Powstanie film na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk

@dominika.nawidelcu
{} 2020-07-25 {} 1 komentarz
Powstanie film na podstawie opowiadania Olgi Tokarczuk

Twórczość naszej noblistki wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Kilka dni temu zrobiło się o niej głośno również za sprawą wiadomości o kolejnej filmowej adaptacji.


Nie będzie to jednak pierwszy raz, gdy twórczość autorki trafiła na ekrany. Wcześniej powstał m.in. pełnometrażowy film „Żurek”, „Zniknięcie” (na podstawie opowiadań z książki „Bieguni”) oraz „Pokot” (nakręcony w oparciu o „Prowadź swój pług przez kości umarłych”).

Nowy film

Tym razem inspiracją do nakręcenia filmu jest opowiadanie „Profesor Andrews w Warszawie”, pierwotnie opublikowane w „Tygodniku ” w 1998 roku. O czym jest? Jak wyjaśnia autorka:

„nowelka opowiada historię profesora psychiatrii z Anglii, które 12 grudnia 1981 roku przyjeżdża do Warszawy na konferencję. W nocy zostaje wprowadzony stan wojenny. Na ulicę wjeżdżają czołgi, a profesor jest pozostawiony sam sobie”.

Kilka szczegółów

Projekt ekranizacji opowiadania Olgi Tokarczuk zyskał 2 miliony złotych dofinansowania od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film stanowić będzie polsko-niemiecko-szwedzką koprodukcję. Jego reżyserką jest Katarzyna Adamik, a scenarzystką Sandra Buchta z Niemiec. Nie jest jeszcze znana obsada, ale wiadomo, że prowadzone są obecnie rozmowy z Jasonem Isaacsem, znanym z roli Lucjusza Malfoya w filmach o Harrym Potterze.

Czytaliście opowiadanie, które ma być zekranizowane? Będziecie chcieli obejrzeć ten film?

Dominika Róg-Górecka

Komentarze

@LetMeRead
@LetMeRead · 11 miesięcy temu
Przeczytam i obejrzę ze względów zawodowych - to opowiadanie jest lekturą w nowej podstawie dla szkół ponadpodstawowych.
{}× 7
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe