10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Spacer śladami artysty

Autor: Katarzyna Belko ·2 minuty
2023-08-16 1 komentarz 3 Polubienia
10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Spacer śladami artysty

15 sierpnia minęła 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka, wybitnego polskiego pisarza, dramaturga i rysownika. Z tej okazji w Krakowie zorganizowany zostanie spacer śladami artysty. Celem wydarzenia jest przypomnienie o związku pisarza z tym miastem. Mrożka uznaje się bowiem za jedną z najbarwniejszych postaci życia literackiego Krakowa.

 

Mrożek mieszkał w Krakowie jako dziecko i młody chłopak. Również tam rozpoczął swoją karierę. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzą miejsca, które były ważne dla pisarza na różnych etapach jego życia. Partnerem spaceru jest Wydawnictwo Literackie, którego nakładem ukaże się pod koniec września książka „Mrożek. Biografia” autorstwa Anny Nasiłowskiej.

 

Spacer literacki śladami Sławomira Mrożka odbędzie się w sobotę, 19 sierpnia br., o godz. 11.00. Czas trwania spaceru to ok. 2,5 h. Udział jest bezpłatny. Obowiązują jednak wejściówki, które są dostępne na stronie kbfbilety.krakow.pl.

 

O pisarzu

Sławomir Mrożek urodził się 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie niedaleko Krakowa. Karierę rozpoczął w 1950 roku jako rysownik w „Przekroju”. Pierwsze sukcesy odniósł właśnie na tym polu. W tym samym roku otrzymał nagrodę „Szpilek” za rysunkowe żarty. Autor systematycznie publikował serie satyrycznych rysunków, które przyniosły mu popularność. 

 

Debiutem książkowym Mrożka był wydany w 1953 roku zbiór satyrycznych opowiadań „Opowiadania z Trzmielowej Góry” oraz „Półpancerze praktyczne”. Jako dramaturg autor zadebiutował kilka lat później, a dokładniej w 1958 roku wystawioną w Teatrze Dramatycznym w Warszawie sztuką „Policja”. To właśnie dramaty przyniosły mu największą popularność i uznanie. Wśród najbardziej znanych dramatów autora wymienia się „Tango” z 1964 roku oraz „Miłość na Krymie” z 1993 roku.

 

Emigracja

Stanisław Mrożek był doceniany także poza granicami kraju. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. W 1963 roku wyemigrował z Polski na ponad 30 lat. Mieszkał we Francji, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech i Meksyku. Do Krakowa powrócił w 1996 roku. W księdze pamiątkowej Urzędu Miasta Krakowa napisał: „Po 33 latach emigracji, krakowianin, znowu w Krakowie”.

W czerwcu 2008 roku pisarz po raz drugi zdecydował się na emigrację, tym razem na stałe. Było to związane z jego stanem zdrowia.

 

Ostatnia wizyta w kraju

Ostatni raz Mrożek odwiedził Polskę w czerwcu 2013 roku. Wziął wówczas udział w premierze swojej najnowszej sztuki „Karnawał, czyli pierwsza żona Adama”, która zagościła na deskach Teatru Polskiego w Warszawie.

 

Zmarł niedługo później, 15 sierpnia 2013 r. w Nicei. Został pochowany w Krakowie, gdzie spoczywa w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła.

 

Co warto przeczytać?

O wybitnym polskim dramaturgu możecie dowiedzieć się więcej m.in. z takich publikacji jak:

Nie możemy wymienić wszystkich pozycji, których liczba jest naprawdę imponująca, odsyłamy Was więc tutaj: https://nakanapie.pl/autorzy/mrozek-slawomir.

 

Jeśli zdecydujecie się wybrać na wspomniany spacer śladami artysty, koniecznie podzielcie się wrażeniami!

 

zdjęcie sarkofagu: Autorstwa Uuuxxxyyyzzz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=54676242

 

× 3 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@alinaz5
@alinaz5 · ponad rok temu
Mrożek był wielkim pisarzem, ale ja nie lubię jego twórczości i koszmarem, dla mnie jest analiza jego utworów
© 2007 - 2024 nakanapie.pl