Artykuł
{} 4 komentarze

I Ty możesz mieć Nobla! Licytacja trwa...

autor: Poligon Domowy - Kaśka
data publikacji: 2019-12-18

Jeszcze nie opadły emocje po cudownej informacji, że mamy kolejną noblistkę, a już spada na nas następna wiadomość związana z Noblem. Otóż, każdy z nas (kto ma TROCHĘ wolnej gotówki) może zdobyć Replikę Medalu Noblowskiego. Pisząc zdobyć mam na myśli wylicytować, a "trochę" to już w tej chwili ponad 20 tysięcy (kiedy zaczynałam pisać ten tekst kwota była o połowę mniejsza!), ale licytacja trwa do 28 stycznia 2020 roku, więc podejrzewam, że ta kwota znacząco wzrośnie. Ale o co chodzi? 

-------------------------------
Przypomnę, że nagrodę Alfreda Nobla w dziedzinie literatury 10 grudnia odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa Olga Tokarczuk. Nagroda za 2018 rok została przyznana za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako sposób na życie.” 

Wyjaśnijmy, że Nagroda Nobla to wyjątkowe wyróżnienie, ale również wsparcie finansowe oraz złoty medal. O Replikach Medalu Noblowskiego niełatwo znaleźć w tej chwili informacje, jednak z tego co udało mi się dowiedzieć to srebrny medal pokryty złotem i laureat może otrzymać trzy repliki (jeśli się mylę to mnie poprawcie, proszę!). Dlaczego tak trudno dowiedzieć się czegoś o replikach? Ano dlatego, że w sieci najważniejsza jest od niedzieli, 15 grudnia, inna wiadomość: 


W niedzielę noblistka przekazała pierwszą replikę Nobla w ręce Jurka Owsiaka! 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Kwota zebrana na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy zasili konto fundacji. A zebrana w ten sposób kwota zostanie przeznaczona na najnowocześniejsze urządzenia, które pozwolą ratować życie i zdrowie dzieci potrzebujących przeróżnych operacji. 


Jak wygląda medal? 

--------------------------------------
Został zaprojektowany przez Erika Lindberga i przedstawia podobiznę fundatora nagrody wraz z datą jego urodzin i śmierci. Natomiast na rewersie widzimy młodzieńca słuchającego Muzy oraz sentencję:

Pozwól nam ulepszyć życie poprzez sztukę

Jest tam też napis: O. TOKARCZUK MMXVIII.
Jako ciekawostkę dodam, że Olga Tokarczuk jest jedną z czternastu nagrodzonych kobiet, a nagród przyznano do tej pory 114. 

Jeśli masz ochotę licytować to zapraszam tutaj:
https://allegro.pl/oferta/replika-medalu-noblowskiego-olgi-tokarczuk-8780701723 

Autor:
@poligondomowy
Poligon Domowy - Kaśka @poligondomowy
Autorka bloga Poligon Domowy, organizatorka spotkań autorskich i blogerów w ramach Blog Book Meeting w Katowicach oraz wyzwania czytelniczego #czytambopolskie. Prywatnie mama cudownego syna i uroczej córci, w jej przepastnej torebce zawsze obok zabawek, smoczków i drobiazgów dzieci znajdzie się książka.
Zobacz także:

Komentarze

@Moncia_Poczytajka
@Moncia_Poczytajka · około miesiąca temu
Piękny gest. To musi być przepiękna pamiątka, a pani Olga postanowiła się z nią rozstać i przekazać na szczytny cel. Jestem pod wrażeniem.
{}× 2
@poligondomowy
@poligondomowy · około miesiąca temu
To przede wszystkim wartościowy przedmiot :) i na aukcji już kosztuje prawie 37 tysiecy
{}
@tsantsara
@tsantsara · około miesiąca temu
Wciąż nie rozumiem: Tokarczuk dostała replikę medalu, czy poprosiła Akademię o zrobienie repliki? Co to znaczy "pierwszą"? Ile "replik" medalu można sobie zamówić?
{}× 1
@poligondomowy
@poligondomowy · 28 dni temu
W tekście jest informacja, że trzy można dostać - do takiej wiadomości udało mi się dotrzeć. 
{}
@tylko_ksiazki_w_glowie
@tylko_ksiazki_w_glowie · około miesiąca temu
Piękny gest. Kiedy zobaczyłam, że pani Tokarczuk oddała swojego Nobla dla Owsiaka byłam dumna. Sama będę w tym roku stała z puszką jak co roku! :)
{}× 1
@Tanashiri
@Tanashiri · około miesiąca temu
Można mieć dobre serce i głowę na karku? Można! 
Nie będzie się pamiątka kurzyc w mieszkaniu tylko pomoże chorym dzieciakom :)
{}× 1
{}