Książki lubią bardziej, czyli garść książek, które pomogą zrozumieć introwertyka

Autor: Dominika Róg-Górecka ·3 minuty
2023-01-02 7 komentarzy 21 Polubień
Książki lubią bardziej, czyli garść książek, które pomogą zrozumieć introwertyka

Wolisz książki niż ludzi? Spokojny wieczór pod kocykiem przedkładasz nad tańce do białego rana? Kiedy znajomi mówią o „kacu”, zastanawiasz się, jaką powieść właśnie skończyli czytać? Jeśli tak, to dziś jest Twój dzień! Drugiego stycznia obchodzimy Światowy Dzień Introwertyków.

 

To właśnie dziś ludzie na całym świecie celebrują swoją introwertyczność i promują równość dla osób o różnych stylach komunikacji i relacji z innymi. Celem tego dnia jest uświadomienie ludziom, że introwertycy są ważną częścią społeczeństwa i że ich mocne strony są cenne i niezbędne do funkcjonowania w społeczeństwie.

 

I tu wchodzi książka! Bo w zadaniu uświadamiania innych z pewnością świetnie spisze się ciekawa publikacja. A tak się składa, że na temat introwertyków napisano ich już kilka. Spora część niestety nie została (jeszcze) przetłumaczona na język polski, ale nawet na naszym rodzimym rynku znajdzie się kilka ciekawych tytułów.

 

 

Ciszej, proszę...”, Susan Cain

 

W publikacji przedstawione są historie realnych osób, introwertyków, którzy odnosili sukcesy w różnych dziedzinach życia. Autorka przedstawia też mocne strony osób charakteryzujących się tym stylem komunikacji. Co ciekawe, Susan Cain pokazuje, że introwertyzm może być zaletą, a w niektórych sytuacjach nawet dawać przewagę. Prowadzenie negocjacji czy budowanie relacji z innymi ludźmi – czasem spokojniejszy styl komunikacji może być na wagę złota. Książka ta może pomóc introwertykom zrozumieć swoje mocne strony oraz uwierzyć w siebie. Będzie również przydatna dla ludzi towarzyskich, którzy chcą lepiej zrozumieć introwertyków.

     
 

Introwertyzm. Cicha moc”, Karin Ackermann-Stoletzky

 

Introwertycy dość często postrzegani są jako ludzie „mniej”: mniej wygadani, mniej towarzyscy, czy mniej pewni siebie. Jednak ten styl ma też swoje zalety, które można wykorzystać zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Karin Ackermann-Stoletzky pomoże każdemu introwertykowi lepiej zrozumieć siebie, a za sprawą prostych ćwiczeń również odkryć swoje mocne strony.

     
 

Sekretne życie introwertyków”, Jennifer Granneman

 

Kto powinien pisać o introwertykach? Oczywiście introwertyk! Autorka, Jennifer Granneman, przedstawia historie ludzi, którzy są introwertykami i opowiada o ich doświadczeniach oraz o tym, jak radzą sobie z wyzwaniami, z którymi mogą się zmagać. Przede wszystkim jest to książka napisana na podstawie osobistych doświadczeń autorki, która dzieli się z czytelnikiem swoimi własnymi przeżyciami i refleksjami. Jennifer Granneman jest też założycielką największej społeczności introwertyków („Introvert, Dear”), więc z pewnością wie, o czym mówi.

     
 

Introwertyk i ekstrawertyk w sidłach miłości. Jak sprawić, aby związek oparty na przeciwieństwach był udany?”, Michael L. Laney, Marti Olsen Laney

 

A teraz dla odmiany pora na miłość! Bo przecież, jak mówi ludowa mądrość: przeciwieństwa się przyciągają. Jednak czy są w stanie stworzyć udany związek? Publikacja ta skupia się na temacie związków między introwertykami a ekstrawertykami. Autorzy pokazują, jak introwertycy i ekstrawertycy mogą lepiej rozumieć siebie nawzajem i jak mogą sprawić, aby ich związek był udany. Książka ta jest przeznaczona dla osób, które są w związkach z osobami o odmiennych stylach komunikacji i relacji z innymi ludźmi, a także dla osób, które chcą lepiej zrozumieć swoje własne preferencje osobowościowe i jak mogą one wpływać na ich relacje z innymi ludźmi.

     
 

Introwertyczna mama”, Jamie C. Martin

 

Wcześniej był temat związków, teraz pora na coś mocno z tym związane: macierzyństwo. W książce autorka opowiada o swoich własnych doświadczeniach związanych z byciem introwertyczną matką i dzieli się wskazówkami, jak radzić sobie z wyzwaniami, z którymi mogą się zmagać introwertyczni rodzice. W czasach, kiedy wszyscy chcą wszystko szybko, a najlepiej na wczoraj, nawet zebrania rodzicielskie to wyzwanie. Jak być rodzicem, który nie lubi towarzystwa i nie zwariować? Jak radzić sobie z niespożytą dziecięcą energią? Na te, i wiele innych pytań, znajdziecie odpowiedź w „Introwertycznej mamie”.

 

Światowy Dzień Introwertyka to dzień, w którym introwertycy z całego świata szczególnie mogą cieszyć się swoją ulubioną aktywnością – odpoczynkiem w samotności. Może to być czytanie książki, spędzenie czasu w ogrodzie, wyjście na spacer z psem lub po prostu leżenie na kanapie i oglądanie filmów. Jest to również świetna okazja, by spotkać się z innymi introwertykami i dzielić się swoimi doświadczeniami i historiami związanymi z byciem introwertykiem. Można też uczcić ten dzień, kupując sobie prezent – na przykład nową książkę? Co Wy na to?

 

Chętnie dowiem się też, czy czujecie się introwertykami. A może wręcz odwrotnie? Jesteście ekstrawertycznymi molami książkowymi?

× 21 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · 11 miesięcy temu
Jestem introwertykiem i pomysł z kupieniem sobie książki w prezencie bardzo mi się podoba.
× 10
@Lorian
@Lorian · 11 miesięcy temu
Jestem 200% introwertyka :) Ale kiedy przychodzi do mówienia o książkach, wychodzi ze mnie ekstrawertyk... ale tylko online ;)
× 6
@OutLet
@OutLet · 11 miesięcy temu
Zdecydowanie jestem introwertykiem, a ekstrawertykiem bywam w dobrym - czytaj: pasującym mi - towarzystwie. Akurat dziś dotrze do mnie książka zamówiona jeszcze w starym roku, więc święto będzie uczczone. :)
× 5
@Elwira
@Elwira · 11 miesięcy temu
Tekst napisany w taki sposób, jakby introwertycy byli jakąś opresjonowaną grupą społeczną. xD
× 3
@margota13
@margota13 · 11 miesięcy temu
Mam wrażenie , że sporo tekstów jest w taki sposób pisana. Tak jakby ktoś będąc sobą musiał się z tym źle czuć i musiał zaliczyć wizytę u psychologa.
@Elwira
@Elwira · 11 miesięcy temu
Bo duża część ludzi myli introwertyzm z fobią społeczną. Jeśli nie wychodzisz z mieszkania, bo słyszysz, że sąsiedzi się krzątają na korytarzu albo nie staniesz przy przystanku, bo ktoś inny już tam stoi, to rzeczywiście możesz się z tym źle czuć i rzeczywiście powinieneś udać się do psychologa, ale prawdziwi introwertycy nie muszą czytać książek o tym, jak być introwertykiem i że jest "valid".
× 2
@viki_zm
@viki_zm · 11 miesięcy temu
W pierwszych zdaniach czytam o sobie. ;) Zdecydowanie jestem introwertykiem i dobrze mi z tym! Mam więcej czasu na czytanie. :D
× 2
@Anna30
@Anna30 · 11 miesięcy temu
Nie podejmuje się oceny do którą grupą osób pasuje. Taki podział niczemu pozytywnemu nie służy. Z ludźmi należy rozmawiać tak, aby się czuli w naszym towarzystwie miło, a nie tworzyć sytuacje, w których czujemy się nieswojo i jesteśmy z góry oceniani za sposób naszego rozumowania. Wzajemny szacunek to podstawa właściwych relacji.
× 1
@agnieszka_hrehorowicz
@agnieszka_hrehorowicz · 10 miesięcy temu
Właśnie! Pani Wisława Szymborska też była introwertyczką. Czasem zdarzało nam się siedzieć razem w kawiarni, przy jednym stoliku, popijać kawę oraz bez słowa uśmiechać do siebie :))) I od czasu do czasu wymieniać niezobowiązujące uwagi :)))
× 1
@Utopia
@Utopia · 11 miesięcy temu
muszę się zaponać z każdą pozycją- mam introwertyka w domu .
× 1
@agnieszka_hrehorowicz
@agnieszka_hrehorowicz · 10 miesięcy temu
Szkoda oczek :-)