwyczaj loteria, w której trzeba liczyć często na łut szczęścia. Postanowiłem jednak zaufać renomie wydawnictwa i już po krótkim czasie trzymałem w dłoni "Szczeliny".

Zazwyczaj trudność sprawia ocenianie zbiorów opowiadań – wiadomo bowiem, że ich poziom jest zazwyczaj różny i nawet Stephenowi Kingowi trafiają się obok prawdziwych miniaturowych perełek zupełne gnioty. Anna Starobiniec podzieliła swoją książkę na dwie części. Minipowieść, otwierająca zbiór to rasowy horror w znanym nam zachodnim stylu – ciekawa fabuła, świetny pomysł, bardzo interesująca narracja i napięcie, zdecydowanie porównanie recenzenta, który napisał, że styl autorki można porównać do stylu Stephena Kinga czy Philipa K. Dicka dotyczy tego właśnie tekstu. Wręcz trudno się od niego oderwać i żal wielki, że jest taki krótki. Z kolei w opowiadaniach autorka wędruje bardziej w stronę science fiction – budując apokaliptyczne wizje, kreśląc obraz dziecięcej paranoi, czy równoległej rzeczywistości. To co wspólne dla wszystkich opowiadań Starobiniec to to, że naprawdę zaskakują treścią, puentą i stylem. Są napisane lekko i z polotem, a często dotyczą rzeczy bulwersujących i mrocznych. Autorka z dużą swobodą porusza się po wykreowanym przez siebie świecie. Kreśli wizje niesmaczne, niepokojące i odrażające w sposób tak plastyczny, że mogłaby stawać w konkury z twórcami filmów. Brawo!

"Szczeliny" to zdecydowanie świetny debiut. Właśnie takich książek najbardziej nam potrzeba świeżych, odkrywczych, obrzydliwych w treści i ryjących trwały ślad w pamięci i psychice czytelnika. Anna Starobiniec – radzę Wam dobrze zapamiętać to nazwisko i mieć nadzieję, że o tej Pani jeszcze usłyszymy!

P.S.: W każdym razie ja od dziś zdecydowanie uważniej przyjrzę się mieszkającym nieopodal mrówkom…
Książka Szczeliny
Szczeliny
Anna Starobiniec
{}7.5/10
Thriller, fantastyczna antyutopia, romans, czarny kryminał i mistyczna opowieść o miłości - to wszystko znajdziemy w "Szczelinach” - debiutanckim tomiku (z minipowieścią i siedmioma opowiadaniami), kt...
Komentarze

Pozostałe recenzje @horror.com.pl

Książka Zew Cthulhu

H.P. Lovecraft zwany mistrzem stylu oraz najciekawszym autorem fantastyki grozy, pisał swe opowiadania bardzi...

Książka Zdradzieckie serce

"Czerwona śmierć wyludniła i pustoszyła kraj. Nigdy jeszcze tak straszna zaraza nie nawiedziła tych stron. Zw...

Nowe recenzje

Książka Gra Anioła

Carlos Ruiz Zafón to pisarz, którego uwielbiam. Jego twórczość poznałam za sprawą słynnego Cienia wiatru, stanowiącego ...

Książka Dziennikarz

"Dziennikarz" to mój pierwszy thriller psychologiczny. Ale oczywiście nie w życiu, tylko pierwszy z wydawnictwa niezwyk...

Książka Blizna

Co jest wyznacznikiem prawdziwie dobrej pozycji, po którą trzeba sięgnąć? Dla mnie taka książka powinna nieść za sobą p...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}