Stan czytelnictwa w Polsce w 2022 roku, czyli… mogło być lepiej

Autor: Dominika Róg-Górecka ·2 minuty
2022-07-01 13 komentarzy 29 Polubień
Stan czytelnictwa w Polsce w 2022 roku, czyli… mogło być lepiej

Biblioteka Narodowa po raz kolejny opublikowała wstępny raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce. Tym razem jego celem było porównanie wyników sprzed pandemii z obecnymi. Z tego względu sondaż przeprowadzono dwukrotnie – jesienią 2021 oraz wiosną 2022. Jak prezentują się wyniki?

 

Zainteresowanie czytaniem w wolnym czasie utrzymało się na tym samym, niskim poziomie. W 2021 roku wskazało je 11% respondentów, a w 2022 roku 10%. Dużo większym zainteresowaniem cieszyło się oglądanie seriali (55% w 2020 r. oraz 45% w 2022 r.). Dopełnia to też dość smutna tendencja, zgodnie z którą młodzi najchętniej czytają wiadomości oraz posty w mediach społecznościowych, z kolei po gazety czy czasopisma sięgają raczej respondenci 60+.

 

Z kolei na przeczytanie w ciągu ostatniego roku chociaż jednej książki, w marcu 2022, wskazało 38% ankietowanych. Jak zaznaczają organizatorzy badania, jest to poziom zbliżony do tego, który został osiągnięty w 2019 r. Prowadzi to do wniosku, że czytelnictwo wróciło do poziomu sprzed pandemii, a niewielki wzrost w 2020 roku był jedynie chwilowy.

 

Niezmiennie po książki częściej sięgają osoby najlepiej wykształcone oraz chętniej kobiety, niż mężczyźni. Zainteresowanie lekturą maleje też wraz z wiekiem. Nie zaskakuje też kolejny wniosek, zgodnie z którym najwięcej czytelników jest wśród grupy rodziców dzieci do 18 roku życia, z czego najwięcej czytają osoby zajmujące się nastolatkami (13+).

 

Skąd bierzemy książki?

 

Niezmiennie, najwięcej książek trafia do Polaków prosto z księgarni. W 2022 roku na takie źródło wskazało 30% respondentów. Jednak poziom zakupów spadł w porównaniu z rokiem 2020, kiedy wynosił 45%. Na drugim miejscu (z wynikiem 32%) są książki pożyczone od rodziny lub znajomych, na trzecim otrzymane w prezencie (31%), a na czwartym te, które respondent posiada już w swojej biblioteczce (20%). Niewielkim zainteresowaniem cieszą się biblioteki szkolne (7%), publiczne (13%) oraz akademickie (4%).

 

Ile książek mamy w domu?

 

Jednocześnie w ankiecie było pytanie o liczbę książek, które posiada się w domu. Około jednej trzeciej respondentów zaznaczyło, że albo nie ma żadnej książki, albo są to wyłącznie podręczniki. Według badaczy najczęściej brak książek wskazywali rodzice dzieci do lat 4. Z kolei posiadanie dzieci w wieku przedszkolnym (między 4 a 6 rokiem życia) skłoniło rodziców do książkowych zakupów, które czasem były pierwszym tytułami w gospodarstwie domowym, ponieważ sami dorośli nie przepadają za czytaniem.

 

 

Osoby, które książki posiadały, wskazywały też liczbę egzemplarzy. W tej kategorii przeważała grupa, która zaznaczyła przedział między 11 a 50 książkami (45% respondentów). Na drugim miejscu, z wynikiem 23%, była odpowiedź: między 51 a 100 egzemplarzy. Posiadanie więcej niż 500, a mniej niż 1000 książek wskazało 1% respondentów.

 

 

Pełen raport dostępny jest na stronie: https://www.bn.org.pl/download/document/1650570549.pdf.

