Writers in Motion – wywiady krakowskich polonistów z polskimi i zagranicznymi pisarzami

Autor: Vernau ·1 minuta
2021-08-17 2 komentarze 12 Polubień
Writers in Motion – wywiady krakowskich polonistów z polskimi i zagranicznymi pisarzami

Od kilku lat Kraków jest miastem literatury UNESCO. Dzięki temu odbywa się tam wiele ciekawych imprez kulturalnych oraz projektów związanych z literaturą.


Kraków to również siedziba najstarszej polskiej uczelni – Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydział Polonistyki razem z Krakowskim Biurem Festiwalowym (KBF) prowadzi niezwykły projekt – Writers in Motion. Został on określony jako audiowizualna biblioteka pisarzy. W ramach tego projektu studenci i doktoranci polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzają wywiady z polskimi i zagranicznymi autorami, którzy akurat przebywają w Krakowie.

Jak można zobaczyć, prowadzący wywiady, młodzi poloniści świetnie sobie radzą, także dzięki wcześniejszemu przygotowaniu do wystąpienia przed kamerą.

Jest jeszcze jedna niezwykle cenna rzecz w tych rozmowach. Rozmowa z zagranicznym pisarzem prowadzona jest w języku angielskim, z polskimi napisami, a rozmowa z polskim autorem, ma napisy po angielsku. To znakomity pomysł, na promocję polskich twórców za granicą.

Wśród pisarzy, z którymi zostały przeprowadzone rozmowy w ramach cyklu „Writers in Motion” są m.in.: Katarzyna Bonda, Szczepan Twardoch, Olga Tokarczuk,Eleanor Catton, Géza Röhrig , Michael Cunningham.

A zatem, drogi Kanapowiczu, zrób sobie kubek gorącej herbaty lub filiżankę kawy, usiądź wygodnie i obejrzyj wywiad ze swoim ulubionym pisarzem:

http://miastoliteratury.pl/program/writers-in-motion/

Może potem wpadnie Ci do głowy pomysł na ciekawy wpis na Twoim kanapowym blogu lub sięgniesz po nową książkę do czytania. Przy okazji, poćwiczysz także swój angielski. Jesteśmy ciekawi Twoich wrażeń i opinii.

Izabela Vernau
× 12 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Są i poeci! :)
@jatymyoni, jest Jaume Cabré, Ty chyba lubisz.
× 3
@Vernau
@Vernau · ponad 2 lata temu
To jest bardzo pomysłowy oraz ciekawy projekt i cały czas trwa.
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
Tak, właśnie przeglądam.
× 3
@Mackowy
@Mackowy · ponad 2 lata temu
Też lubię Cabre :)
× 4
@OutLet
@OutLet · ponad 2 lata temu
@Mackowy, nie wiedziałam. :)
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Wysłuchałam z przyjemnością paru wywiadów. Oczywiście zaczęłam od Jaume Cabré. Ciekawie opowiada o połączeniu jego prozy z muzyką klasyczną, jakby przez cytowane dzieła, które powinny wybrzmieć w głowie czytającego, dodawał do swojej prozy pewnej głębi. Zaciekawił mnie wywiad z Michael Cunningham. Ciekawie opowiada o powrotach do przeczytanych książek i ich nowym odbiorze. Także o tym, że nie należy się wstydzić czytanej literatury "niskich lotów", ale powinno się z niej wyrosnąć. Troszkę rozśmieszył mnie wywiad z Eleanor Catton, gdzie żali się, że po tym jak skrytykowała swój rząd, ten rząd ją skrytykował. Zaciekawił mnie wywiad z Borisem Akuninem. Zaciekawił mnie też Cees Nooteboom, chociaż jego twórczości nie znam.
× 1
@Vernau
@Vernau · ponad 2 lata temu
To jest bardzo fajny projekt, a jaka to musiała być frajda dla tych krakowskich polonistów przeprowadzić wywiad ze znanym pisarzem i to jeszcze po angielsku. Wielki szacunek dla nich.
× 2
© 2007 - 2024 nakanapie.pl