Recenzja książki Urodzinowy prezent Tupcio Chrupcio

Urodzinowy prezent

@patrylandia@patrylandia · 2011-01-25
„Marzenia się spełniają, tylko mocno, mocno w nie wierz, ściskaj kciuki co sił, oczy zamknij też”. Z radością serca w dzieciństwie śpiewałam tą piosenkę razem z Majką Jeżowską wierząc w jej spełniającą się moc.

Takiego dnia dożył właśnie nasz mały bohater Tupcio Chrupcio. Zbliżały się jego urodziny. I jedynym, wyjątkowym, upragnionym prezentem chłopczyka był rower. Ten jedyny, niepowtarzalny, wyjątkowy. Ten z wystawy sklepowej, który właśnie w przede dnie urodzin sympatycznej myszki, zniknął. Nie miały już dla niego znaczenia przygotowania do przyjęcia, pieczenie ciasteczek, wycinanie zaproszeń. Nawet myśl o wspaniałym torcie i dmuchaniu świeczek nie dawała radości, a radość przyjaciół z zaproszenia na przyjęcie jedynie na chwilę odwróciła uwagę Tupcia od smutku, jakim się zadręczał po ujrzeniu pustej wystawy sklepowej. Przed urodzinowa noc była dla Tupcia Chrupcia smutna i długa. A rano, gdy rodzice składali mu życzenia, nie widział on już nic, słowa też do niego nie docierały. Przed oczami miał tylko jeden obraz, swój wymarzony i jedyny, upragniony i najpiękniejszy – rower. Rodzice byli z synka dumni, bo w tym całym zachwycie nie zapomniał i zaproponował przejażdżkę swojemu przyjacielowi Julkowi.

Piękne napisała opowiadania o Tupciu Chrupciu Anna Casalis, a my możemy je przeczytać tym razem w tłumaczeniu Elizy Piotrowskiej, która od kilku lat mieszka w Rzymie, jednak ma duże zasługi dla polskiej literatury dziecięcej i otrzymała już wiele nagród za twórczość dla najmłodszych. A jej prace oprócz samodzielnych książeczek, to mogliśmy czytać w „Misiu” i ‘Świerszczyku”.

„Tupcio Chrupcio. Urodzinowy prezent” to duża pięknie wydana bajka, w twardej oprawie, która w dotyku jakby była dmuchana, daje dużo radości dzieciom podczas oglądania, czytania i poznawania przygód małej myszki. I tak jak cała reszta książeczek z tej serii z oryginalnymi rysunkami Marco Campanella. Obrazki są duże i kolorowe. Zwierzęta mają strzępiaste futerka, a obok ich fantastycznego świata mamy przedmioty „ludzkiej wielkości”, guzika, świeczkę czy roślinność na dworze.

Do tego Tupcio przeżywa nastroje znajome każdemu dziecku i uczestniczy w życiu jak każdy mały człowiek. Dzięki tym bajkowym alegoriom możemy świat małej myszki przenieść do życia naszych dzieci, które z pewnością zaczerpną dla siebie wiele dobrego.

Bo takie jest przecież założenie i zadanie, jakie podjęło wydawnictwo Wilga pieczętując tą wydaną serię hasłem „wychowanie przez czytanie”. Dziecko bawi się, uczy czytać dzięki odpowiednio wielkim literom i czerpie wiedzę.

Nasze dzieci z tej akurat książeczki dowiadują się, że trzeba pomóc mamie w przygotowaniu własnego przyjęcia urodzinowego. Dużo zabawy można wynieść z przygotowania zaproszeń dla przyjaciół.

A dla rodziców, no cóż, dobra to lekcja, że warto trzymać w tajemnicy urodzinowy prezent, mimo wszystko. Przecież niespodzianka najwięcej radości sprawi maluchowi. I niezastąpiony jest widok błysku w oku spowodowany wywołaną radością.

Mała przyjazna myszka Tupcio Chrupcio z przyjemnością zagości w domu każdego małego szkraba i sądzę, że przyjaźń ta będzie odwzajemniona.
Ocena @patrylandia:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2011-01-25
Książka Urodzinowy prezent Tupcio Chrupcio
Urodzinowy prezent Tupcio Chrupcio
Eliza Piotrowska
{}10/10
Cykle: Tupcio Chrupcio, tom 3, Tupcio Chrupcio, tom 3
Tupcio Chrupcio jest już duszą myszką i czeka na swoje kolejne urodziny i wymarzony rower. Mama i tata nie chcą mu zdradzić, co dostanie. Czy Tupcio Chrupcio będzie się cieszył z prezentu...? Posłucha...
Komentarze

Zobacz także

Myszka Tupcio Chrupcio kocha swego przyjaciela misia Tediego, któremu zdradza swoje tajemnicę, jedną z tajemnic jest jego marzenie o rowerze, który chciałby otrzymać na zbliżające się urodziny. Codzi...

Pozostałe recenzje @patrylandia

Książka Mądrości Shire

Szanowny Panie, Noble Smith! Właśnie jestem po lekturze Pana książki, która w Polsce ukazała się dzięki wydaw...

Książka Przypadek Adolfa H.

"Literatura na temat Hitlera wydaje mi się pełna błędów. Ale te błędy są pasjonujące; opowiadają o tych, którzy je popeł...

Nowe recenzje

Książka Wyrwa

"Wyrwa" Wojciecha Chmielarza to moje pierwsze spotkanie z autorem. Mimo, że mam jego poprzednią książkę na półce to dop...

Książka Śledztwo od kuchni

Od samego początku, gdy rozpoczęłam czytać ten kryminał pt. ''Śledztwo od kuchni, czyli klasyczna powieść kryminalna o ...

Książka Pierwszy rok

Uwielbiam fantastykę, dlatego książki z serii Czarny Mag, są pozycją obowiązkową w mojej liście "Do przeczytania". Po p...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}