Kolejny rok przed nami, właśnie robimy postanowienia, również te czytelnicze, szukamy wyzwań i z entuzjazmem patrzymy w przyszłość. To dobry moment by do kalendarza wpisać najważniejsze wydarzenia czytelnicze i być może zaplanować urlop 😉 Poniżej znajdziecie nie tylko Targi Książki, ale także wydarzenia dla fanów fantastyki, czy komiksów. Spis jest zrobiony chronologicznie, ale zaznaczyłam miasto, w którym odbywa się wydarzenie by łatwiej było Wam znaleźć to, które jest dla Was osiągalne 😉
To na które targi i festiwale się wybieracie? Poniżej rozkład jazdy dla książkoholika, czyli harmonogram wydarzeń czytelniczych :
STYCZEŃ:
30 stycznia-2 lutego – Festiwal na Faktach, to już druga edycja wydarzenia odbywającego się w Kutnie. Program zostanie przedstawiony w styczniu, jednak w chwili pisania tekstu jeszcze nie jest dostępny. Zaplanowane są spotkania autorskie, wystawy, projekcje filmów oraz wykłady.
LUTY:
1 lutego – Blog Book Meeting w Katowicach, w ramach wydarzenia odbędą się spotkania autorskie z Bartłomiejem Grubichem oraz Arturem Urbanowiczem, jednak w spotkaniach często uczestniczą również inni autorzy.
7-8 lutego – Gostkon odbywa się w Gostyniu, pierwszy dzień to popołudnie planszówkowe, a główna część festiwalu odbywa się drugiego dnia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
7-9 lutego – 11. Konwent Fantastyki Fantasmagoria w Gnieźnie, wydarzenie jest darmowe, jednak trzeba się zarejestrować wcześniej (jeśli wybierasz się na trzy dni), organizatorzy zapewniają również nocleg. W trakcie wydarzenia odbywają się spotkania, zabawy, sesje RPG i LARP oraz konkursy.
29 lutego – Miścon w Przemyślu zaprasza na prelekcje, warsztaty, konkursy, turnieje, targowisko, a nawet karaoke!
MARZEC:
6-8 marca – Poznańskie Targi Książki 2020, wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Równolegle odbywają się Targi Edukacyjne. Targom towarzyszy również Konferencja Book Marketing, czyli szkolenia dotyczące marketingu, reklamy i sprzedaży książek, a także promocji wydarzeń związanych z literaturą.
7 marca – Rumia Comic Con 3 (Stacja Kultura) w Rumii. Czekają na Was warsztaty, prelekcje, gry fabularne oraz wideo, kreskówki, premiery oraz heroclix. A to wszystko w Stacji Kultura. Wstęp jest bezpłatny.
21-22 marca – Warszawskie Targi Fantastyki Wiosna 2020. Bilety do kupienia na miejscu, do 7 lat wejście jest darmowe, ale do 13 roku życia należy być pod opieką dorosłego. Wśród atrakcji znajdziecie Zakątek Autorów, Bramę Morii, Strefę Relaksu oraz koncert na powitanie Wiosny, kurs tworzenia papierowych stworów, a także możliwość kupienia gadżetów, biżuterii i rękodzieła.
21-22 marca – Śląskie Dni Fantastyki w Chorzowie odbędą się po raz trzeci. Konwent organizowany jest przez Śląski Klub Fantastyki. Dokładny program nie został jeszcze przedstawiony.
27-29 marca – Gdańskie Targi Książki, podczas trzeciej edycji gościem honorowym będą Bałkany. Podczas debat nie zabraknie rozmów o Nagrodzie Nobla dla Olgi Tokarczuk oraz Literackiej Nagrody NIKE dla Mariusza Szczygła. Pierwszego dnia wstęp jest bezpłatny, w weekend (pomijając uczniów i seniorów) wstęp kosztuje 10 zł.
28-29 marca – Gorcon w Gorzowie Wielkopolskim. Przed nami trzecia edycja wydarzenia. Dyskusje, turnieje, rozgrywki gier karcianych i planszowych, a także spotkania z ulubionymi bohaterami. Stowarzyszenie Fantastyki Stosowanej zaprasza!
KWIECIEŃ:
3-5 kwietnia – 9. Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Targi połączone są z festiwalem literackim „Na pograniczu kultur”.
3-6 kwietnia – 7. Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” w Pile. Więcej informacji pojawi się wkrótce.
4-5 kwietnia – Targi książki dziecięcej „Przecinek i Kropka” w Warszawie. Targi odbywają się w ramach programu edukacyjnego Empiku.
16-19 kwietnia – Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej. To trzecia edycja wydarzenia, która ma łączyć naukowe podejście do komiksu z konwentową formą. Dwa pierwsze dni to konferencje, weekend to festiwal. Wszystko odbywa się w różnych miejscach, więc trzeba to dokładnie sprawdzić. Wstęp jest bezpłatny.
17-19 kwietnia – WARSAW COMIC CON 2020, czyli Festiwal Fantastyki i Komiksów po raz szósty, impreza odbywa się w Nadarzynie, to podobno najlepszy festiwal dla fanów nie tylko książek, ale także gier, filmów, seriali, komiksów. To wiosenna edycja festiwalu popkultury. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać światowe gwiazdy, zobaczyć prezentacje oraz wziąć udział w koncertach i warsztatach.
23-26 kwietnia – XXVI Targi Wydawców Katolickich. Edycja wiosenna odbywa się co roku w Warszawie. W trakcie targów istnieje możliwość wzięcia udziału w spotkaniach autorskich.
MAJ:
Maj 2020 – Apostrof - Międzynarodowy Festiwal Literatury organizowany jest przez Empik, przez 7 dni w 7 miastach odbywa się 70 wydarzeń kulturalnych, debat oraz spotkań autorskich. Miasta biorące udział w wydarzeniu to Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice i Szczecin. Niestety nie udało mi się dotrzeć do konkretnej daty.
8-10 maja – Festiwal Fantastyki Pyrkon 2020, Poznań. Bilety można już kupować, co więcej mogą być wyjątkowe, bo zakupić można FanTicket, który stać ma się piękną pamiątką z wydarzenia. Przed nami już XX edycja największego festiwalu fantastyki w Polsce. Na stronie internetowej można znaleźć mnóstwo informacji, również specjalnie przygotowanych dla osób, które wybierają się tam po raz pierwszy.
11 maja – VIII Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Wydarzenie promuje regionalne wydawnictwa dotyczące Warmii, Mazur, Pomorza Wschodniego i Zachodniego, a także Powiśla i województwa kujawsko-pomorskiego. Dla osób, które wypełnią ankietę organizator przygotował np. bezpłatny numer Tek Kociewskich.
16 maja – Kregulcowe Dni: Wojna Służby w Jastrzębiu Zdroju. Organizatorem jest Klub Fantastyki Kregulec, a wydarzenie skierowane jest dla osób zainteresowanych kulturą dalekowschodnią, fantastyką oraz popkulturą.
21-24 maja – Warszawskie Targi Książki 2020. Gościem honorowym będą Czechy, zaplanowano spotkania z 15 czeskimi pisarzami. Wstęp na imprezę jest płatny, pomijając dzieci poniżej 12 roku życia, seniorów powyżej 70 lat, a także zarejestrowane grupy zorganizowane dzieci.
21-24 maja - Festiwal Komiksowa Warszawa 2020 – wydarzenie odbywa się w ramach Warszawskich Targów Książki, a jego celem jest zainteresowanie jak największej ilości osób komiksem. W jego trakcie odbywają się także warsztaty, na które należy się wcześniej zapisać.
21-24 maja – ACADEMIA 2020 – Targi Książki Akademickiej i Naukowej. To targi, które odbywają się razem z Targami Książki.
30-31 maja – BookLajk 2020 – Targi książek i zabawek edukacyjnych dla dzieci. Wydarzenie po sześciu latach przerwy wraca do Krakowa pod nieco zmienioną nazwą. Książki, gry, dyskusje w Strefie Rodzica i testy zabawek w Salonie Zabawek to propozycja organizatora.
CZERWIEC:
Czerwiec – Big Book Festival – Duży Festiwal Czytania w Warszawie. To wydarzenie niesamowicie interesujące. Czytanie jako intensywne doznanie, odważne przeżycie, eksperyment. W ramach festiwalu odbywają się maratony czytania, rekordy czytelnicze, sparingi literackie, a nawet wizyty domowe! Podróżują przez Warszawę z literaturą: czytali w pałacu i na dworcu, w hotelu i fabryce oraz w opuszczonych budynkach. Gościli już autorów z ponad 30 krajów! To muszą być niesamowite trzy dni!
26-28 czerwca – Cytadela 2020, Festiwal Fantastyki w Nowym Dworze Mazowieckim. To już czwarta edycja festiwalu. Organizatorzy planują przenieść uczestników między innymi w świat Tolkiena, Sapkowskiego oraz Piekary. W programie blok Mangi i Anime, turnieje w Game Roomie oraz konkurs cosplay. Organizator uprzedza i przeprasza, że nie wszystkie miejsca są dostosowane dla osób niepełnosprawnych, równocześnie jednak zapewnia, że obsługa służy pomocą w dostaniu się na piętro osobom, które nie mogą dostać się tam o własnych siłach. Do 22 lutego można bilety zakupić taniej.
LIPIEC:
3-5 lipca – VII Stalowowolskie Spotkania z Fantastyką. Wstęp jest bezpłatny, organizator może zapewnić nocleg uczestnikom. Dokładny harmonogram wydarzenia nie jest jeszcze znany.
