„Ukąszony” to książka zdecydowanie dla pełnoletnich czytelników. Autor nie oszczędza języka czy opisów czego akurat nie odbieram jako wada, a wręcz przeciwnie. Doskonale podkreśla poprzez swój język zdegradowane, patologiczne społeczeństwo, o którym na co dzień słyszymy lub jesteśmy biernymi obserwatorami udającymi, że ten gorszy świat dla nas nie istnieje.
Patryk Bogusz przedstawia historię na pierwszy rzut oka człowieka sukcesu. Praca w korporacji, która pozwala mu na luksusowe życie, wykwintne jedzenie, markowe ubrania – rzeczy, o których przeciętny Kowalski może pomarzyć. Jednak osiągnięty- jakby się wydawało „sukces” -ma również swoją cenę, za którą należy uiścić opłatę, a odwlekając zapłatę- życie i tak samo upomni się o swoje. Nie inaczej jest również u bohatera opowieści, kiedy przychodzi tzw. wypalenie zawodowe. Z dnia na dzień rzuca pracę, zostawiając rodzinę, żonę i dwójkę dzieci, chcąc uciec od wszystkiego. Nie widząc sensu w dotychczasowym życiu- wraca do przeszłości jakim jest patologiczne otoczenie, z którego się wywodzi. Zwiastuje to kolejne problemy i wiele sytuacji, które wywołają u czytelnik masę skrajnych emocji, poprzez śmiech, konsternacje pozostawiając swoich odbiorców z przemyśleniami.
Autor przedstawia w swojej historii dwa światy, które jednak mają wspólny mianownik jakim są odstępstwa od normy społecznej. Patologia kojarzona na ogół w najniższej warstwie społecznej to nie jedyna jaka istnieje. Patryk Bogusz oprócz tej skrajnej zdegradowanej ulicznej części społeczeństwa przedstawia wyższą ligę, a dokładniej jej mroczne oblicze, o których mniej się słyszy, gdy wszelkie tajemnice owego świata obracają się w kręgu nielicznych. W swojej opowieści autor również porusza wiele wątków filozofii życia, przemianę ustrojową opisując „dzieciństwo” głównego bohatera i sposób hipisowskiego wychowania przez jego rodziców, gdzie wszelakie używki , seks, bunt i hedonistyczne podejście do życia było na porządku dziennym. Poruszany jest temat relacje dziecka z rodzicami- o niecodziennych sposobach życia oraz jego konsekwencjach ponoszonych od najmłodszych lat, szkole podstawowej , średniej czy życiu dorosłym. Opowieść przeplatana jest wydarzeniami z przeszłości z teraźniejszością. Zabieg ten pozwala poznać głównego bohatera i zrozumieć sposób myślenia, postępowania.
„Ukąszony” to książka, która zdecydowanie podzieli czytelników. Dla jednych forma jej przekazu będzie zbyt drastyczna, dosadna i nie do przyjęcia lub po prostu przekaz nie zostanie właściwie odebrany przez co książka zostanie rzucona w przysłowiowy kąt. Dla innych zaś, będzie świetną historią i wywoła zachwyt nad formą przekazu i szeregu emocji jakie wywołuje.
Książkę oceniam wysoko. Dramaturgia, czarny humor, sensacja to składniki idealne to stworzenia historii, która potrafi zaciekawić i przebić się na tle powielających się schematów na rynku. Zarówno jak i literatura piękna uważana za jedną ze szlachetniejszych gatunków może wywołać skrajne emocje czy obrzydzenie jakim prostym przykładem jest „ Kompleks Portnoya” Philipa Rotha, o którym wspominam gdyż zagłębiając się w „Ukąszonego”, to było moje pierwsze skojarzenie :)
Szczerze wyczekuję na kolejną pozycję. Liczę, że Patryk Bogusz zaskoczy ponownie świetną pozycją i ponownie ukaże swój drzemiący potencjał do szerokiego grona czytelników ! :)
Wyobraź sobie, że jesteś po trzydziestce i uświadamiasz sobie, że twoje życie jest do niczego. Pracujesz dla korporacji, gdzie zarabiasz krocie, ale jesteś seks zabawką w rękach szefowej. Masz żonę i...
Wyobraź sobie, że jesteś po trzydziestce i uświadamiasz sobie, że twoje życie jest do niczego. Pracujesz dla korporacji, gdzie zarabiasz krocie, ale jesteś seks zabawką w rękach szefowej. Masz żonę i...
Gdzie kupić
Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Nowe recenzje
Z optymizmem patrzeć w przyszłość
@Moncia_Pocz...:
Już dość dawno nie sięgałam po książki Agnieszki Krawczyk, choć kiedyś czytywałam je systematycznie. Postanowiłam nadro...