Biblioteka, która powstała z wyrzuconych książek

Autor: dominika.nawidelcu ·1 minuta
2021-05-12 11 komentarzy 18 Polubień
Biblioteka, która powstała z wyrzuconych książek

To, że półki nie są z gumy, wie chyba każdy zapalony miłośnik czytania. Zazwyczaj też zadaje sobie pytanie, co zrobić z nadmiarowym księgozbiorem. Nie dla wszystkich jest to jednak duży problem i przeczytane (lub nie) tytuły bezceremonialnie eksmitują na śmietnik. Są jednak tacy, którzy próbują je uratować.


Przez miesiące pracownicy tureckich służb oczyszczania miasta zbierali niechciane książki. Jak sami twierdzą, mieli po prostu dość palenia porzuconych egzemplarzy. Początkowo zbierali je dla siebie, a potem na potrzeby zakładowej biblioteczki. Jednak kolekcja, oraz towarzyszące jej zainteresowanie, szybko rosły. Nietypowa inicjatywa w Ankarze przekształciła się w bibliotekę publiczną! Na początku na półkach było 300 egzemplarzy, 8 miesięcy później 5 000, a rok temu potwierdzono aż 25 000 sztuk! Obecnie można tam też przynosić książki, ale pierwotny zamysł jest czymś, co do tej pory przyciąga czytelników. Co więcej, „śmieciowi” bibliotekarze bardzo chętnie wspierają okoliczne szkoły i pożyczają im brakujące lektury.

Nie jest to jedyna inicjatywa, która pomaga niechcianym książkom odnaleźć czytelników. Również w Kolumbii pracownik firmy wywożącej śmieci przez 20 lat zebrał 20 000 książek i udostępnia je obecnie do czytania.

Co myślicie o takim sposobie ratowania książek? Czy braliście udział, lub słyszeliście, o podobnych akcjach?

Dominika Róg-Górecka
× 18 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@Aleksandra_99
@Aleksandra_99 · prawie 3 lata temu
Myślę, że jest to super pomysł. Każda książka powinna mieć szansę na nowe życie.
× 9
@reniarenia
@reniarenia · prawie 3 lata temu
Wyrzucanie książek na śmieci uważam za zbrodnię. Sama kilkakrotnie widziałam książki na śmietniku. Raz kilka wzięłam... Przecież większość bibliotek, szczególnie w małych miejscowościach przyjmuje książki używane. Ja co prawda swoich nigdy nie oddam, ale może jakaś akcja informacyjna?
× 4
@Chassefierre
@Chassefierre · prawie 3 lata temu
Wiesz co... to jeszcze zależy jakich książek. Bo są takie, które czytelnicy doprowadzili do takiego stanu, że nadają się tylko na śmietnik. Jak zalana kawą Jojo Moyes albo to coś, co kiedyś przyniosła mi czytelniczka w ,,darze'' - napuchnięte, śmierdzące piwnicą, zapleśniałe, z kożuszkiem pleśni na kartkach. I była z siebie bardzo zadowolona, bo przecież ,,książki nie wyrzuciła na śmietnik'' (a niestety już tylko tam było jej miejsce...) :(
× 4
@reniarenia
@reniarenia · prawie 3 lata temu
Zgodzę się, że zależy w jakim stanie. Przecież wszystko się z czasem zużywa i niszczy, nawet książki. Ale ja miałam na myśli, te w niezłym stanie, bo takie widziałam na śmietniku.
× 4
@paulina2701
@paulina2701 · prawie 3 lata temu
Chyba zacznę chodzić po śmietnikach 😉
× 3
@Catta
@Catta · prawie 3 lata temu
Przeczytane "nadmiarowe" książki można także przekazać na aukcje charytatywne. Zwalnia się miejsce w biblioteczce, ktoś kupi książkę w korzystnej cenie, a pieniążki idą na dobry cel. Zachęcam:)
Sama też często kupuję książki na aukcjach i bazarkach charytatywnych.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · prawie 3 lata temu
Każdy sposób ratowania książek jest dobry.
× 2
@Anna30
@Anna30 · prawie 3 lata temu
Jak najbardziej popieram takie biblioteki. Każdy egzemplarz książki należy szanować. Bardzo chętnie wzięłam udział kilka lat temu w takiej akcji. Było miło z tego względu, że w razie konieczności niepotrzebnej książki dana osoba otrzymała ją za darmo. Skorzystałam z takiej oferty wówczas, bo trudno było zdobyć literaturę zawodową i dzięki temu mogłam mieć książki z gatunki literatura przedmiotu, które to później przydały mi się podczas studiów.
× 1
@viki_zm
@viki_zm · prawie 3 lata temu
Uważam to za super pomysł :) Ciekawe czy w przyszłości powstanie takich więcej? Może nawet w Polsce? :D Niestety, ludzie często wyrzucają książki w dobrym stanie, które ktoś inny chętnie by przeczytał.
× 1
@Possi
@Possi · prawie 3 lata temu
Pomysł idealny! Niedaleko mnie jest półka, gdzie można zostawić książki, a inne, które nas interesują wziąć! Oby więcej było takich inicjatyw!
× 1
@yhera
@yhera · prawie 3 lata temu
Jestem ciekawa jakie to były książki i czy znalazłabym coś dla siebie. Zakładając oczywiście, że znalezione książki są w języku polskim ;)
× 1
@julia.k.grabowska
@julia.k.grabowska · prawie 3 lata temu
Świetny pomysł. Ja raz oddałam książkę do tzw. Książkomatu i z tego, co później widziałam to znalazła nowego właściciela :)
× 1
@milena9
@milena9 · prawie 3 lata temu
Jestem na tak ;):).
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl