W Berlinie powstała tablica pamiątkowa na cześć Witolda Gombrowicza

Autor: juliastrach
2021-07-20 4 komentarze 9 Polubień
W Berlinie powstała tablica pamiątkowa na cześć Witolda Gombrowicza

W Berlinie odsłonięto wczoraj (19.07.2021 r.) tablicę upamiętniającą polskiego pisarza, Witolda Gombrowicza. Podczas uroczystości Ambasador RP powiedział: „Cieszę się, że Berlinowi przybywa kolejne z ważnych poloników”.


Tablica na cześć Gombrowicza powstała we współpracy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Rzeczypospolitej z Ambasadą RP w Berlinie. Wyróżnienie to umieszczono na budynku przy Bartningallee 11-13 w stolicy Niemiec, gdzie zamieszkiwał pisarz.

Czemu w Berlinie?

Gombrowicz przyjechał do Berlina w 1963 r. na roczne stypendium Fundacji Forda. Autor przebywał tam przez rok, od 16 maja 1963 do 17 maja 1964, a następnie osiedlił się na stałe we Francji, gdzie zmarł w 1969 roku.

Swój pobyt w Berlinie Zachodnim opisał w „Dzienniku 1961-66”:

„Ja, osoba z Argentyny, ahistoryczna raczej i nie przyzwyczajona, wciąż miałem wrażenie, że Berlin, jak Lady Macbeth, bez wytchnienia myje sobie ręce…”.

Co sądzicie o twórczości Gombrowicza? A może czytaliście jego berlińskie wspomnienia?

Julia Strach
× 9 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Witold Gombrowicz jest jednym z tych pisarzy, których twórczość doceniam, ale czytać nie lubię.
× 5
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Według mnie to powinna być tablica Stanisława Przybyszewskiego, który o wiele dłużej był związany z Berlinem i był jednym z tych, którzy kreowali życie berlińskiej bohemy”,
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Na razie czytałam Dziennik 1953- 1956, resztę ma w planach i na półce.
× 2
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Nie czytałam jeszcze niczego z twórczości Gombrowicza, niemniej jednak słyszałam wiele pozytywnych opinii o tym autorze, więc być może w przyszłości sięgnę :D
× 1