 

Co sądzicie o wynikach badań? Ciekawa też jestem, którą odpowiedź wskazalibyście w pytaniu o liczbę posiadanych książek 😊

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · 11 miesięcy temu
Posiadam powyżej 1000 książek. Staram się równomiernie czytać książki z biblioteki i z własnej półki. Oczywiście kupuję też nowe pozycje, głównie te, których nie posiada moja biblioteka.
× 19
@Tanashiri
@Tanashiri · 11 miesięcy temu
Takie badanie to żadne badanie... Bardziej ankieta. Nie zapominajmy, że piractwo w sieci trwa, i tego już tu pod uwagę nikt nie brał, a choć to nie dobrze, że w internecie można znaleźć wiele książek i sobie ściągnąć zupełnie za darmo, i ludzie naprawdę wciąż z tego korzystają, szczególnie młodzież. Z biblioteki i ja korzystałam, mamy w niej super dziewczynę, która sama czyta, i odpowiednio potrafi doradzić, ale... albo na książkę trzeba czekać, albo jej w ogóle nie ma. Wobec tego podłączyłam się do Legimi, o którym tu nie ma słowa.
Dostałam w życiu dwie książki od dwóch różnych osób, i nie podobały mi się, w związku z tym, osoby te zostały pouczone i ostrzeżone, by więcej mi książek nie dawać w prezencie, chyba, że podeślę im link z tytułem, który mnie interesuje.
Od kilku lat czytam ebook i, do których nie mogłam się początkowo przekonać, i teraz nie umiem już wrócić do wersji papierowej, ale... znam takie osoby, które muszą czuć pod palcami papier, by swobodnie czytać.
Wszystko zależy od wieku, tu też go nie podano. Wieku badanego oczywiście.
× 10
@MLB
@MLB · 11 miesięcy temu
No właśnie - w tej ankiecie w ogóle nie uwzględniono chyba książek elektronicznych? Bez sensu takie badanie.
× 2
@Tanashiri
@Tanashiri · 11 miesięcy temu
Pewnie dlatego, że to "badanie" przeprowadziła Biblioteka Narodowa korzystając i czerpiąc wiedzę tylko ze swoich statystyk. Nikt tam się chyba nie pokusił o sprawdzenie jak się mają u czytelników ebooki.
× 4
@jatymyoni
@jatymyoni · 11 miesięcy temu
Nie ma też informacji o audiobookach? Lubię ebooki, ale lubię też moje wizyty w bibliotece. Oprócz tego mam bogatą własną bibliotekę, ktora czeka na przeczytanie.
× 2
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · 11 miesięcy temu
Są i ebooki i audiobooki. Nie mniej ten wskaźnik pozostał bez zmian. Odsyłam do badania:https://www.bn.org.pl/download/document/1650570549.pdf.
× 5
@viki_zm
@viki_zm · 11 miesięcy temu
Niektóre dane mnie zaskoczyły. :) Moich książek chyba nie policzę, chociaż już id dłuższego czasu obiecuję sobie, że to zrobię. ;) Cały czas do biblioteczki dochodzą nowe pozycje, ale dużo korzystam również z biblioteki. :D
× 10
@asiazaleska
@asiazaleska · 11 miesięcy temu
Mam tak samo,liczba książek papierowych rośnie odwrotnie proporcjonalnie do liczby półek:) plus nie mogę się oprzeć pożyczaniu książek z biblioteki.
× 6
@mal.the.witch
@mal.the.witch · 11 miesięcy temu
My nakanapie, chyba wyrabiamy normę :)
Ja posiadam masę książek, ale tylko w formie papierowej. Około 4000-5000. I jeszcze mam sporo miejsca :>
× 9
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · 11 miesięcy temu
To ja miałem połowę mniej jak otwierałem Punkt Biblioteczny 💪🤣
× 3
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · 11 miesięcy temu
Ciężko powiedzieć jak wiarygodne są te badania. Ja oczywiście z racji zawodu dużo kupuję, ale do pracy. W domu mam tylko książki z autografami i dedykacjami autora plus trochę różności. Może jest ich ze 100-200? A i jeszcze młody ma około 100 różnych książeczek.
× 2
@mal.the.witch
@mal.the.witch · 11 miesięcy temu
Może powinnam otworzyć punkt :D Ale chyba nie, moje!
× 4
@Airain
@Airain · 11 miesięcy temu
Nie liczę moich książek bo... boję się wyniku... O_o
× 6
@MLB
@MLB · 11 miesięcy temu
Zmień perspektywę i spraw sobie tę przyjemność :)
× 2
@Renax
@Renax · 11 miesięcy temu
To ja mam chyba z 500. Sporo sprzedalam. Ale moj syn juz posiada 2 i pół półki swoich. Wczoraj mu " kazalam coś poszukać do czytania" to sięgnął po moje. Bardzo go interesują. Cieszy mnie też, że mój nieczytający mąż proponuje dziecku książeczki jako rozrywkę. Najczęściej jak nie słyszę, ale mu pokazywał obrazki. Coś tłumaczył.

× 5
@paulina2701
@paulina2701 · 11 miesięcy temu
Moim zdaniem wyniki mogą być niedoszacowane - sama chyba w zeszłorocznej ankiecie znaczyłam zakupioną ilość książek zdecydowanie mniejszą niż rzeczywista. Dopiero po jakimś czasie, na spokojnie, pod bacznym okiem mojej córki policzyłam dokładnie i wyszło kilka razy więcej pozycji... 😅
× 5
@bookshelf
@bookshelf · 11 miesięcy temu
Ja mam około 200 książek, moja biblioteczka dopiero rośnie. Książki to zdecydowanie moje uzależnienie i mimo, że mam sporo nieprzeczytanych to ciągle kupuje nowe, a miejsca coraz mniej. No cóż i tak mnie nic nie powstrzymuje! :D
× 5
@leo
@leo · 11 miesięcy temu
Szczerze nie przywiązuje wagi do takich badań posiadam w swoim otoczeniu osoby czytające no niestety w mniejszości ale są i to jest ważne a książek oj posiadam sporo myślę że dobiłam do 500 a nawet tę liczbę przekroczyłam.
× 5
@adgam92
@adgam92 · 11 miesięcy temu
Do mojej kolekcji dołączają zazwyczaj urodzinowe prezenty od najbliższych :) Dużo korzystam ze zbiorów bibliotecznych, myślę, że jest to spowodowane chwilowym brakiem miejsca na nowe pozycje ;) ale jeszcze trochę i mam nadzieję, że również będę mogła sobie pozwolić na swoją prywatną małą biblioteczkę :) książek nigdy dość :D
× 3
@Utopia
@Utopia · 11 miesięcy temu
Poziom czytelnictwa jest tragiczny w naszym kraju. Widać to było w czasie pandemii i bez pandemii i właściwie prawie zawsze jak ktoś się odezwie ....
× 2
@book.book.pl
@book.book.pl · 11 miesięcy temu
Zaciekawiło mnie pytanie o liczbę papierowych książek w domu. Nie mam pojęcia ile ich mam... muszę kiedyś policzyć :D
× 2
@Anna30
@Anna30 · 11 miesięcy temu
Na szczęście ja nie zwracam uwagi na statystyki czytelnicze, bo to dla mnie nie ma znaczenia. Liczy się dla mnie to, że są czytelnicy, którzy dzielą się swoją opinią o tym, co czytają. Najmilszym zwieńczeniem czytelniczej pasji jest docenienie, jak i uczestnictwo w konkursach literackich. Czasem podaruje książki, gdy je przeczytam i wiem, że mogę sprawić nimi radość, jeśli komuś zależało na nich, a ja już nie powrócę do ponownego przeczytaniach ich. Czytanie książek jest dla mnie największą pasją. Pozostanę jej wierna.
× 1

