27 listopada sejm RP wybrał patronów na nadchodzący rok, wśród nich znalazł się jeden z wybitniejszych polskich pisarzy — Stanisław Lem. Jest to szczególne uczczenie jego pamięci, bo we wrześniu 2021 roku wypadają setne urodziny artysty.
Izba sejmu poza Stanisławem Lemem uhonorowała także kardynała Stefana Wyszyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. Rok 2021 został również uznany za rok Konstytucji 3 maja. Kandydatura Stanisława Lema została zaproponowana już w marcu przez KBF – instytucję kultury miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, a także Wydawnictwo Literackie i Fundację Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Wystosowali oni list do Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, w którym poparli inicjatywę uchwalenia Roku Lema.
Dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, Izabela Błaszczyk komentuje przyjęcie uchwały z 27 listopada następująco:
„To najlepszy sposób, by uczcić jubileusz przypadający na przyszły rok – stulecie urodzin Stanisława Lema. Cieszymy się, że najczęściej tłumaczony polski autor, którego książki zostały opublikowane w 45 językach w milionach egzemplarzy, stanie się patronem nie tylko tych rocznicowych działań, które planujemy tutaj, w Krakowie – Rok Lema ogłoszony dziś przez Sejm RP będzie stymulował przyszłoroczną scenę literacką w całej Polsce”.
Kraków to miasto, z którym Lem był związany przez większość życia. To właśnie tam zapowiada się również najhuczniejsze świętowanie obchodów Roku Lema. Miasto Literatury UNESCO w rzeczywistości przygotowuje się do jubileuszu już od kilku lat. Wszystko to za sprawą podjętych działań na rzecz budowy Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”. Ma być to pierwsze w Polsce wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym, a także ośrodek działań związanych z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO. Realizacja tego przedsięwzięcia jest już na etapie opracowywania pełnej dokumentacji architektoniczno-budowlanej przez pracownię projektową JEMS Architekci. W przyszłym roku ma zostać pozyskane pozwolenie na budowę, a także mają zostać podjęte pierwsze kroki związane z zamówieniem robót budowlanych. Do tego czasu funkcję głównego miejsca działań związanych z programem Kraków Miasto Literatury UNESCO będzie pełnić Pałac Potockich.
Same urodziny pisarza będą w przyszłym roku świętowane w dniach 12-14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Ponadto postać Lema ma towarzyszyć takim krakowskim wydarzeniom jak Festiwalu Literatury dla Dzieci, czy też Festiwal Sacrum Profanum. Wspomnienia o autorze i jego twórczości będzie można również znaleźć w teatrach, muzyce oraz na planowanych konferencjach i sympozjach.
Wszystkie informacje o wydarzeniach oraz akcjach poświęconych 100. rocznicy urodzin autora „Solaris” są udostępniane w specjalnym serwisie www.roklema.pl Można tam już znaleźć zapowiedzi nowych wydań książek, a także informację o udostępnieniu wcześniej niepublikowanych materiałów.
Aleksandra Boniecka