Książka na wakacje, czy wakacje w książce? Tu znajdziesz jedno i drugie!

Autor: Dominika Róg-Górecka ·4 minuty
2022-08-21 6 komentarzy 13 Polubień
Książka na wakacje, czy wakacje w książce? Tu znajdziesz jedno i drugie!

„Morza szum, ptaków śpiew. Złota plaża pośród drzew”, czy raczej miejski zgiełk i zwiedzanie zabytków? A może jeszcze inaczej? Każdy z nas ma swój wymarzony sposób na spędzanie wakacji. Chociaż ten czas powoli dobiega końca, to przekornie mam dla Was listę książek, które jeszcze przez chwilę utrzymają nas w letnim klimacie.

 

Literatura faktu

   

 

   
 

Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan”, Krystyna Gucewicz

 

Jak odpoczywały gwiazdy w PRL-u? Czy bardziej popularne były wyjazdy nad morze, czy w góry? I co działo się na takich wakacjach? Krystyna Gucewicz przygotowała książkę, w której barwne opowieści mieszają się z anegdotami, a ciekawostki można znaleźć na każdej stronie. Całość napisana została z przymrużeniem oka. Dla wielu czytelników historia o celebrach PRL-u może stanowić sentymentalną podróż do chwil młodości. Jesteście ciekawi, jak w tych niełatwych czasach urlopowali sławni i bogaci? Tego dowiecie się z tej książki.

     
 

Ostatni turnus”, Marcin Wojdak

 

Pozostajemy w tych samych czasach, ale na pytanie „jak odpoczywano w PRL-u” tym razem odpowiemy zupełnie inaczej. Dokładniej rzecz ujmując, tematem tej książki jest „gdzie”. Marcin Wojdak opowiada w swojej książce o architekturze ośrodków wypoczynkowych: domkach bez łazienki, stołówkach, czy pensjonatach. Część z tych miejsc wciąż można odwiedzić, inne pokonała bardziej współczesna konkurencja. Kto wie, może lektura tej książki zachęci Was do kolejnych podróży?

     
 

Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?”, Kazimierz Kunicki, Tomasz Ławecki

 

Skoro mamy już ustalone, jak spędzano wakacje w PRL-u i gdzie, to może warto się zastanowić, czym tam dojeżdżano? Na to pytanie odpowie książka Kazimierza Kunickiego oraz Tomasza Ławeckiego. Wakacje stanowią tu tylko jedno z poruszanych zagadnień, ale bez wątpienia jest ono niezwykle ciekawe! Jak jeżdżono za granicę? Jakie warunki panowały na koloniach, a czym kusiły sanatoria? Jeśli wakacje gwiazd są dla Was tematem zbyt odległym, to tutaj znajdziecie sporo prawdziwego życia przeciętnych obywateli.

     
 

Wakacje 1939”, Anna Lisiecka

 

Jeszcze bardziej cofnijmy się w czasie. Anna Lisiecka opowiada o wakacjach, które odbyły się tuż przed wybuchem wojny. W Juracie, Truskawcu, czy Zakopanem spotkać można było znane osobistości: Zofia Nałkowska, Julian Tuwim, czy Maria Dąbrowska. Jednak złych wieści jest coraz więcej. Jak przebiegało to ostatnie spokojne lato przed wybuchem wojny światowej?

     

Literatura obyczajowa

   

 

   


 

Ludzie, których spotykamy na wakacjach”, Emily Henry

 

Autorka znana z wakacyjnej książki „Beach read” po raz kolejny napisała książkę w iście letnim klimacie. Tym razem jej bohaterzy, Poppy i Alex, to para najlepszych przyjaciół. Co roku spędzają tydzień wspólnych wakacji. Jednak dwa lata temu wszystko się popsuło. Czy tegorocznym wyjazdem uda im się naprawić relacje? A może wyjdzie z tego coś więcej?

 

   


 

Wakacje w Italii”, Nicky Pellegrino

W wakacyjnym artykule nie mogło zabraknąć książki o Włoszech! Przeniesiemy się tam za sprawą czterech koleżanek: Rosie, Addolorata, Lou i Toni. Poznały się podczas wyjazdu na Majorkę i właśnie tam zdecydowały, że za cztery lata również wybiorą się razem na wakacje. Nie przewidziały jednego – upływ czasu sporo namieszał w ich życiu, a i we Włoszech nie będą narzekać na brak dodatkowych atrakcji.

 

   


 

Wakacje w Europie”, Marilyn Brant

 

Zwiedzać można na różne sposoby, o czym już niedługo przekona się bohaterka tej książki. Jej ciocia zaskakuje ją nietypowym prezentem: sześciotygodniową wycieczką po Europie. Jednak tkwi w tym pewien haczyk. Wyprawa ma się odbyć w towarzystwie przyjaciółek starszej pani. Na początku dziewczyna stara się zobaczyć wszystko według listy. Z czasem jednak zrozumie, że to co ogląda to tylko pretekst, by lepiej poznać samą siebie.

 

   

Literatura kryminalna i thriller

   

 

   


 

Wakacje”, T.M. Logan

 

Z założenia wakacje to czas błogiego relaksu i odpoczynku. Jednak nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i czasem napatoczy się... trup. Czworo przyjaciółek z dzieciństwa, wraz z rodziną, jedzie odpocząć do pięknego pensjonatu w Prowansji. Jednak atmosfera szybko robi się napięta. Na jaw wychodzą sekrety i tajemnice. Co więcej, jeden z gości nie cofnie się nawet przed morderstwem, byleby tylko prawda nie wyszła na jaw. Kto nim jest? Podejrzany jest każdy!

 

   


 

Jej ostatnie wakacje”, C.L. Taylor

 

Czasem osoby odpowiedzialne za zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu nie są w stanie (lub nie chcą) sprostać pokładanym w nich oczekiwaniom. Tak było w przypadku Lekarza Duszy. Na organizowanym przez niego wyjeździe zaginęła jedna nastolatka, a dwoje zginęło w wypadku. Dwa lata później niesławny organizator wychodzi z więzienia i za wszelką cenę chce wrócić do branży. Dla siostry zaginionej dziewczyny to szansa, by spróbować ją odszukać. Jednak czy uda się jej przetrwać obóz?

 

   

Literatura dla dzieci

   

 

   


 

Kto wymyślił wakacje?”, Katarzyna Sowula

 

Jeśli nie znasz odpowiedzi na tytułowe pytanie to znak, że warto sięgnąć po tę książkę. Znajdziecie w niej wiele wakacyjnych ciekawostek, które mogą zainteresować nie tylko najmłodszych!

 

   


 

Wakacje z Bąblami”, Monika Kamińska

 

Czwórka dzieciaków, w skrócie Bąble, z niecierpliwością wyczekują wakacyjnego wyjazdu. Niestety okazuje się, że w tym roku nie dojdzie on do skutku. Koniec? Tragedia? Rozpacz? Nic bardziej mylnego! W domu też można się świetnie bawić, a Bąble mają głowy pełne pomysłów!

 

 

 

Kulinarnie

 

 

 

 

 


 

Wakacje w kuchni”, Grzegorz Ostrowski

 

Podczas wakacji można sobie trochę pofolgować, prawda? Na urlopie chętnie sięgamy po lokalne smakołyki i testujemy miejscowe przysmaki. Te smaki można powtórzyć w domu! Jak? Tego dowiecie się w tej książce.

 

Lubicie książki w wakacyjnym klimacie? A może znacie inny tytuł, który warto przeczytać? Czekam na Wasze pomysły oraz książkowe inspiracje!

× 13 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@OutLet
@OutLet · ponad rok temu
Czytałam Wakacje gwiazd w PRL i na pewno przeczytam Wakacje 1939. Więc nie tyle chodzi mi w lekturach o same wakacje, co o wakacje z historią w tle.
× 7
@Brzezina
@Brzezina · ponad rok temu
Z książek gdzie pojawia się motyw wakacji/ urlopu to Zmijowisko Chmielarza bym dodała.
Ja w wakacje/ latem lubię czytać historie o tych regionach, gdzie chcialabym pojechać kiedyś na urlop, i tu czytane/ przeczytane tego lata:
- Lajla znaczy noc- o Hiszpanii
- Żar i Ludzie drogi- o Afryce
- Dzieci północy- moje ukochane Indie;)
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Właśnie kończę wakacje nad przepięknym jeziorem Żarnowieckim w Lubkowie, nad morze do Dębek miałam 12 kilometrów. Jednak nie szukam książek w wakacyjnym klimacie. Proust w "Poszukiwaniu straconego czasu" często wraca do wakacji spędzonych nad morzem.
× 3
@viki_zm
@viki_zm · ponad rok temu
W czytanych przeze mnie w lecie książkach często pojawia się wakacyjny klimat, ale nie robię tego jakoś bardzo celowo. :) Ciekawe zestawienie. :D
× 2
@Anna30
@Anna30 · ponad rok temu
Wakacje 1939”, Anna Lisiecka polecam przeczytać tę książkę:).
× 1
@ilons
@ilons · około rok temu
Szkoda, że już po wakacjach, ale może te książki rozpalą ich wspomnienie o każdej porze roku :)