Zobacz także:

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · 11 miesięcy temu
Posiadam powyżej 1000 książek. Staram się równomiernie czytać książki z biblioteki i z własnej półki. Oczywiście kupuję też nowe pozycje, głównie te, których nie posiada moja biblioteka.
× 19
@Tanashiri
@Tanashiri · 11 miesięcy temu
Takie badanie to żadne badanie... Bardziej ankieta. Nie zapominajmy, że piractwo w sieci trwa, i tego już tu pod uwagę nikt nie brał, a choć to nie dobrze, że w internecie można znaleźć wiele książek i sobie ściągnąć zupełnie za darmo, i ludzie naprawdę wciąż z tego korzystają, szczególnie młodzież. Z biblioteki i ja korzystałam, mamy w niej super dziewczynę, która sama czyta, i odpowiednio potrafi doradzić, ale... albo na książkę trzeba czekać, albo jej w ogóle nie ma. Wobec tego podłączyłam się do Legimi, o którym tu nie ma słowa.
Dostałam w życiu dwie książki od dwóch różnych osób, i nie podobały mi się, w związku z tym, osoby te zostały pouczone i ostrzeżone, by więcej mi książek nie dawać w prezencie, chyba, że podeślę im link z tytułem, który mnie interesuje.
Od kilku lat czytam ebook i, do których nie mogłam się początkowo przekonać, i teraz nie umiem już wrócić do wersji papierowej, ale... znam takie osoby, które muszą czuć pod palcami papier, by swobodnie czytać.
Wszystko zależy od wieku, tu też go nie podano. Wieku badanego oczywiście.
× 10
@MLB
@MLB · 11 miesięcy temu
No właśnie - w tej ankiecie w ogóle nie uwzględniono chyba książek elektronicznych? Bez sensu takie badanie.
× 2
@Tanashiri
@Tanashiri · 11 miesięcy temu
Pewnie dlatego, że to "badanie" przeprowadziła Biblioteka Narodowa korzystając i czerpiąc wiedzę tylko ze swoich statystyk. Nikt tam się chyba nie pokusił o sprawdzenie jak się mają u czytelników ebooki.
× 4
@jatymyoni
@jatymyoni · 11 miesięcy temu
Nie ma też informacji o audiobookach? Lubię ebooki, ale lubię też moje wizyty w bibliotece. Oprócz tego mam bogatą własną bibliotekę, ktora czeka na przeczytanie.
× 2
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · 11 miesięcy temu
Są i ebooki i audiobooki. Nie mniej ten wskaźnik pozostał bez zmian. Odsyłam do badania:https://www.bn.org.pl/download/document/1650570549.pdf.
× 5
@viki_zm
@viki_zm · 11 miesięcy temu
Niektóre dane mnie zaskoczyły. :) Moich książek chyba nie policzę, chociaż już id dłuższego czasu obiecuję sobie, że to zrobię. ;) Cały czas do biblioteczki dochodzą nowe pozycje, ale dużo korzystam również z biblioteki. :D
× 10
@asiazaleska
@asiazaleska · 11 miesięcy temu
Mam tak samo,liczba książek papierowych rośnie odwrotnie proporcjonalnie do liczby półek:) plus nie mogę się oprzeć pożyczaniu książek z biblioteki.
× 6
@mal.the.witch
@mal.the.witch · 11 miesięcy temu
My nakanapie, chyba wyrabiamy normę :)
Ja posiadam masę książek, ale tylko w formie papierowej. Około 4000-5000. I jeszcze mam sporo miejsca :>
× 9
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · 11 miesięcy temu
To ja miałem połowę mniej jak otwierałem Punkt Biblioteczny 💪🤣
× 3
@biegajacy_bibliotekarz
@biegajacy_bibliotekarz · 11 miesięcy temu
Ciężko powiedzieć jak wiarygodne są te badania. Ja oczywiście z racji zawodu dużo kupuję, ale do pracy. W domu mam tylko książki z autografami i dedykacjami autora plus trochę różności. Może jest ich ze 100-200? A i jeszcze młody ma około 100 różnych książeczek.
× 2
@mal.the.witch
@mal.the.witch · 11 miesięcy temu
Może powinnam otworzyć punkt :D Ale chyba nie, moje!
× 4
@Airain
@Airain · 11 miesięcy temu
Nie liczę moich książek bo... boję się wyniku... O_o
× 6
@MLB
@MLB · 11 miesięcy temu
Zmień perspektywę i spraw sobie tę przyjemność :)
× 2
@Renax
@Renax · 11 miesięcy temu
To ja mam chyba z 500. Sporo sprzedalam. Ale moj syn juz posiada 2 i pół półki swoich. Wczoraj mu " kazalam coś poszukać do czytania" to sięgnął po moje. Bardzo go interesują. Cieszy mnie też, że mój nieczytający mąż proponuje dziecku książeczki jako rozrywkę. Najczęściej jak nie słyszę, ale mu pokazywał obrazki. Coś tłumaczył.