3-5 lipca – Wrocławskie Dni Fantastyki to podobno najstarsze wydarzenie fantastyczne na Dolnym Śląsku (pierwsza edycja odbyła się w 2004 roku). Niestety na szczegółowe informacje musimy jeszcze poczekać.
10-19 lipca – Festiwal Góry Literatury w Nowej Rudzie, Wałbrzychu i Ścinawce Górnej. W tym roku odbędzie się szósta edycja festiwalu.
18-19 lipca – Łupkon 2020 w Łupkach (okolice Pisza na Mazurach). Jest to zlot fanów fantastyki, ale również popkultury. Organizatorzy zapraszają na prelekcje, gry oraz konkursy i turnieje.
24-26 lipca – 9. Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni. W tej chwili znana jest tylko data.
SIERPIEŃ:
13-16 sierpnia – Festiwal literacki „Patrząc na Wschód” w Budzie Ruskiej. Odbywa się od 2014 roku na terenie ponad stuletniego gospodarstwa staroobrzędowców. To spotkanie wielu języków, religii, nacji i kultur.
14-16 sierpnia – 5. Zakopiański Festiwal Literacki i Targi Książki „Pod Tatry tylko z książką”.
14-16 sierpnia – Funcon w Żywcu to trzydniowa impreza pełna gier, konkursów oraz wieczornej integracji przy grillu. A w sobotę organizatorzy zapowiadają wspaniałe koncerty. Impreza jest bezpłatna.
20-23 sierpnia – Literacki Sopot 2020 – to już dziewiąta edycja festiwalu. To nie tylko targi książki, ale także debaty, warsztaty i seanse filmowe. A najprzyjemniejsza jest chyba możliwość odpoczynku w plenerowej czytelni. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
WRZESIEŃ:
Wrzesień – Poznański Festiwal Kryminału GRANDA. Tutaj niestety też jeszcze brak szczegółów.
4-6 września – Twierdza 2020 - Festiwal Fantastyki w Giżycku. To piąta edycja festiwalu odbywająca się w Twierdzy Boyen z XIX wieku. Takie miejsce musi tworzyć niesamowity klimat! W programie konkurs cosplay, blok literacki, popkulturowy, RPG oraz LARP, ale także projekcje filmów, gry, wystawy i sesje zdjęciowe. Do 28 czerwca bilety można kupić w niższej cenie.
11-13 września – Hacon w Namysłowie. Organizatorzy obiecują podróż w czasie do średniowiecza, rycerzy, smoków i innych stworów. Jedną z atrakcji będzie pokaz rycerski. Bilety na całe wydarzenie kosztują 25 zł (piątek i sobota po 10 zł, niedziela 5 zł).
24-27 września – VIII Festiwal Literatury Wielorzecze w Elblągu, czyli wspólne czytanie, warsztaty i spotkania autorskie, monodramy, wywiady i spacery literackie po mieście.
PAŹDZIERNIK:
22-25 października – Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, to już 24 edycja! Chyba nikomu nie trzeba ani tłumaczyć, ani przekonywać – po prostu warto tam być!
LISTOPAD:
18 listopada – XXIII Targi Wydawców Katolickich 2020 w Lublinie. Jesienna edycja targów.
GRUDZIEŃ:
Grudzień – Śląskie Targi Książki w Katowicach, dokładna data nie jest jeszcze znana.
3-6 grudnia – 29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Na razie jedyną informacją jest data.
To jeszcze nie wszystko, bo sporo jest wydarzeń, które odbywają się od lat, a nadal nie mają wyznaczonej daty, albo znany jest jedynie miesiąc, w którym będą miały miejsce. Te, do których udało mi się dotrzeć, to znaczy odbędą się na pewno, ale nie wiadomo ciągle kiedy to:
· w Szczecinie odbywa się plener literacki „Odkryj książkę na nowo” (czerwiec),
· w Warszawie „Literacki piknik nad Wisłą”,
· Izabelińskie spotkania z Książką (czerwiec),
· Rabka Festival (lipiec),
· Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu (maj),
· Targi Książki nad Odrą w Kędzierzynie-Koźlu (maj),
· Skarżyskie Targi Książki (maj),
· Festiwal Książki w Opolu (czerwiec),
· Non-fiction. Festiwal reportażu (lipiec),
· 43. Radomska Wiosna Literacka,
· Lato z książką.
Wydaje mi się, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Jestem przekonana, że nie udało mi się wyczerpać tematu, a pewnie jakieś wydarzenia pojawią się jeszcze w ciągu roku, ale to chyba niezła baza. Jeśli coś pominęłam to tradycyjnie proszę o informację w komentarzu!
To co, na której imprezie się widzimy?