Przeczytałeś książkę, która wywarła na tobie wrażenie i chcesz się podzielić swoją opinią z innymi. Jak to robisz?
Możesz m.in. napisać recenzję lub opinię na portalu o książkach, takim, jak nakanapie.pl i porozmawiać wirtualnie z innymi. Ale są też inne sposoby! Jednym z nich jest Dyskusyjny Klub Książki, w którym można osobiście porozmawiać o literaturze z innymi czytelnikami. Działają one m.in. przy bibliotekach, fundacjach, przedszkolach, a nawet więzieniach czy aresztach. Spotykają się tam osoby w różnym wieku (zarówno młodzież, jak i seniorzy) i rozmawiają o przeczytanych książkach.
Nie ważne, czy jesteś bibliotekarzem, działasz społecznie w małej miejscowości lub na wsi, czy jesteś zwykłym czytelnikiem, i Ty możesz założyć Dyskusyjny Klub Książki. Wystarczy się zgłosić do Koordynatora Wojewódzkiego w Bibliotece Wojewódzkiej.
I co dalej? Biblioteki wojewódzkie kupują książki dla DKK, a na spotkania z klubowiczami są zapraszani także pisarze. Ze względu na trudny pandemiczny czas, takie wydarzenia odbywają się również online.
Poniżej możecie zobaczyć spotkanie z Jakubem Małeckim w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie z listopada 2020 roku:
W moim mieście jest parę DKK w poszczególnych filiach i przeglądam o jakich książkach będą dyskutować. Niestety nie są to książki, które czytuję. Natomiast przed Cowidem czasami uczestniczyłam w spotkaniach z autorami.
Mieszkam w małej wsi, więc nie ma tu DDK, kilka jest w pobliskim mieście. Generalnie to ciekawa inicjatywa, która przez pandemię w dużej mierze przeniosła się również do internetu i to właśnie dlatego w ostatnim czasie mogłam uczestniczyć w kilku spotkaniach z autorami. :)
Bardzo fajnie, że się odezwałaś, jako mieszkanka małej wsi. Takie spotkania online są wg mnie bardzo ciekawe dla osób, które mają mniejszy dostęp osobisty do kultury, jakie daje duże miasto. Jakie spotkanie z autorem było najciekawsze dla Ciebie i dlaczego ?
W małych miejscowościach to raczej nie wypali. Ludzie czytają mało, w bibliotekach nowości są, choć jest ich niewiele. A o spotkaniach z autorami to można zapomnieć. Choć kluby Seniorów działają i tu jest pole do działania. Ach, są jeszcze Koła Gospodyń Wiejskich, ale one raczej działają w lokalnych społecznościach, niż czytają.
W przypadku małej miejscowości, jeśli ktoś ma komputer i dostęp do internetu, to myślę, że dobrym rozwiązaniem są takie spotkania online, jak w przypadku DKK z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Można obejrzeć takie spotkania na youtubie, wystarczy wpisać - DKK MBP Chrzanów.
U mnie mało spotkań autorskich,a bardzo szkoda, bo jak już są to chętnie na nie idę. Może delikatnie zasugerować w bibliotece, żeby najczęściej organizować ?
należę do DKK - polecam każdemu.Dlaczego? Czytamy książkę, którą dostajemy przy każdym spotkaniu i jest potem wesoła, miła atmosfera - bo mówimy o niej szczerze. Czy nam się podobała, czy nie, dlaczego, co nas irytowało, co zachwyciło. Wchodzimy w dyskusje i czasem wydaje się, że chyba nie ma co mówić, bo... cienka i marna, to jednak w konsekwencji okazuje się, że nawet o takich "niewypałach" można długo dywagować...
Najczęściej spotkania organizowane są na fb. Nie każdy czuje się komfortowo na zorganizowanych spotkaniach autorskich. Moim zdaniem miło by było, gdyby osoby od organizacji spotkań potrafili zachęcić tak, aby podczas ich przebiegu nikt nie czuł się źle.