Odkryto niepublikowane wcześniej dzieło Marcela Prousta!

Autor: dominika.nawidelcu ·{}1 minuta
{} 2021-03-10 {} 2 komentarze {} 9 Polubień
Odkryto niepublikowane wcześniej dzieło Marcela Prousta!

Czy pisarze, którzy nie żyją od wielu lat, mogą opublikować nową powieść lub opowiadanie? Okazuje się, że jak najbardziej! Co jakiś czas bowiem badaczom udaje się odszukać zaginione działa. Tym razem odkryto twórczość Marcela Prousta.


Autor znany jest przede wszystkim ze składającego się z 7 tomów cyklu „W poszukiwaniu straconego czasu”, którego napisanie zajęło mu około 13 lat. W przedmowie do francuskiego wydania zbioru esejów z 1954 roku wspominane było jeszcze jedno dzieło. Wydawca określił je jako przewodnik po słynnym cyklu.

Jego poszukiwanie zajęło badaczom lata i część z nich gotowa była uznać dzieło za legendę. Wszystko to zmieniło się po śmierci wydawcy Prosuta. Bernard de Fallois zmarł w 2018 roku i w swoim testamencie przekazał całe posiadane archiwum Francuskiej Bibliotece Narodowej. Właśnie wśród znajdujących się tam dokumentów odkryto między innymi „Les Soixante-quinze feuillets”, czyli 75 stron spisanych w 1908 roku, na krótko przed pierwszymi pracami nad „W poszukiwaniu straconego czasu”.

Francuska premiera tej „nowości” planowana jest na 18 marca. Niestety wciąż nie zapowiedziano tłumaczenia na inne języki. W związku z tym mam pytanie, kto zna francuski i nam przetłumaczy? A tak na poważnie, co myślicie o tym odkryciu? Chcielibyście poznać jego treść?

Dominika Róg-Górecka
{}

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · 9 miesięcy temu
Lubię Prousta, a więc z chęcią się zapoznam.
{}× 1
@Christina
@Christina · 9 miesięcy temu
Czekam z niecierpliwością na polskie wydanie.
{}
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl