Festiwal Literatury dla Dzieci

Autor: 8dzientygodnia ·3 minuty
2020-09-28 1 komentarz 10 Polubień
Festiwal Literatury dla Dzieci
Fundacja Burza Mózgów zaprasza do uczestnictwa w szeregu interdyscyplinarnych wydarzeń związanych z uwielbianym przez dzieci i rodziców, największym w Europie festiwalem literatury dziecięcej.

W 2020 roku odbędzie się jego siódma edycja pod hasłem:

Halo, Tu Ziemia!


W ramach siódmej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci oddajemy głos naszej planecie.

  • Co chciałaby nam przekazać?
  • W jaki sposób podjąć z nią dialog?

O różnorodności, naturze, bogactwie kultur, faunie, florze, ekologii będą mówić tegoroczni goście, czyli czołówka polskich twórców książki dziecięcej!

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.:


  1. Joanna Olech
  2. Józef Wilkoń
  3. Joanna Rusinek
  4. Barbara Gawryluk
  5. Wojciech Widłak
  6. Agnieszka Żelewska
  7. Anna Kaszuba-Dębska
  8. Cezary Harasimowicz
  9. Daniel de Latour
  10. Elżbieta Pałasz
  11. Aleksander Doba
  12. Małgorzata Strękowska-Zaremba
  13. Marianna Oklejak
  14. Paulina Wyrt
  15. Rafał Witek
  16. Marta Galewska-Kustra
  17. Roksana Jędrzejewska-Wróbel

i wielu innych
Spotkania autorskie i warsztaty odbędą się w nieoczywistych przestrzeniach by pokazać, że literatura, także dla dzieci, opisuje świat w całej jego wielowymiarowej złożoności. Jest kanałem, dzięki któremu możemy dotrzeć do najodleglejszych zakątków Ziemi i który pozwala wzajemnie się zrozumieć nam, wszystkim jej mieszkańcom.


Festiwal rozpoczyna się 30 września w Poznaniu, w połowie października organizatorzy odwiedzą Gdańsk, a w listopadzie spotykamy się z nimi w
Krakowie.

„Każdego roku szykujemy dla uczestników festiwalu program pełen literackich wrażeń. Przeżycia niepowtarzalne i zapadające w pamięć to nasza wizytówka. Niesieni falą licznych wyrazów sympatii, rok w rok zakasamy rękawy, uruchamiamy wszystkie pokłady kreatywności i zapraszamy Was na wydarzenia festiwalowe. Cel jest jeden, za to doniosły: wychować pokolenie świadomych i aktywnych czytelników. Inspirować do sięgania po lektury ciekawe, ważne i wartościowe. Każdego roku na festiwalu, nowościom z najwyższej półki towarzyszy nieco zapomniana klasyka literatury dziecięcej.” możemy przeczytać na stronie organizatorów.

Każdego roku Festiwalowi towarzyszy wybór najlepszej książki dla dzieci wydanej w roku ubiegłym. Burzliwe obrady jury zaczynają się wczesną wiosną, by podczas gali finałowej Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie każdy mógł poznać ten jeden jedyny tytuł – KSIĄŻKĘ ROKU!

Nagroda im. Ferdynanda Wspaniałego ufundowana jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Laureaci nagradzani są statuetką Ferdynanda Wspaniałego i czekiem na 20 000 zł.

Dotychczasowi zwycięzcy:


Tekst: Marta Kisiel
Ilustracje: Paulina Wyrt
Wydawnictwo: Wilga

Tekst: Marta Guśniowska
Ilustracje: Robert Romanowicz
Wydawnictwo: Tashka/Fika

Tekst i ilustracje: Karol KRL Kalinowski
Wydawnictwo: Kultura Gniewu



Poznań, Gdańsk, Kraków – to w tych trzech miastach odbędzie się w tym roku Festiwal Literatury dla Dzieci. W nieco odmiennej odsłonie – część zaplanowanych wydarzeń przeniesionych jest bowiem do sfery wirtualnej.

Najpierw ruszamy w stronę…

Poznania! Już 30 września spotkamy się w poznańskiej Bibliotece Raczyńskich na inauguracji Festiwalu – zanotujcie tę datę, bo szykujemy dla Was niezwykłe wydarzenie! Zostaniemy w Poznaniu do 3 października – to będą cztery wyjątkowe dni. Na związane z festiwalem konferencje i warsztaty można zapisać się tu:

https://fldd.pl/edycje/2018/program-2018/poznan-program-i-zapisy/

A potem czeka na nas…

…Gdańsk! Będziemy tam z Wami od 13 do 17 października. 29.09.2020 na stronie organizatora zostanie otwarta możliwość rezerwacji na
wydarzenia gdańskie.

A to nie wszystko, bo za niecały miesiąc później przyjdzie czas na…

…Kraków! Startujemy 10 listopada, a możliwość rezerwacji miejsc na wydarzenia krakowskie będzie udostępniona na stronie organizatora już
26.10.2020.

Tegoroczną edycję Festiwalu zamknie wręczenie nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego cztery dni później. I – jak co roku – nie zabraknie spotkań autorskich, warsztatów z ilustratorami, wystaw, gier plenerowych i konkursów!

Ważnym punktem programu będzie Osiemnastka Pana Kuleczki – huczna impreza urodzinowa ulubieńca młodych czytelników odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.

Jeśli macie możliwość odwiedzić te miasta i wziąć udział w festiwalu, gorąco zachęcam. To impreza na bardzo wysokim poziomie artystycznym, kulturalnym i edukacyjnym. Rodzice, nie czekajcie, bierzcie dzieciaki i do zobaczenia w Poznaniu, Gdańsku i Krakowie.

Małgorzata Majerczak
× 10 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@edytre
@edytre · ponad 3 lata temu
Bardzo dziękuję pani Małgorzacie za obszerny artykuł. Zainteresowałam się werdyktem jury i nie za bardzo jestem z niego zadowolona. Ale za to cieszę się, że wyróżnienie na FLDD otrzymała książka Justyny Bednarek, trzeci tom jej pełnej przygód i pięknie ilustrowanej serii o skarpetkach pt. 'Banda czarnej frotté".
× 1
@8dzientygodnia
@8dzientygodnia · ponad 3 lata temu
Nie miałam okazji nawet trzymać w ręku zwycięskiej pozycji „Beskid bez kitu”, więc tu nie mogę się wypowiedzieć, ale chyba musi być niezła, skoro również Polska sekcja IBBY nominowała ją do swojej nagrody. Jestem jej bardzo ciekawa. Może namówię moją bibliotekę do jej zakupu?
A pani Bednarek to wspaniała autorka. Miałam okazję rozmawiać z nią podczas Targów Książki w Krakowie. Życzę jej wielu dalszych sukcesów.
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl