"Prophet Song" Paula Lyncha zdobywa Nagrodę Bookera 2023

Autor: Katarzyna Załęska ·1 minuta
2023-11-27 1 Polubienie
"Prophet Song" Paula Lyncha zdobywa Nagrodę Bookera 2023

Książka "Prophet Song" autorstwa Paula Lyncha została zwycięzcą Nagrody Bookera 2023. Autor otrzymał 50 000 funtów i został uhonorowany przez Shehana Karunatilakę, zwycięzcę z 2022 roku, podczas ceremonii, która odbyła się w Old Billingsgate w Londynie w niedzielę 26 listopada. 

 

Wydarzenie było prowadzone przez Samirę Ahmed i transmitowane na żywo jako specjalny odcinek BBC Radio 4 Front Row. Było również transmitowane na żywo w godzinnym programie na YouTube, prowadzonym przez Jack'a Edwardsa i zawierającym wywiady z gośćmi specjalnymi. Ceremonia obejmowała przemówienie wygłoszone przez Nazanin Zaghari-Ratcliffe, która w zeszłym roku została zwolniona z więzienia w Teheranie i opisała, w jaki sposób książki uratowały ją, gdy przebywała w izolatce.

 

 

Paul Lynch powiedział o książce: "Chciałem pogłębić zanurzenie czytelnika do tego stopnia, by pod koniec książki nie tylko wiedział, ale i czuł ten problem na własnej skórze". wygląda na to, że udało mu się zrealizować ten plan, ponieważ Esi Edugyan, przewodnicząca składu sędziowskiego, powiedziała: "Od pierwszego momentu, "Prophet Song" zmusza nas do wyrwania się z samozadowolenia, gdy śledzimy przerażającą sytuację kobiety starającej się chronić swoją rodzinę w Irlandii pogrążającej się w totalitaryzmie. Od samego początku czujemy zaniepokojenie i utrzymującą się klaustrofobię potężnie skonstruowanego świata Lyncha. Lynch nie wzdraga się przed niczym, przedstawiając rzeczywistość państwowej przemocy i wysiedleń i nie oferując łatwych pocieszeń."


Lynch jest piątym irlandzkim autorem, który zdobył Nagrodę Bookera, po Iris Murdoch, Johnie Banville'u, Roddy'm Doyle'u i Anne Enright.

 

"Prophet Song" był faworytem bukmacherów do zdobycia Nagrody Bookera, a jaki był Wasz faworyt?

 

 

 

Żródło tekstu i zdjęć: https://thebookerprizes.com/the-booker-library/prize-years/2023

× 1 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl