Walden czyli życie w lesie recenzja

Życie w lesie

Autor: @Karodziejka ·2 minuty
2011-11-17
Skomentuj
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Ruch wielkomiejski nieodłącznie kojarzony z korkami i światłami ulicznymi, nieustanny hałas samochodów, dźwięków radia czy telewizora, życie w pośpiechu w pogoni za karierą, większymi zarobkami i wyższym standardem życia to w dużej mierze rzeczy kojarzące się z obrazem naszych czasów, podobnie jak zupełne odejście od natury i brak czasu na kontemplację życia.

Gdyby uważniej spojrzeć wstecz można jednak zauważyć, że niektóre ludzkie sprawy nigdy się nie zmieniają i borykamy się wciąż z tymi samymi problemami, z którymi mierzyć się musieli także nasi przodkowie. Dotyczy to zarówno dojrzewania fizycznego, jak i psychicznego, naszych postaw i wyznawanych wartości, w których jako tylko jeden z niewielu przykładów można wymienić odrzucenie bądź wybranie czy to konsumpcyjnego stylu życia, czy tego bardziej świadomego innych wartości, bliskości bądź oddalenia od natury.


Nie możemy skorzystać z wielu doświadczeń starszych pokoleń, gdyż każdy człowiek musi sam się rozwinąć i dojrzeć we własnym tempie i na podstawie własnych przeżyć - takie przekonania głosili Emerson i Thoreau, dając początek nurtowi filozofii transcendentalnej, skupiającej się na świadomości własnych czynów oraz rozwojowi osobistemu osiąganemu dzięki prostemu, surowemu życiu w bliskim kontakcie z naturą. Thoreau nie poprzestał na wyznawaniu takich poglądów, lecz dał im wyraz, mieszkając przez dwa lata w lesie bez żadnych wygód w wybudowanej przez siebie chacie.

"Walden, czyli życie w lesie" jest zbiorem zapisów z tego okresu, dokumentującym zarówno trudy życia, jakie podjął autor, jak i jego refleksje nad światem. W jednym ze swoich esejów uświadamia nam, że zaspokojenie podstawowych potrzeb, związanych z domem, jedzeniem i ciepłem, jest możliwe do osiągnięcia własnymi rękami przy niewielkiej gospodarności i na dłuższą metę o wiele mniejszym kosztem, niż regularna praca, w innym opisuje wartość przeżyć duchowych i estetycznych, zostających z nami do końca życia w przeciwieństwie do zdobyczy materialnych.

Całość tchnie surowością, prostotą i chłodem lasów, tytułowego stawu i samego życia. Na każdej stronie hołubiony jest minimalizm, co dla mnie jest dużą zaletą tej książki, bo sama coraz bardziej doceniam skromne i proste rzeczy, przedkładając je nad przeładowane ozdobnikami twory. Zdecydowanie jest to lektura refleksyjna, wymagająca skupienia i chwili namysłu, miejscami być może ciężka i nużąca, ale w ogólnym rozrachunku warta zapoznania się z nią. Główna treść książki dzięki erudycji autora okraszona jest cytatami bądź nawiązaniami do wielu ludzkich dzieł czy wydarzeń historycznych.

Na minus tej pozycji zaliczyłabym jedynie tłumaczenie, gdzie podano polskie brzmienie nazw i imion własnych, opatrując je co prawda przypisami, jednak osobiście wolałabym odwrotny zabieg, czyli pozostawienie w treści oryginalnych nazw, a ewentualnie w przypisach podane polskie odpowiedniki i wyjaśnienia gier słownych.

Indywidualnej ocenie każdego, kto po książkę sięgnie, pozostaje odpowiedź na pytanie, czy takie podejście do życia jest jeszcze możliwe w dzisiejszych czasach i zastanowienie się nad sobą i swoimi hierarchiami wyznaczonych sobie celów.
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Walden czyli życie w lesie
6 wydań
Walden czyli życie w lesie
Henry David Thoreau
8.2/10

To eseje, będące wyznaniem wiary filozoficznej Thoreau, pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.

Komentarze
Walden czyli życie w lesie
6 wydań
Walden czyli życie w lesie
Henry David Thoreau
8.2/10
To eseje, będące wyznaniem wiary filozoficznej Thoreau, pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @Karodziejka

Diamentowy wiek
Diamentowy wiek

Diamentowy wiek Stephensona to jeden z jego bardziej znanych utworów, a to m.in. za sprawą zdobytych przez tę powieść w 1996 roku prestiżowych nagród Hugo i Locus. Tytuł...

Recenzja książki Diamentowy wiek
Autostopem przez Galaktykę
Przewodnik po Galaktyce

"Na dalekich peryferiach Galaktyki, w nieciekawym zakamarku na końcu jej zachodniego ramienia świeci mizerne żółte słońce. Wokół niego, w odległości okołu stu pięćdziesię...

Recenzja książki Autostopem przez Galaktykę

Nowe recenzje

Numer drugi
W szponach systemu
@karolak.iwona1:

"Numer drugi" Mariusza Zielińskiego opowiada o dalszych przygodach Darka Nowaka w świecie równoległym, czyli w czasach ...

Recenzja książki Numer drugi
Zły. Odrodzenie
📚📚 Zły. Odrodzenie📚📚
@carlottad_book:

Helena Leblanc, autorka znana z niezwykłego talentu do snucia intryg i budowania napięcia, powraca z kolejną odsłoną sw...

Recenzja książki Zły. Odrodzenie
Rozmowy nocą
Recenzja
@aleksandra390:

Tytuł : Rozmowy Nocą Autor : Aneta Sołopa Wydawnictwo WasPos Data premiery : 28.02.2024r. #współpracareklamowa #współpr...

Recenzja książki Rozmowy nocą
© 2007 - 2024 nakanapie.pl