× 5
@paulina2701
@paulina2701 · 11 miesięcy temu
Moim zdaniem wyniki mogą być niedoszacowane - sama chyba w zeszłorocznej ankiecie znaczyłam zakupioną ilość książek zdecydowanie mniejszą niż rzeczywista. Dopiero po jakimś czasie, na spokojnie, pod bacznym okiem mojej córki policzyłam dokładnie i wyszło kilka razy więcej pozycji... 😅
× 5
@bookshelf
@bookshelf · 11 miesięcy temu
Ja mam około 200 książek, moja biblioteczka dopiero rośnie. Książki to zdecydowanie moje uzależnienie i mimo, że mam sporo nieprzeczytanych to ciągle kupuje nowe, a miejsca coraz mniej. No cóż i tak mnie nic nie powstrzymuje! :D
× 5
@leo
@leo · 11 miesięcy temu
Szczerze nie przywiązuje wagi do takich badań posiadam w swoim otoczeniu osoby czytające no niestety w mniejszości ale są i to jest ważne a książek oj posiadam sporo myślę że dobiłam do 500 a nawet tę liczbę przekroczyłam.
× 5
@adgam92
@adgam92 · 11 miesięcy temu
Do mojej kolekcji dołączają zazwyczaj urodzinowe prezenty od najbliższych :) Dużo korzystam ze zbiorów bibliotecznych, myślę, że jest to spowodowane chwilowym brakiem miejsca na nowe pozycje ;) ale jeszcze trochę i mam nadzieję, że również będę mogła sobie pozwolić na swoją prywatną małą biblioteczkę :) książek nigdy dość :D
× 3
@Utopia
@Utopia · 11 miesięcy temu
Poziom czytelnictwa jest tragiczny w naszym kraju. Widać to było w czasie pandemii i bez pandemii i właściwie prawie zawsze jak ktoś się odezwie ....
× 2
@book.book.pl
@book.book.pl · 11 miesięcy temu
Zaciekawiło mnie pytanie o liczbę papierowych książek w domu. Nie mam pojęcia ile ich mam... muszę kiedyś policzyć :D
× 2
@Anna30
@Anna30 · 11 miesięcy temu
Na szczęście ja nie zwracam uwagi na statystyki czytelnicze, bo to dla mnie nie ma znaczenia. Liczy się dla mnie to, że są czytelnicy, którzy dzielą się swoją opinią o tym, co czytają. Najmilszym zwieńczeniem czytelniczej pasji jest docenienie, jak i uczestnictwo w konkursach literackich. Czasem podaruje książki, gdy je przeczytam i wiem, że mogę sprawić nimi radość, jeśli komuś zależało na nich, a ja już nie powrócę do ponownego przeczytaniach ich. Czytanie książek jest dla mnie największą pasją. Pozostanę jej wierna.
× 1
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl